Lapkričio 21 d.– Pasaulinė televizijos diena

Publikuota: 2017 m. lapkričio 21 d. antradienis

Lapkričio 21 d. minima Pasaulinė televizijos diena.

Pirmoji televizija atsirado dar 1884 m., kai vokietis Paulas Gottliebas Nipkowas sugalvojo nuskenuoti vaizdus, panaudojęs besisukantį metalinį diską, kuriame buvo išgręžtos spirale išdėstytos skylės. Diskui apsisukus, pro kiekvieną skylę pralėkdavo po vieną ryškiai apšviesto vaizdo liniją. Pro skyles praėjusią šviesą buvo galima registruoti fotodetektoriumi, o atsiradusius elektros signalus perduoti laidais arba radijo bangomis ir atkurti kitame ryšio linijos gale. 1929 metais Johnas Bairdas įtikino kompaniją BBC pradėti transliuoti bandomąsias televizijos laidas trumpųjų bangų diapazonu.

Tokia mechaninė televizija gyvavo neilgai. Rusų kilmės amerikietis Vladimiras Kozma Zvorykinas pirmasis realizavo elektroninę televiziją, kuri vaizdui perduoti ir atkurti naudojo vakuuminius elektronų vamzdelius. Jis sukūrė vaizdą elektros signalu verčiantį prietaisą ikonoskopą ir jį atkuriantį prietaisą kineskopą. Tiesa, šiuos prietaisus pirmasis užpatentavo amerikietis Philo Farnesworthas. 1928 metų liepos 2 dieną JAV bendrovė RCA pirmą kartą pradėjo reguliariai transliuoti TV programą.

Antrasis pasaulinis karas laikinai sustabdė televizijos plėtrą, bet iškart po karo šis išradimas sparčiai išpopuliarėjo. 1950 metais pasaulyje jau buvo per 12 milijonų televizorių. Tais pačiais metais JAV pradėtos ir spalvotos televizijos transliacijos.

Lietuvoje televizija pirmą kartą pradėta transliuoti 1957 metų balandžio 30 dieną, 19.45 val. Nuo 1975 metų jos vaizdas tapo spalvotas. Iš pradžių TV laidos buvo matomos iki 100 km atstumu nuo Vilniaus. Po kelerių metų – Kauno ir Klaipėdos rajonuose. 1981-aisiais pastačius Vilniaus TV bokštą televizijos pasiekiamumas išsiplėtė.

Šiais laikais itin populiarią IPTV technologiją vieni pirmųjų išbandė UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“ priklausančio tinklo „Skynet“ naudotojai. Pagrindinis IPTV privalumas  –  galimybė pasiūlyti daugybę interaktyvių funkcijų ir nuolat plėsti jų sąrašą. IPTV – tai lanksti platforma, kurioje galima realizuoti daugybę įvairių paslaugų: pradedant pramogomis, baigiant el. verslu. Kitas ne mažiau svarbus šios platformos privalumas – galimybė personalizuoti ir valdyti paslaugas. Pvz., pasiūlyti abonentui užsisakyti tik norimus kanalus, atsižvelgiant į jo interesus; įsirašyti dominančias TV programas ir žiūrėti jas bet kuriuo patogiu laiku; atsukti transliuojamą vaizdą ir kt.

Šaltinis: Penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

IPTV technologijai Lietuvoje – jau 20 metų

Dar, rodos, taip neseniai populiariųjų TV serialų mėgėjai skubėjo namo iš darbo, kad tik nepraleistų kokios svarbios scenos. Krepšinio sirgaliams ne kartą teko neišsimiegoti belaukiant varžybų ir keiktis pražiopsojus tritaškį. Viskas pasikeitė atsiradus IPTV (angl. Internet Proto... skaityti »

„Microsoft“ sukūrė nemokamą programėlę silpnaregiams

„Microsoft“ sukūrė nemokamą mobilią programėlę „Seeing AI“ silpnaregiams, kuri analizuoja vaizdo kameros informaciją ir pasakoja balsu, ką mato aplink. skaityti »

Skaitmeninė evoliucija: kokios šalys lyderiauja?

Flečerio mokykla ir „Mastercard“ atliko tyrimą ir paskelbė ataskaitą „Skaitmeninės evoliucijos indeksas 2017 metais“, kurioje vertinami šalių pasiekimai skaitmeninės ekonomikos srityje. skaityti »

18 proc. elektronikos prietaisų Lietuvos gyventojų namuose yra nenaudojami

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, 18 proc. visų laikomų elektronikos prietaisų Lietuvos gyventojų namuose yra nenaudojami. skaityti »

Pristatytas įrankis, pakeisiantis šiandieninę skaitmeninę ekonomiką

Neseniai „Dell EMC“ užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad organizacijos, kurios IT transformacijai skiria daug dėmesio, į IT žiūri kaip į konkurencinį pranašumą septynis kartus dažniau. skaityti »

Vairuotojų dėmesiui: 4 išmanūs sprendimai saugiam eismui

Pasirodo, eismo saugumo sprendimai gimsta ne tik automobilių gamyklose, bet ir išmaniųjų telefonų gamintojų dirbtuvėse. skaityti »

Sukurtas trimatis infraraudonųjų spindulių veido skeneris

Bendrovė „Morpho“ išleido naują biometrijos terminalą „3D Face Reader“, skirtą identifikuoti darbuotojus, skenuojant jų veidus. skaityti »

Elektroninės komercijos naujienos: siuntas pristatantys dronai ir auganti Kinijos galia

Elektroniniai verslai smarkiai keičia ne tik mažmeninės prekybos, bet ir logistikos sektorių. Kas ir kaip mums pristatinės mūsų internetinius pirkinius ir kas mums parduos prekes? skaityti »

Augantis kompiuterinių žaidimų įrangos pardavimas skatina inovacijas

Viename seniausių ir didžiausių žaidimams skirtų renginių pasaulyje „Electronic Entertainment Expo“ (E3) pristatyta daugybė naujų kompiuterinių žaidimų ir jiems skirtos techninės įrangos. skaityti »

„Microsoft“ pristatė klaviatūrą su įtaisytu pirštų atspaudų skeneriu

Klaviatūra panaši į pirmtakę „Surface Keyboard“, tačiau turi atskirą mygtuką su jutikliu „Fingerprint ID“, kuris geba pažinti naudotoją. skaityti »

Saulėtekio slėnyje kuriamos aukštosios technologijos Silicio slėniui

Saulėtekio slėnyje Vilniuje įsikūręs Fizinių ir technologijos mokslų centras bendradarbiauja su Silicio slėnio kompanija „Lam Research Corporation“. skaityti »