Trumpa bankomato istorija...

Publikuota: 2016 m. gruodžio 5 d. pirmadienis

Automatinė pinigų gryninimo sistema „De La Rue“ – taip buvo pavadintas pirmasis Londone 1967 metais įrengtas grynųjų pinigų išdavimo automatas. Jame pinigams išgryninti buvo naudojami banko čekiai. Tuomet žmonijai tai buvo persilaužimas, naujovė ir net stebuklas.

Vos po metų naujasis įrenginys buvo gerokai patobulintas. Sukurtos plastikinės banko kortelės ir joms pritaikyta funkcija bankomate. Įdomus faktas, kad šias korteles galima buvo naudoti tik kartą, kadangi bankomatas „prarydavo“ kortelę ir kitai pinigų gryninimo funkcijai reikėdavo banke išsiimti naują.

Žinoma, tuo istorija nesibaigė. Naujojo įrenginio tobulinimas tęsėsi ir dar po vienerių metų, t. y. 1969-aisiais, Niujorko „Chemical Bank“ įrengė pirmąjį bankomatą su galimybe grynųjų pinigų išduodamai operacijai naudoti plastikinę kortelę su magnetine juostele. 1971 metais minėtas bankas įrenginį dar patobulino ir davė jam „Total Teller“ vardą.

Lietuvoje pirmasis bankomatas ir banko mokėjimo kortelė atsirado šaliai atgavus nepriklausomybę. 1993-iaisiais tuometis AB „Vilniaus bankas“ (šiandien – SEB) išdavė pirmąją mokėjimo kortelę. Vėliau kortelės buvo išduodamos tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms. O 1995 metais rugsėjo 19 dieną tame pačiame banke buvo įrengtas ir pirmasis Lietuvoje bankomatas. Tiesa, jis išduodavo tik vieno nominalo (50 Lt) banknotus. Į pirmąjį bankomatą bankas skelbė investavęs 60 tūkst. litų.

Žinoma, tobulėjant technologijoms, keitėsi bankomato tiek išorinis, tiek vidinis dizainas, plėtėsi funkcionalumas. Remiantis tyrimų ir konsultavimo įmonės „Retail Banking Research“ (RBR) duomenimis, šiuo metu visame pasaulyje yra naudojama daugiau nei 3 mln. bankomatų.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »