Lietuvių kalbos galėsime mokytis internetu

Publikuota: 2013 m. vasario 4 d. pirmadienis

Lietuvių kalbos institutas 2012 metais pradėjo įgyvendinti projektą, kurio metu bus sukurta lietuvių kalbos mokymosi internetu sistema, skaitmeniniai žodynai, kartotekos ir patobulintas vienintelis lituanistinis šriftas „Palemonas“.

Pasak 2012 metais pradėto Europos Sąjungos ir bendrojo finansavimo lėšomis įgyvendinti projekto „IRT sprendimų bei turinio, padedančių išsaugoti lietuvių kalbą viešojoje erdvėje, kūrimas bei galimybių jais naudotis sudarymas“ vadovo Nerijaus Butvilo, iš viso ketinama sukurti tris naujas elektronines paslaugas, kurios padės rūpinantis turiningos ir autentiškos lietuvių kalbos išlikimu.

Pirmoji projekto dalis – elektroninė lietuvių kalbos mokymosi sistema „E. mokymas“. N. Butvilo teigimu, tai bus internete patalpinta pradinio lygmens mokymosi programa, kuria galės naudotis moksleiviai ir lietuvių kalbos norintys išmokti užsieniečiai.

Siekiant puoselėti lietuvių kalbos turtingumą taip pat vykdomas žodynų skaitmeninimo projektas „E. žodynas“. Planuojama pateikti 11 skaitmeniniu formatu išsaugotų žodynų. Daugiausia tai bus semantiniai vienkalbiai, pavyzdžiui sinonimų, antonimų ir kiti kalbą turtinantys žodynai. Be jų „E. žodyne“ ketinama patalpinti ir penkis dvikalbius žodynus: lietuvių–latvių, latvių–lietuvių, lietuvių–lenkų, lenkų–lietuvių ir vokiečių–lietuvių.

Taip pat skaitmeninamos penkios kartotekos, kurios sudarys projekto dalį „E. kartotekos“. „Čia bus pateikiamos kartotekos, pagal kurias buvo sudarytas lietuvių kalbos žodynas, kad iškilus klausimams lituanistai galėtų pamatyti, kodėl vienam ar kitam žodžiui priskirtos reikšmės. Taip pat visuomenei pateiksime pokario partizanų dainų, mįslių ir liaudies tikėjimų kartotekas“, – pasakojo N. Butvilas.

Vykdant projektą taip pat tobulinamas kol kas vienintelis lietuviškas kompiuterio šriftas lietuvių kalba – „Palemonas“. Anot N. Butvilo, dabar ne vienas populiarus šriftas turi ir lietuviškas raides, tačiau dėti kirčio, kitus kalbos ženklus kol kas galima tik šiuo. Projekto metu šriftas bus papildytas naujais specifiniais ženklais.

Projektas „IRT sprendimų bei turinio, padedančių išsaugoti lietuvių kalbą viešojoje erdvėje, kūrimas bei galimybių jais naudotis sudarymas“ finansuojamas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis. Projektą ketinama baigti 2014 metų spalį.

Šaltinis: ivpk.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kas lemia interneto spartą?

Pastaruoju metu interneto sparta tapo vienu esminių veiksnių, renkantis interneto paslaugų teikėją. Nuotolinis mokymasis, nuotolinis darbas, nuotolinės treniruotės ir kitokia veikla, vykdoma per vaizdo konferencijas, kuriose iš vienų namų vienu metu dalyvauja keli šeimos asmenys,... skaityti »

4 įdomūs faktai apie artėjančią daiktų interneto revoliuciją

Ekspertai kalba, kad jau netolimoje ateityje daiktų internetas taps masiniu reiškiniu, kuris ženkliai palengvins kiekvieno mūsų kasdienybę. skaityti »

Ar verta registruoti interneto svetainės adresą su lietuviškais rašmenimis?

Balandžio pradžioje jau ketvirtą kartą buvo surengti gražiausio svetainės vardo su lietuviškomis raidėmis, rinkimai. skaityti »

„Microsoft“ Europoje atidarė daiktų interneto laboratoriją

Daiktų interneto laboratorijos orientuotos į klientus, kurie investuoja į daiktų internetą – galimybę sujungti į vieną tinklą visus elektroninius prietaisus, nuo šaldytuvo iki namų robotų. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių apsiperka kiniškose el.parduotuvėse

Europiečiai apsiperka ne tik Vakarų parduotuvėse, bet vis drąsiau gręžiasi į Rytus – į Kiniją, kuri tapo populiariausia Lietuvos, o taip pat ir Europos gyventojų užsieninių apsipirkimų šalimi. skaityti »

Lietuviškumu žavėję domenai su diakritiniais ženklais grimzta į nebūtį

Sukanka lygiai 13 metų, kai .lt domene buvo pradėti registruoti domenų vardai, turintys savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių. skaityti »

Mokslininkai rado alternatyvą „Wi-Fi“ tinklui

Olandijos Eindhoveno universiteto tyrėja pasiūlė kaip alternatyvą „Wi-Fi“ naudoti infraraudonųjų spindulių tinklus. skaityti »

UNESCO ragina sudaryti sąlygas moterims naudotis internetu

Pasaulyje internetas vis dar labiau prieinamas vyrams, nei moterims. skaityti »

Kaip kurti įvaizdį socialiniuose tinkluose

orint kurti įvaizdį, pirmiausia turime sugalvoti, kokie norime atrodyti kitiems – teigia Arvidas Bendorius. skaityti »

Daiktų interneto prognozės 2020-iesiems

Nuo 2017 iki 2021 m. pasaulinė daiktų interneto rinka augs 4 proc. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kokį poveikį mums daro neigiamos žinutės internete

Tai, kaip elgiamės internete su kitais žmonėmis, turi pasekmių ir realiame gyvenime. skaityti »