Prieš 18 metų Lietuvoje įrengtas pirmasis bankomatas

Publikuota: 2013 m. rugsėjo 19 d. ketvirtadienis

Pirmąjį bankomatą Lietuvoje įrengė SEB Vilniaus bankas 1995 metų rugsėjo 19 dieną.

Pirmasis bankomatas Lietuvoje priėmė mokėjimo korteles VISA. Buvo galima išsiimti vieno nominalo banknotus. Į pirmąjį bankomatą bankas skelbė investavęs 60 tūkst. litų. Tiesa, ši naujovė buvo skirta ne vietos gyventojams, o iš užsienio atvykstantiems turistams, kuriems išsiimti pinigų iš bankomato buvo įprasta ir patogi procedūra.

O pasaulyje pirmasis įrenginys „Automated Teller Machine“, be operatoriaus dalyvavimo išduodantis grynuosius pinigus, priklausė bankui „Barclay`s“, ir buvo buvo įrengtas 1967 metų birželio 27 dieną Enfildo rajone Londono šiaurėje.

Pirmojo pasaulyje bankomato kūrėją Scotą Johną Shepherdą-Barroną įkvėpė šokoladą pardavinėjantis įrenginys. Pagrindinė problema – klientų kreditingumo patikrinimas – tuo metu buvo išspręsta ribojant išduodamų grynųjų pinigų sumą. Žmogui buvo išduodama iki 10 svarų.

Be to, grynuosius pinigus bankomatas išduodavo už specialų kvitą, t. y. jis nepriėmė kortelių. Pirmieji „korteliniai“ bankomatai pasirodė tik 1973 metais. S. J. Shepherdo-Barrono įrenginyje kvitas buvo apsaugotas – jis turėjo mažai radioaktyvią ir klientui nepavojingą žymą (izotopas C14).

Be kvito su žyma (iš esmės atstojančio plastikinę kortelę su magnetine juostele), pirmajame pinigus išduodančiame įrenginyje buvo taikomas 4 skaitmenų PIN kodas. Sklinda legendos, kad išradėjas atsisakė 6 skaitmenų PIN kodo dėl to, kad jo žmona lengviau galėjo įsiminti 4 skaitmenų derinį.

Pinigų saugumą pirmajame bankomate garantavo 1,6 cm storio plieninis korpusas. Tais laikais jį prapjauti norinčiam vagiui būtų prireikę dujų degiklio ir 8 valandų darbo. Įrenginys kainavo 18 tūkst. JAV dolerių.

Antrąjį panašios konstrukcijos bankomatą įrengė irgi Didžiosios Britanijos bankas „Chemical Bank“.

Prognozuojama, kad 2016 metais bankomatų visame pasaulyje bus 3 mln. 196 tūkst. vienetų.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo terminalai stovi ir cerkvėse

Italijos cerkvėse stovi mokėjimo terminalai, kuriuose susimokėjus kreditine kortele, galima nusipirkti žvakutę. skaityti »

Gerk ir susimokėk už kelionę buteliu

Kelias dienas Londone už važiavimą metro buvo galima susimokėti... buteliu. skaityti »

Biometrijos technologijos daugiausiai naudojamos Azijoje

HSBC ataskaita „Trust in Technology“ parodė, kad Azija ir Artimieji Rytai lenkia Vakarų Europą biometrinės identifikacijos būdų naudojimu. skaityti »

Prekes bus galima įsigyti per virtualiosios realybės akinius

Mokėjimo procesų bendrovė „WorldPay“ sukūrė sistemą, kuria naudojantis per virtualiosios realybės įrenginį bus galima atlikti finansines operacijas. skaityti »

Rusijoje bankomatai klientus pažins iš veido

Stambiausi Rusijos bankai planuoja įdiegti į savo bankomatus sistemą, kuri pažins klientus iš veido. skaityti »

Lietuvoje populiarėja tarpusavio skolinimosi platformos

2017 m. pirmąjį ketvirtį toliau mažėjo gyventojams suteiktų naujų vartojimo kreditų skaičius, tačiau šiuos kreditus irgi teikiančios tarpusavio skolinimo platformos skolinimo apimtį sparčiai didino. skaityti »

Biometrinių atsiskaitymų patrigubės

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliųjų atsiskaitymų, kuriems atlikti naudojami biometriniai duomenys, šiemet išaugs iki 2 mlrd. dolerių. skaityti »

Šveicarijoje bus naudojama bendra bankomatų operacinė sistema

Šveicarijos bankai diegia standartizuotą operacinę sistemą, skirtą visiems šalies bankomatams. skaityti »

Išgėrei per daug – negalėsi pasinaudoti mokėjimo kortelėmis

Sukurta mobilioji programėlė „DrnkPay“, padėsianti kovoti su priklausomybe nuo alkoholio. skaityti »

Virtualiosios valiutos „Ethereum“ vertė staigiai išaugo

„Ethereum“ kaina per parą išaugo 25 proc. Dar metų pradžioje ši virtualioji valiuta kainavo vos 8 dolerius. „Ethereum“ išpopuliarino gamintojai ir verslo klientai. skaityti »