Ar vaizdo žaidimai galėtų pagerinti regėjimą?

Publikuota: 2012 m. gruodžio 15 d. šeštadienis

Šaltinis: ucc.lt 

Pasitikink tik stereotipais, labai lengva suklysti. Dar visai neseniai, vaikams, žaidusiems kompiuterinius žaidimus tėvai kartojo: „Tavo smegenys pūna!“ Tuo tarpu kiti – kaltino vaizdo žaidimus sukeliant įvairias sveikatos problemas, nuo klausos praradimo iki diabeto.

Tačiau žmonės gali būti nustebinti, sužinoję, kad žaidimai iš tikrųjų padeda gydyti vaikus ir suaugusiuosius nuo skirtingų sveikatos problemų, įskaitant Parkinsono ligą, vaikų nutukimą, skausmo malšinimą ir suteikia psichologinę terapiją. Pavyzdžiui, kai kurie kariškiai ėmėsi vaizdo žaidimų pultų streso mažinimui po darbo kovos zonoje. Buvo nustatyta, kad vaizdo žaidimai yra veiksmingi net žmogaus regai gerinti.

Neseniai „The New York Times” išspausdino Daphne Maurer straipsnį apie kai kuriuos tyrimus dėl kataraktos. Kaip paaiškėjo, Maurer domėjosi ankstesnių tyrimų rezultatais apie vaizdo žaidimų galimybę pagerinti įprastą suaugusiųjų regėjimą, ir tai įkvėpė ją paruošti tyrimą apie šaudyklės (angl. „First Person Shoots“ arba FPS) žaidybinę įtaką suaugusių pacientų kataraktos gydymui.

Po to, kai rado ir įdarbino keletą suaugusių savanorių, turinčių problemų su regėjimu, Maurer testavo kiekvieno savanorio akis, dešimt valandų per savaitę jiems pažaidus FPS žaidimus (pavz.„Call of Duty“). Savanoriai buvo įspėti, kad tyrimas vargins, o pats žaidimo scenarijus yra žiaurus. Rezultatai? Atlikti akių testai turėjo reikšmingų teigiamų rezultatų.

Maurer atrado, kad visiems savanoriams pagerėjo regėjimo tipas. Kai kurie dalyviai pažymėjo pagerėjimą stebint kito objekto judesius, tapo lengviau įžvelgti smulkias detales, kai kurie pastebėjo, jog akys įgavo atsparumo, o kai kuriems tapo lengviau sutelkti dėmesį į objektus. Stulbinanti išvada: pagerėję rezultatai patvirtina teoriją, kad su smegenimis susijusi regos kokybė išlaiko galimybę ją keisti ir suaugus.

Rezultatai priklauso nuo vaizdo žaidimų aplinkos, kuriuos žaidžiame. Vaizdo žaidimų aplinka FPS žaidimuose priverčia mūsų smegenis matyti save erdvėje. Žaisdamas FPS, jūs esate virtuali galva, taip aplinkiniai objektai įgauna prasmę. Įtemptas teritorijos stebėjimas vyksta visu žaidimo metu, kyla adrenalinas, kartu ir dopamino lygis smegenyse.

Jei „Call of Duty“ gali padėti gydyti akis remiantis simuliacijos terapija, kokios yra galimybės naudojant kitus žaidimus, pavyzdžiui, „Geometry Wars 2“ ar „Super Stardust HD“, kur bet kuriuo momentu ekrane vyksta neįtikėtinai daug dalykų? Maurer mini ir seną tyrimą, kuriame mokslininkai studijavo „Tetris“ akių terapijos poveikį ir nerado jokių reikšmingų rezultatų, tačiau „Tetris“ tebuvo paprastas žaidimas.

Nors tyrimo rezultatai sensacingi, jie turėtų būti pagrįsti ir kitų mokslininkų nuomone, tam, kad tokio pobūdžio terapija būtų pradėta plačiai taikyti.

Šaltinis: ucc.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »