Vyriausybės nutarimas žada pokyčių bankininkystėje

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 30 d. penktadienis

Šią savaitę įsigaliojo Vyriausybės nutarimas, kuriame numatoma, kad finansų įstaigos gali nustatyti klientų, Lietuvos Respublikos piliečių, tapatybę jiems nedalyvaujant – nuotoliniu būdu, naudojant kvalifikuotą elektroninį parašą. Iš pirmo žvilgsnio, tai mažas pasikeitimas teisės aktuose, tačiau jis reiškia didelį žingsnį kasdienėse finansinėse paslaugose ir naujas galimybes visiems elektroninio parašo vartotojams.

Finansinių įstaigų klientai nuo šiol nėra apriboti teritorijos ar aplink juos esančių banko skyrių. Būtent tai artimiausiu metu nulems pokyčius ir finansinių įstaigų veikloje. Iki šiol tik užsienyje sutinkami pavyzdžiai, kai bankai veikia neturėdami klientų aptarnavimo padalinių tinklo, atrodę sunkiai suprantami ir neįgyvendinami, ateityje naujų formų gali įgauti ir Lietuvoje.

Nauja klientų geografinė plėtra suteiks finansų įstaigoms galimybių optimizuoti resursus ir keisti kaštų struktūrą, o tai gali turėti teigiamos įtakos kainodarai ar specialių pasiūlymų suformavimui. Tai dar labiau sustiprina pastarųjų metų persikėlimo į elektroninę erdvę tendencijas. Galima prognozuoti, kad tai išliks pagrindine finansinių įstaigų plėtros kryptimi ir artimiausioje ateityje. Dar šiais metais rinkoje realiai pamatysime sprendimus, leidžiančius praktiškai įgyvendinti sąskaitų atidarymą per nuotolį – gyventojui, kuris norės atsidaryti einamąją sąskaitą, nereikės atvykti į banko skyrių.

Galima išskirti, kad šie pokyčiai bus ypač reikšmingi jaunajai kartai, moksleiviams ir studentams, kurie dar tik susipažįsta su finansinėmis paslaugomis, formuojasi jų įpročiai ir patirtys. Tikėtina, kad jie, būdami labiau atviri naujovėms ir dažnai aktyviai besidomintys technologijomis, ir taps aktyviausiais paslaugų vartotojais. Taip pradės formuotis nauja karta, kurios požiūris į finansines paslaugas ir įstaigas gali būti paremtas naujais kriterijais.

Iki šiol Lietuvoje, nepaisant išplėtotos e.paslaugų infrastruktūros, e.paslaugų plėtra ir naudojimas nebuvo toks aktyvus, kokio galima būtų tikėtis. Tad galima numatyti, kad Vyriausybės nutarimo nulemti pokyčiai tapatybės identifikavime taip pat gali paspartinti ir e.paslaugų plėtrą bei įsitvirtinimą kasdieniame žmonių gyvenime.

Nors informacinių technologijų entuziastai, ko gero, nepritartų, tačiau šis nutarimas – savalaikis ir lengvai įsijungiantis į bendrą technologijų proveržį. Jis pagaliau išsprendžia pagrindinę sukurtų galimybių ir realaus pritaikymo problemą. Toks teisinės bazės pakeitimas suteikia tikrumo naujų paslaugų vystymui, kuris turės įtakos ir kvalifikuoto elektroninio parašo populiarumo didėjimui. Tad šiuo metu Lietuvoje sukurta tikrai palanki ir moderni aplinka. Svarbiausias išlieka visų susijusių šalių (infrastruktūros kūrėjų, telekomunikacijų bendrovių, finansinių įstaigų ir kitų) aktyvus bendradarbiavimas ir bendros iniciatyvos edukuojant visuomenę, taip prisidedant prie elektroninio parašo plėtros.

Komentaro autorius Darius Jasinskis, „Danske Bank“ Verslo plėtros tarnybos direktorius 

Šaltinis: danskebankas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »