Didžioji dalis vaikų naršo internete be tėvų priežiūros

Publikuota: 2012 m. kovo 9 d. penktadienis

Suaugusieji yra linkę rūpintis fiziniu savo vaikų saugumu, tačiau neretai pamiršta jų apsaugą virtualiame pasaulyje. Pasaulinės saugumo sprendimų kūrėjos ESET Airijoje atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei pusė vaikų nuo 13 metų internete naršo be tėvų priežiūros.

Apklausoje dalyvavo virš 1 000 tėvų, turinčių 6–16 metų amžiaus vaikų. Rezultatai parodė, kad kuo didesni vaikai, tuo jie mažiau prižiūrimi: jauniausia 6–7 metų amžiaus vaikų grupė paliekama prie kompiuterio be priežiūros tik 27 proc. atvejų, tuo tarpu net 73 proc. atvejų atitenka 16 metų amžiaus vaikų grupei.

Didžiausi pavojai internete – tai žalingos informacijos poveikis ir bandymai pasinaudoti vaiko naivumu. Tarp jų: įvairios kenkėjiškos svetainės, pornografiniai puslapiai, tinklalapiai, siūlantys atsisiųsti nelegalias programas ir žaidimus, taip užkrėsdami kompiuterius kenkėjiška programine įranga ir kt. Pasak specialistų, tėvai turėtų paaiškinti vaikams ne tik apie saugų naršymą, bet ir privatumą internete, disponavimą asmeniniais duomenimis socialiniuose tinkluose.

Saugumą gali užtikrinti tik kompleksinės priemonės: kompiuteryje įdiegta visapusiška antivirusinė apsauga, gerosios praktikos ir patarimai vaikams. Saugumo specialistai pataria:

  • Supraskite interneto pavojus ir paaiškinkite vaikams, kaip jų išvengti.
  • Tėvai turėtų žinoti, ką jų vaikai veikia prie kompiuterio. Galbūt jie siunčiasi nelegalias programėles, naudojasi nulaužta programine įranga ar lankosi pavojinguose puslapiuose?
  • Kalbėkitės su vaikais apie žmones, su kuriais jie bendrauja internete – gal tarp klasės draugų yra keistų nežinomų asmenų.
  • Daugiau dėmesio skirkite socialiniams tinklams – vaikai turėtų žinoti, kaip jais saugiai naudotis, nekalbant apie tai, kad patiems mažiausiems nederėtų kurti „Facebook“ paskyros.
  • Naudokite apsaugos programas, pavyzdžiui Tėvų kontrolę, integruotą antivirusinėje programoje „ESET Smart Security 5“ – turėdami galimybę kontroliuoti prieigą prie kenksmingų svetainių, užkirsite kelią galimiems pavojams.

Tuo metu unikalios grėsmių stebėjimo sistemos „ThreatSense.Net“ duomenimis kiekvieną mėnesį sudaromas virusų dešimtukas atskleidžia, kad pastaruoju metu padaugėjo kenkėjų, nukreipiančių į kenkėjiškas svetaines ir bandančių pasisavinti vartotojų duomenis.

Vasario mėnesį tarp virusų karaliavo į kenkėjiškų programų atsisiuntimą nukreipiantis „HTML/ScrInject.B“, aptiktas 3,93 proc. užkrėstų kompiuterių, taip pat į kenkėjiškas svetaines nukreipiantis „HTML/Iframe.B“ (3,38 proc.).

Penktoje vietoje dešimtuko naujokas – Trojos arklys „HTML/Fraud.BG“ (1,64 proc.), pasisavinantis vartotojo duomenis. Kenkėjas pasiūlo užpildyti trumpą apklausos anketą ir surinktus duomenis – telefono numerį, el.pašto adresą – siunčia į nuotolinį kompiuterį. Į dešimtuką iš 35 vietos atkeliavo kenksmingas JavaScript kodas „JS/Kryptik“ (1,30 proc.), talpinamas HTML puslapiuose ir nukreipiantis vartotojus į kenkėjiškas svetaines.

Nepraranda savo pozicijų ir virusų dešimtuko senbuviai: per nešiojamas laikmenas plintantis  „INF/Autorun“ (3,77 proc.) ir kirminas „Win32/Conficker“ (1,93 proc.), užkrečiantis kompiuterius naudodamasis „Windows“ šeimos operacinių sistemų spraga. Kirminas „Win32/Dorkbot“ (1,18 proc.), plintantis per nešiojamas laikmenas, gali būti valdomas nuotoliniu būdu – jis renka prisijungimo duomenis prie interneto svetainių ir siunčia juos savo kūrėjams.

Vasario kenkėjų dešimtuką užbaigia Trojos arklys „JS/TrojanDownloader.Iframe.NKE“ (1,07 proc.), nukreipiantis naršyklę į kenkėjiškas svetaines, ir polimorfinis virusas „Win32/Sality.NBA“ (0,84 proc.), trinantis iš registro saugumo priemones aktyvuojančius įrašus. Paskutinis kenkėjas – šnipinėjimo programėlė „Win32/Spy.Ursnif“ (0,66 proc.), renkanti duomenis užkrėstame kompiuteryje ir siunčianti juos programišiams. „Spy.Ursnif“ sukuria paslėptą profilį, kad programišiai galėtų prie kompiuterio prisijungti nuotoliniu būdu ir daryti ką tinkami.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Sustabdytas didžiausią grėsmę keliantis „botnet“ tinklas „Gamarue“

Saugumo sprendimų kompanija ESET drauge su „Microsoft“ tyrėjais, bendradarbiaujant su teisėsaugos agentūromis FTB, „Interpol“, „Europol“ ir kitais kibernetinės apsaugos ekspertais visame pasaulyje, sėkmingai sustabdė daugelį metų internete plitusį kenkėjiškų programų židinį „Gama... skaityti »

Saugesnio interneto diena: patarimai naudotojams

2017 m. vasario 7 d. Europoje minima Saugesnio interneto diena, kurios tikslas – paskatinti jaunus žmones saugiau ir atsakingiau naudotis internetu bendraujant, apsiperkant, siunčiantis filmus bei muziką. skaityti »

„Google Maps“ atvėrė Vilniaus oro uosto vidų

Apie Vilniaus oro uostą galima sužinoti dar daugiau – nuo šiol jo vidaus žemėlapį galima pamatyti per „Google“ siūlomą internetinių žemėlapių paslaugą. skaityti »

46 proc. Lietuvos gyventojų lankėsi valstybės institucijų ir įstaigų interneto svetainėse

Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos užsakymu 2016 m. IV ketv. atlikto tyrimo duomenimis, 46 proc. Lietuvos gyventojų per pastaruosius 12 mėn. lankėsi valstybės institucijų ir įstaigų interneto svetainėse. skaityti »

Kovai su patyčiomis – seminarai internetu

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota kampanija „Už saugią Lietuvą“ kartu su partneriais - elektroniniu dienynu TAMO, toliau tęsia veiklas kovoje su patyčiomis ir emociniu smurtu. skaityti »

Vaikai nesuvokia, kokios grėsmės jų tyko internete

Trečdalis penkiolikmečių yra dalinęsi internete savo nuotraukomis, kuriose jie buvo apsinuoginę. Tai – tik vienas iš šokiruojančių faktų, kuriuos atskleidė daugiau nei metus trukęs Anglijos vaikų reikalų komisaro tyrimas. skaityti »

Pavydas interneto draugams kelia neigiamas emocijas

Socialinė žiniasklaida prasidėjo kaip priemonė palaikyti ryšį su draugais ir dalytis laimingais prisiminimais. skaityti »

Kuo „Facebook“ nustebins 2017-aisiais?

Populiariausias pasaulyje socialinis tinklas „Facebook“ 2016-aisiais savo vartotojus džiugino naujų funkcijų ir patobulinimų gausa. skaityti »

Suomiai labiausiai priklausomi nuo interneto

Švedų mobiliojo ryšio operatorius „Tefficient“ atliko tyrimą 32-ose pasaulio šalyse, siekdamas išsiaiškinti, kuri šalis yra labiausiai priklausoma nuo išmaniųjų elektroninių prietaisų. skaityti »

Prie interneto lietuviai dažniausiai jungiasi išmaniaisiais telefonais

Išmanusis telefonas tampa pagrindine Lietuvos gyventojų priemone naudotis internetu. skaityti »

Per internetą daugiausia apsiperka Izraelio gyventojai

2016 metais į Izraelį atėjo 8,1 tonos prekių, užsakytų užsienio el. parduotuvėse. skaityti »