CERT-LT apibendrina 2011 metų veiklą

Publikuota: 2012 m. sausio 20 d. penktadienis

Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT apibendrina 2011 metų veiklos rezultatus. CERT-LT 2011 metais ištyrė 21 860 iš elektroninių ryšių paslaugų teikėjų, užsienio CERT tarnybų, atliekančių tarptautinius incidentų tyrimus, ir iš interneto naudotojų gautus pranešimus apie incidentus elektroninėje erdvėje. Palyginti su 2010 metais (10 050 pranešimai), pranešimų padaugėjo daugiau nei du kartus. Tokį didelį ištirtų incidentų skaičių lėmė CERT-LT taikytos naujos aktyvios priemonės saugumo incidentams fiksuoti ir analizuoti bei pasirašyti nauji bendradarbiavimo susitarimai su tarptautiniais partneriais, atliekančiais tarptautinius incidentų tyrimus.

Didžiausia problema, su kuria, CERT-LT duomenimis, 2011 metais susidūrė Lietuvos interneto naudotojai, buvo kenkėjiška programinė įranga – ji sudarė 53,9 proc. visų tirtų pranešimų. Tarp jų daugiausia incidentų buvo susiję su kenkėjiška programine įranga, kuri veikdama pažeidžia kompiuterio valdymą ir įtraukia jį į botnet tinklą. 2011 metais Lietuvoje itin suaktyvėjo „Zeus“ atmainos kenkėjiška programinė įranga, kurią pasitelkus galima perimti interneto naudotojų prisijungimų duomenis prie įvairių tinklalapių, ir „DNSChanger“ kenkėjiška programinė įranga, kuri užkrėstame kompiuteryje pakeičia srities vardų struktūros (angl. DNS − Domain Name System) nustatymus ir nukreipia naudotojo duomenų srautą į kenkėjiškas sistemas − tokiu būdu gali būti atskleisti naudotojo asmeniniai duomenys arba pateikta pakeista tinklalapio informacija.

2011 metais itin padaugėjo incidentų, susijusių su informacinių sistemų užvaldymu. CERT-LT ištyrė 8 507 tokio pobūdžio incidentus – 18 kartų daugiau nei 2010 m. (477 atvejai). CERT-LT atliktų tyrimų duomenys parodė, kad dauguma aptiktų užvaldymo atvejų buvo atlikti automatizuotomis priemonėmis, tarp jų pasitelkiant botnet tinklus. CERT-LT koordinavo veiksmus su elektroninių ryšių paslaugų teikėjais bei informacinių sistemų savininkais dėl tokių incidentų šalinimo. CERT-LT ir toliau fiksuoja šių incidentų augimo tendencijas.

2011 metais daugėjo klastojimo (angl. Phishing) pranešimų skaičius. CERT-LT ištyrė 133 pranešimus – 4 kartus daugiau nei 2010 m. (30 pranešimai). Didžiąją šių pranešimų dalį sudarė pranešimai apie Lietuvoje veikiančių bankų suklastotas interneto svetaines. Piktavaliai, pasinaudodami nepageidaujamomis elektroninio pašto žinutėmis (angl. Spam), kuriomis imituodavo banko žinutes, siūlydavo aplankyti suklastotas internetinės bankininkystės svetaines, siekdami išgauti prisijungimo slaptažodžius ir (ar) kitus konfidencialius duomenis. CERT-LT, bendradarbiaudamas su valstybių, dažniausiai ne Europos Sąjungos, kuriose šie tinklalapiai buvo skelbiami, atsakingomis institucijomis ir tų šalių CERT tarnybomis, ėmėsi veiksmų šalinant iš interneto šias falsifikuotas internetinės bankininkystės svetaines.  

Taip pat praėjusių metų II ketvirtyje padaugėjo nepageidaujamų el. pašto pranešimų (Spam) – jie dešimtis kartų viršijo įprastus kiekius Lietuvoje, palyginti su praeitais šių metų ketvirčiais. CERT-LT užfiksavo, kad suaktyvėjusio SPAM laiškai pasižymėjo kirilicos simboliais žinutės tekste ir atitinkama koduote antraštėse.

2011 metais (panaši tendencija numatoma ir 2012-iesiems) viena iš didžiausių tinklų ir informacijos saugumo grėsmių pasaulyje bei Lietuvoje išlieka botnet tinklai, kuriuos pasitelkiant vykdoma nusikalstama veikla, tokia kaip kenkėjiško kodo, nepageidaujamų elektroninių pašto laiškų platinimas, paslaugos trikdymo atakos ir kitos nusikalstamos veikos. CERT-LT tyrimo duomenimis, 2011 metais Lietuvoje kasdien buvo fiksuojama vidutiniškai 8000 aktyvių kompiuterių „zombių“. CERT-LT registruoja ir skelbia informaciją apie botnet tinkluose aptiktų kompiuterių aktyvumą. Naudotojas, kilus įtarimui, kad jo kompiuteris gali būti įtrauktas į botnet tinklo veiklą, gali pasitikrinti CERT-LT tinklalapyje https://www.cert.lt/tikrinti, ar kompiuterio interneto protokolo (IP) adresas nėra užfiksuotas CERT-LT duomenų bazėje kaip dalyvaujantis kenkėjiškoje veikloje. CERT-LT, bendradarbiaudamas su Lietuvos interneto paslaugų teikėjais bei su kitomis CERT grupėmis, kovoja su šiais tinklais, informuoja interneto naudotojus apie pastebėtą jų kompiuterių dalyvavimą šioje veikloje, pateikia rekomendacijas, kaip išvalyti ir ateityje apsaugoti kompiuterį.

Naudotojams, susidūrusiems su tinklų ir informacijos saugumo problemomis, patariama nedelsiant kreiptis į savo interneto paslaugų teikėją, o jei šis problemų išspręsti negali, informuoti apie tai CERT-LT užpildant specialią formą tinklalapyje www.cert.lt/pranesti.html.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Kas ketvirtas Lietuvos verslininkas pirmiausia laukia pokyčių švietimo sistemoje

Nuo realių darbo rinkos poreikių atitrūkusi Lietuvos švietimo sistema tampa kliūtimi kuriant geresnį gyvenimą Lietuvoje. Tuo įsitikinęs kas ketvirtas šalies verslininkas, įžvelgiantis švietimo sistemos reformų būtinybę. skaityti »

Kaip pasikeitusi darbo rinka diktuoja technologijų madas?

Prognozuojama, kad iki 2020–ųjų 40 proc. pasaulio gyventojų dirbs patys sau – vyraus laisvai samdomo darbo rinka. skaityti »

Kam reikalinga 360 laipsnių vaizdo kamera?

Dažniausiai apie 360 laipsnių vaizdo kamerą pagalvoja atostogas planuojantys žmonės, mėgstantys fiksuoti akimirkas kalnuose, ekskursijose po miestą ir t.t. skaityti »

Keturi būdai, kaip apsaugoti išmaniuosius vasaros karščių metu

Temperatūrai lauke stipriai šovus į viršų, lietuviai turėtų saugotis ne tik patys, bet ir pagalvoti apie savo išmaniuosius įrenginius. skaityti »

Kur Lietuvoje rastume daugiausiai televizoriaus pultelių?

Kas svarbiausia, renkantis naują televizorių, kokie dalykai, susiję su šiais prietaisais, labiausiai erzina skirtingų miestų gyventojus ir kuriame šalies krašte galima rasti daugiausiai televizoriaus pultelių? skaityti »

ES Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas vartotojams suteiks daugiau teisių, įmonėms – pareigų

Dėl technologinių pasiekimų pasaulyje sukurtų, apdorotų ir dalijamų duomenų kiekis pastaraisiais metais pasiekė nenumatytas proporcijas. skaityti »

Robotizacija kurs naujas darbo vietas

Pramonė neišvengiamai turi pereiti prie robotizacijos tam, kad būtų didinamas darbų efektyvumas, atliekamų užduočių tikslumas ir užtikrinamas saugumas. Taip tikina ekspertai ir priduria, kad robotų kuriama ekonominė nauda – akivaizdi. skaityti »

Svarbiausios televizorių savybės žaidimų mėgėjams

Pastaraisiais metais žaidimų rinkai skirtos konsolės smarkiai patobulėjo – naujausi įrenginiai palaiko ir 4K grafiką, ir aukštą dinaminį diapazoną. skaityti »

„Microsoft“ technologija leis valdyti išmanųjį be rankų

„Microsoft Research“ sukūrė technologiją „GlassHands“, kuri leidžia valdyti mobilųjį įrenginį rankų judesiais ore ar ant bet kokio norimo paviršiaus. skaityti »

Nuo šiol kompiuteriui krauti nebereikės laidų

Belaidis krovimas tampa viena naujausių technologijų, kurias siūlo mobiliųjų telefonų ir planšečių gamintojai. skaityti »