Euro įvedimas – paaiškinta grąžos litais išimtis

Publikuota: 2014 m. gruodžio 1 d. pirmadienis

Pasirengimo euro įvedimui koordinavimo darbo grupė nustatė pavyzdinius atvejus vienai iš Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymo išimčių, kai atsiskaitymo dviem valiutomis laikotarpiu verslas galės duoti grąžą litais, o ne eurais.

„Laikydamiesi galiojančio Euro įvedimo Lietuvoje įstatymo siekiame daugiau aiškumo, todėl pateikiame pavyzdžius, kokias išskirtiniais atvejais gali būti taikoma išimtis. Noriu atkreipti dėmesį, kad tai ne taisyklė, o išimtis ir naudojimąsi ja reikės pagrįsti. Kviečiu verslą neatidėlioti ir išspręsti apsirūpinimo grynaisiais eurais klausimus, jei to dar nepadarė“, – sakė darbo grupės pirmininkas, finansų ministras Rimantas Šadžius.

Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymas numato, kad 2015 m. sausio 1–15 dienomis Lietuvoje bus galima atsiskaityti grynaisiais litais ir eurais, o grąža bus atiduodama tik eurais.

Įstatymas taip pat numato keletą išimčių. Tarp jų – automatinės prekybos vietos (pavyzdžiui, automatinės degalinės), kur nėra kasininko. Šiuo atveju, jei nėra galimybės atsiskaityti litais ir eurais, leidžiama atsiskaityti vien eurais. Kita išimtis – viešojo transporto priemonės ir taksi, kur atsiskaitant litais grąža gali būti duodama ir litais, o atsiskaitant eurais grąža turi būti duodama eurais.

Trečioji išimtis – kai yra pagrįstų priežasčių, dėl ko paslaugų teikėjas ar pardavėjas negali duoti grąžos eurais. Pasirengimo euro įvedimui koordinavimo darbo grupė nustatė pavyzdinius atvejus, kai pardavėjas ar paslaugų teikėjas galės grąžą atiduoti litais: 

  • jei pardavėjas ar paslaugų teikėjas dėl darbo pobūdžio neturi galimybės su savimi turėti pakankamai grynųjų eurų (pvz., kurjerio paslaugų teikėjas);
  • kai vienu kartu atiduodamos grąžos dydis neproporcingai viršija perkamos prekės ar paslaugos kainą ir tokiu atveju pardavėjas ar paslaugų teikėjas atidavęs grąžą nebeturėtų apyvartinių lėšų eurais (pvz., už mažos vertės prekę atsiskaitoma 200 litų nominalo banknotu, o pardavėjas atidavęs grąžą tik eurais kasoje daugiau nebeturėtų eurų);
  • jei dienos apyvarta ženkliai viršija įprastinę ir dėl to pardavėjas ar paslaugų teikėjas nebeturi eurų atiduoti grąžai. 

Atkreipiame dėmesį, kad šia išimtimi pasinaudoję pardavėjas ar paslaugų teikėjas, paprašytas turės pateikti tinkamus įrodymus, kad dėjo pakankamas pastangas apsirūpinti grynaisiais eurais grąžai. Visa išsami informacija šiuo klausimu bus paskelbta euras.lt interneto svetainėje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »