Euro įvedimas paskatino gyventojus lėšas laikyti bankuose

Publikuota: 2015 m. kovo 12 d. ketvirtadienis

Euro įvedimas Lietuvos gyventojus paskatino santaupas kaupti indėliuose, teigia didžiausio komercinio Lietuvos SEB banko šeimos finansų ekspertė.

„Artėjant euro įvedimui, gyventojai siekė nemokamai ir patogiai apkeisti turimus litus. Būtent tai, o ne augusios pajamos, ir buvo pagrindinis veiksnys, didinęs indėlių sąskaitose esančias lėšas“, – sakė Julita Varanauskienė.

„Grynųjų pinigų nešimas į sąskaitas buvo euro pasekmė, bet nežinia, ar tai išliks. Matome ženklų, kad, ko gero, užsilaikys sąskaitose sunešti grynieji pinigai“, – pridūrė J. Varanauskienė. Jos teigimu, kol kas neaišku, ar gyventojai didesnę dalį lėšų ir toliau laikys bankuose bei atsiskaitinės banko kortelėmis.

„Akivaizdu, kad yra tokių efektų, kurie nuolat kartojasi kiekvieną ketvirtąjį metų ketvirtį. Pajamos padidėjo dėl įvairių premijų metų pabaigoje bei užimtųjų skaičius padidėjo“, – sakė J. Varanauskienė. Jos teigimu, Lietuvai įsivedus eurą, nekilnojamojo turto (NT) kainų pokyčiai turėtų priklausyti nuo gyventojų pajamų.

SEB banko ekspertė kalbėjo, kad euro įvedimas netapo vartojimą skatinančiu veiksniu, nes 2014 metų gruodžio mėnesį mažmeninė apyvarta augo panašiai, kaip ir 2013 metais. „Vertinant vartojimo augimą, galima teigti, kad jo mastas augo proporcingai pajamoms. Nepaisant to, kad įvairūs rodikliai rodė, jog vartojimas šį sausį, palyginti su pernai atitinkamu mėnesiu, turėjo augti sparčiau, įvedus naują valiutą, metų pradžioje gyventojai buvo linkę neišlaidauti“, – teigė J. Varanauskienė.

Statistikos departamento duomenimis, maisto gėrimų ir tabako mažmeninės prekybos apyvarta gruodį, palyginti su 2013 metų gruodžiu, padidėjo 4,3 proc., ne maisto prekių – 9,9 proc., o namų ūkių pajamos – 8,5 proc.

Šių metų sausį, palyginti su pernai sausiu, maisto prekių apyvarta mažėjo 0,9 proc., o ne maisto – augo 3,9 proc. 

Lietuvos banko duomenimis, terminuotuose ir neterminuotuose indėliuose laikomų lėšų vertė per 2014 metus padidėjo 14,8 proc. iki 1,289 mlrd. eurų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Europos komisija kuria „Blokchain“ observatoriją

Europos komisija investuoja 500 tūkst. eurų į „Blokchain“ tyrimo observatorijos kūrimą. skaityti »

Geriausiu 2016 metų banknotu išrinti Šveicarijos frankai

Geriausiu 2016 metų banknotu Tarptautinė banknotų draugija išrinko 50 Šveicarijos frankų kupiūrą. Jis išsiskiria vertikaliu dizainu. skaityti »

Bekontakčiai atsiskaitymai sparčiai populiarėja

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliosiomis atsiskaitymo paslaugomis iki 2017 m. vidurio naudosis daugiau nei 100 mln. žmonių. skaityti »

Įdomūs faktai apie pinigus

Kodėl monetos turi briaunas? Kiek pinigų šiuo metu yra pasaulyje? Kaip grynieji kinams padeda rasti sutuoktinį? skaityti »

„Ingenico“ atsiskaitymą per internetą pavers žaidimu

Žymi mokėjimo terminalų gamintoja „Ingenico“ nusprendė į mokėjimų patvirtinimo puslapius įdiegti loterijas ir įvairius žaidimus. skaityti »

Pirkėjai labiau pasitiki savo telefonais nei konsultantais

„Salsify“ atlikti tyrimai rodo, kad pirkėjai labiau pasitiki savo išmaniųjų telefonų teikiama informacija, nei prekybos centrų konsultantais. skaityti »

Ant bendros Baltijos šalių monetos – Lietuvos autoriaus sukurta kasos pynė

Kitąmet Baltijos valstybių šimtmečiui išleidžiamos pirmosios bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos proginės monetos dizaino autoriumi tapo lietuvis Justas Petrulis. skaityti »

Japonija pripažino bitkoinus teisėta valiuta

Japonijos valdžia paskelbė, kad nuo balandžio 1 d. virtualioji valiuta bitkoinas oficialiai pripažįstama legaliu atsiskaitymo būdu. skaityti »

Anglai graibsto monetas su triušiuko atvaizdu

Didžiosios Britanijos monetų rūmai išleido kolekcinių monetų seriją Beatris Potter triušiuko Piterio pasakojimų motyvais. skaityti »

Europoje vis dar dominuoja grynieji

Skaitmeninių mokėjimo sistemų kūrėjai klysta, prognozuodami artėjantį grynųjų pinigų išnykimą. Naujausios apklausos rodo, kad žmonės mėgsta naudotis grynaisiais pinigais. skaityti »