IT ir moteris – (ne)suderinama?

Publikuota: 2016 m. rugsėjo 28 d. trečiadienis

Ar žinote, kad pirmąja programuotoja laikoma 1815 12 10–1852 11 27 gyvenusi didžio anglų poeto lordo Džordžo Bairono dukra grafienė Ada Lovelace? Taip, tai ne vyras, o moteris, nors pagal gajų stereotipą IT sritis laikoma vyrų viešpatija. Jos parašytas savo vyro matematikos profesoriaus tyrimo medžiagos komentaras tapo programavimo mokslo pagrindu, jos garbei viena iš programavimo kalbų pavadinta ADA, o grafienės gimimo diena – gruodžio 10-oji – laikoma Programuotojų diena.

Kieno gebėjimai labiau tinkami darbui IT srityje?

Nuo devyniolikto amžiaus pradžios informacinės technologijos vystėsi taip, kad šią sritį beveik visiškai užkariavo vyrai. „Įvairių šalių ir Lietuvos statistiniai duomenys rodo, kad iš tikrųjų IT srityje dominuoja vyrai. Tai didele dalimi nulėmė susiformavęs stereotipas, kad IT specialisto darbas yra itin vyriškas, kas dažnai atbaido merginas, besirenkančias būsimą specialybę. Tačiau nėra abejonių, kad žmonių gebėjimai yra įvairūs ir nepriklauso nuo lyties. Dėl to merginos, kurios pasirenka IT specialistės darbą, neretai padaro sėkmingą karjerą, nes ši sritis yra labai plati“, – teigia personalo atrankų kompanijos „Grafton Recruitment Lietuva“ IT atrankų skyriaus vadovė Agnė Chushak.

Personalo atrankų specialistės teigimu, vienos iš populiariausių sričių, kur tenka susidurti su moterimis IT specialistėmis yra programinės įrangos testavimo, IT projektų valdymo bei verslo analitikos. Čia reikia kruopštumo, atidumo detalėms ir sugebėjimo bendrauti su klientais. Todėl darbdaviai teigiamai reaguoja į moteris kandidates.

IT specialistė padeda gelbėti žmonių gyvybes

Jurgita Krukonytė IT srityje dirba jau 5 metus. Dabar ji – verslo sistemų analitikė, dirbanti su pajamų ciklo valdymo produktu JAV sveikatos apsaugos technologijų ir paslaugų centre „Intermedix Lietuva“. „Mūsų kuriamas sprendimas padeda greitosios medicinos pagalbos įstaigoms gauti apmokėjimus už suteiktas paslaugas. Jungtinėse Amerikos Valstijose sveikatos apsaugos sistema yra kitokia – kiekvienas pacientas yra atsakingas už patirtas sveikatos apsaugos išlaidas. Tai gerokai apsunkina šių įstaigų darbą – jos turi savarankiškai susisiekti su visais pacientais, jų draudimo kompanijomis ar valstybinio draudimo tiekėjais. Mūsų kuriamos programinės įrangos bei greta dirbančių specialistų dėka mes šį sudėtinga pajamų valdymo procesą galime atlikti efektyviau, greičiau bei pigiau, taip leisdami sveikatos apsaugos įstaigoms koncentruotis į savo pagrindinę užduotį – gelbėti žmonių gyvybes“, – apie savo darbą kalba IT specialistė.

Troško iššūkių ir tobulėjimo

Mergina labai patenkinta, kad pasirinko tokią specialybę. Ji troško iššūkių, kurie skatina tobulėti. „Manau, kad nepriklausomai nuo lyties, kiekvienas, ugdantis asmenines ar profesines kompetencijas, gali būti sėkmingas IT srityje. Juolab kad ši sritis yra gana plati – šiuo metu „Intermedix Lietuva“ IT skyriuje dirba programuotojai, verslo ar duomenų analitikai, sistemų architektai, kokybės užtikrinimo, techninės pagalbos ir kiti specialistai. „Intermedix Lietuva“ save gali atrasti tikrai įvairius pomėgius turintys žmonės“, –  teigia  J. Krukonytė.

Moteris tenkintų mažesnė atlygis

Svarbiu faktoriumi renkantis profesiją ir įsitvirtinant darbe yra darbo užmokestis. IT specialistų algos – vienos didžiausių Lietuvos darbo rinkoje. Tačiau panašu, kad merginų tai nemotyvuoja. „Dažniausiai moterų atlyginimo lūkesčiai yra žemesni nei vyrų. Pastebima tendencija moterų savikritiškam savo įgūdžių, žinių bei patirties vertinimui. Tai toli gražu ne taisyklė, tačiau pasitaikė atvejis, kai moters ir vyro, užimančių tą pačią poziciją toje pačioje įmonėje (darbo stažas labai panašūs) finansiniai lūkesčiai skyrėsi – kandidatės lūkesčiai buvo 20 procentų mažesni“, – sako „Grafton Recruitment Lietuva“ IT atrankų skyriaus vadovė A. Chushak.

Lemia ne lytis, o patirtis

IT specialistės J. Krukonytės pastebėjimu, didžioji dauguma darbdavių atlyginimus skiria nepriklausomai nuo darbuotojo lyties. Dažniausiai juos lemia įmonė, specialisto patirtis, taip pat šių specialistų poreikis rinkoje.

Vis dažniau taiko lanksčias darbo sąlygas

Personalo atrankų specialistai sutaria, kad informacinės technologijos – labai dinamiška, nuolat kintanti sritis, kur labai svarbu spėti su naujausiomis tendencijomis ir produktų versijomis. Tai gali būti rimta kliūtimi merginoms planuojant savo karjerą. 1-2 metų pertrauka vaiko priežiūros atostogoms gali stipriai atsiliepti kvalifikacijai. Tačiau norinčios neatsilikti tobulinasi namuose, savarankiškai domisi IT naujovėmis. Be to, ryškėja tendencija, kad darbdaviai vis lanksčiau žiūri į tokias situacijas – suteikia galimybę dirbti iš namų ar ne visą darbo dieną.

Pasak A. Chushak, įvertinus daugelį faktorių matyti augančios galimybės moterims rinktis darbą IT srityje. Jau dabar moterų IT pozicijose daugėja. Galėtume prognozuoti, kad grafienės Ados Lovelace pasekėjų moterų gretos augs dar sparčiau.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Kam dažniausiai žmonės naudoja išmaniuosius telefonus?

Šiuo metu pasaulyje yra 2,32 milijardai išmaniųjų telefonų vartotojų, o iki 2020-ųjų šis skaičius paaugs dar iki 500 milijonų. skaityti »

Per 2017 m. III ketv. Lietuvoje įregistruotas 13 281 incidentas kibernetinėje erdvėje (3)

CERT-LT duomenimis, apie penktadalį visų incidentų sudarė kenkimo programinė įranga: virusai (įskaitant išpirkos reikalaujančias kenkimo programas „ransomware“), Trojos arkliai ir pan. skaityti »

Atšalus telefonus sugadiname dažniau: 5 patarimai, kaip išmaniuoju naudotis saugiai

Beveik 60 proc. Lietuvos gyventojų labiausiai jaudinasi dėl mobilaus telefono vagystės, tačiau daug dažniau telefonus iš žmonių atima neatsakingas jų pačių elgesys. skaityti »

Vandeniui atspari išmanioji apyrankė „Samsung Gear Fit2 Pro“ jau Lietuvoje

Naujas įrenginys atitinka 5 atmosferų atsparumo vandeniui standartą, tačiau yra skirtas ne tik plaukiojimui, bet ir kitai fizinei veiklai bei sveiko gyvenimo būdo stebėsenai. skaityti »

„Dell Technologies“ įkūrė Daiktų interneto skyrių

„Dell Technologies“ neatsilieka nuo šios evoliucijos ir kuria naujas vizijas bei strategijas, kad padėtų klientams pasiekti skaitmeninę ateitį saugiai valdant sudėtingą ir dažnai fragmentuotą daiktų interneto struktūrą. skaityti »

Dirbtinis intelektas vaizduotės spąstuose – jis bus kitoks nei tikimės

Dirbtinis intelektas ne atkeliauja – jis jau čia. Ir nors iki mokslinėje fantastikoje matomo superproto liko dar mažiausiai keli dešimtmečiai, kasdien susiduriame su elementaresnėmis jo formomis. skaityti »

Galimybės, kurias verslui atveria didieji duomenys: pamatyti daugiau, įžvelgti tiksliau

Pirkėjų elgsenos realiuoju laiku stebėjimas. Naršymo internete sekimas. Tai tik nedidelė kasdien verslo renkamų duomenų dalis, toli gražu neatspindinti didžiųjų duomenų aprėpčių ir potencialo. skaityti »

ABC tėveliams: programėlės, kurias reikia įdiegti vaiko išmaniajame

Remiantis „Influence Central“ vykdyto tyrimo duomenimis, 10 metų – tai amžius, kuomet vaikai paprastai gauna savo pirmąjį išmanųjį telefoną. skaityti »

Lietuviai vis dažniau perka internetu

Interneto naudotojų Lietuvoje pirkimo įpročiai rodo, kad pusė elektroninių parduotuvių klientų pinigines internetiniam pirkiniui atveria bent kartą per 3 mėnesius. skaityti »

Kaip pasirinkti monitorių, jei daug laiko praleidžiate prie kompiuterio

Šiais laikais siūloma monitorių įvairovė reiškia, kad beveik kiekvienas gali atrasti tai, ko jam reikia. skaityti »