Neigiamų palūkanų euro zonoje dar nelaukiama

Publikuota: 2013 m. birželio 12 d. trečiadienis

Šią savaitę investuotojų akiratyje išliks skelbiami euro zonos makroekonominiai duomenys – vienos valiutos sąjungos pramonės produkcijos bei patikslinti gegužės mėnesio infliacijos rodikliai. Praėjus ECB posėdžiui dėl bazinių palūkanų normų mažinimo, rinkose vyrauja lūkesčiai, jog ECB dar ilgai nekels bazinių palūkanų normų, tačiau neigiamų palūkanų euro zonoje taip pat neturėtume išvysti. O ilgalaikės eurų palūkanų normos kopia aukštyn.

Trečiadienį bus paskelbti euro zonos pramonės produkcijos rezultatai. Prognozuojama, jog balandį, lyginant su kovu, pramonės mastai nepakito, o, lyginant su tuo pačiu 2012 m. mėnesiu, gali būti fiksuojamas 1,1 proc. smukimas. Ketvirtadienį bus skelbiamas patikslintas gegužės mėnesio vienos valiutos sąjungos infliacijos rodiklis, kuris anksčiau rodė 1,4 proc. kainų augimą.

Euro zonoje svarbiausias praėjusios savaitės įvykis buvo ECB posėdis dėl palūkanų normų, kurio metu, kaip ir tikėtasi, jokių pokyčių neįvyko. Spaudos konferencijos metu nepateikta nei sensacijų, nei iki tol nežinotos informacijos, tad rinkos pernelyg nereagavo. Nepaisant to, ilgalaikės euro palūkanų normos ir toliau žingsnis po žingsnio kopia aukštyn. 5 metų palūkanų apsikeitimo sandorių norma antradienį siekia 1,14 proc., ir tai yra žymiai daugiau, nei 0,75 proc. prieš mėnesį. Išvada ta, jog rinkos dalyviai vertina, kad nors ECB dar ilgai nekels bazinių palūkanų, tačiau neigiamų palūkanų euro zonoje taip pat neturėtų būti. Tai ir atsispindi ilgalaikiuose lūkesčiuose, o ilgalaikės palūkanų normos kyla.

JAV tikimasi mažmeninės prekybos augimo

JAV svarbiausias savaitės pranešimas bus gegužės mėnesio mažmeninės prekybos rezultatai, kurie paaiškės ketvirtadienį. Analitikai tikisi, jog prekybininkai gegužę galėjo fiksuoti 0,4 proc. augimą. Penktadienį bus skelbiamas išankstinis Mičigano universiteto birželio mėn. vartotojų pasitikėjimo indeksas, kuris, po spartaus augimo gegužę, birželį gali nesikeisti. Po prasto gamybos įmonių lūkesčių indekso ISM, penktadienį bus įdomu sužinoti JAV pramonės pokyčius gegužę – prognozuojamas 0,2 proc. augimas. Pastarąsias kelias savaites JAV duomenys yra prieštaringi ir finansų rinkos sunkiai apsisprendžia, kaip į juos reaguoti.

Pavyzdžiui, praėjusią savaitę paskelbta netikėtai prasta minėta ISM indekso reikšmė nuvylė rinkas. Tačiau rinkos dalyvių optimizmą sustiprino paskelbti geresni nei laukta naujų algalapių (angl. payrolls) duomenys. Jie parodė, jog gegužės mėnesį buvo sukurta daugiau darbo vietų nei ankstesnį mėnesį ir daugiau nei buvo prognozuota. Po šios naujienos atsigavo po korekcijų nukritę JAV akcijų indeksai. Toliau kilo JAV vyriausybės vertybinių popierių pajamingumai – tai rodo lūkesčius, jog rinkos dalyviai yra linkę parduoti obligacijas ir realizuoti pelnus. Be to, šis reiškinys taip pat glaudžiai susijęs su rinkų lūkesčiais, jog nedarbo duomenims gerėjant, FED palaipsniui mažins ekonomikos skatinimą – uždarys nemokamų pinigų „spaustuvę“, o tai lems nuoseklų palūkanų augimą.

Kinija pereina į nuoseklesnio augimo etapą?

Kinija paskelbė gegužės mėnesio infliacijos, pramonės produkcijos bei mažmeninės prekybos rodiklius. Infliacija siekė 2,1 proc. ir tai buvo gerokai lėtesni infliacijos tempai nei laukta. Pramonės produkcija per metus išaugo 9,2 proc., o prieš mėnesį augimas siekė 9,3 proc. Stebimas tiek eksporto, tiek ir importo stiprus sulėtėjimas – metinis eksporto augimas gegužės mėnesį tebuvo 1 proc., palyginus su 14,7 proc. balandį. Visi šie duomenys rodo Kinijos ekonomikos lėtėjimą, panašu, kad BVP augimas neturėtų būti didesnis nei 8 proc., o antrąjį ketvirtį galėtų siekti apie 7,6 proc. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad reikėtų skelbti stiprų Kinijos ekonomikos lėtėjimą. Greičiausiai Kinijos ekonomika pereina į lėtesnio, tačiau nuoseklesnio augimo etapą.

Informaciją parengė Giedrė Gečiauskienė, „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė

Šaltinis: danskebankas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »