Geriausi 2015 m. išradimai

Publikuota: 2016 m. sausio 6 d. trečiadienis

Jungtinių Amerikos Valstijų leidinys „Popular Mechanics“ paskelbė 10 įdomiausių 2015-ųjų išradimų. Jie visų pirma skirti žmogaus ir gamtos apsaugai.

Robotas manipuliatorius

Bostono įmonės „Empire Robotics“ steigėjas Džonas Emendas išsikėlė uždavinį sukurti manipuliatorių, kuris galėtų pakelti daiktus kaskart nekeičiant jo griebimo įtaiso parametrų. Jis sukūrė universalų kamuolį „Versaball“, kuris nusileidęs ant objekto įgauna jo formą (keliamas objektas tarsi prie jo prilimpa). Toks kamuolys gali pakelti iki 25 cm dydžio objektus per 0,7 sekundės.

Sparti 3D spauda

Chemikų ir fizikų grupė, vadovaujama Džozefo Desimono iš Šiaurės Karolinos universiteto (JAV), įkvėpta skysto metalo roboto „T-1000“ iš filmo „Terminatorius 2“, sugalvojo pakeisti 3D spausdinimo principą.

Jų įsteigta įmonė „Carbon3D“ sukūrė technologiją CLIP (angl. Continuous Liquid Interface Production), kuri naudoja fotopolimero dervas, sutvirtėjančias paveikus šviesai ir suskystėjančias paveikus deguoniui. Tokia technologija spausdina 25−100 kartų greičiau nei tradiciniai 3D spausdintuvai

Pasigamink dirbtinę ranką pats

Istonas Lačappelis, kartą susidūręs su septynmečiu, kuris vietoje rankos turėjo 80 000 JAV dolerių kainuojantį protezą, užsidegė noru sukurti pigesnę jos alternatyvą. Jis sukonstravo dirbtinę ranką „RoboArm“ pats, panaudojęs  LEGO konstruktorių, kelis žaislinių lėktuvėlių motorus ir elektros laidus – visa tai jam kainavo 400 dolerių. Šią savo „Pasidaryk pats“ idėją jis nemokamai paskelbė internete. Vėlesnėms protezų versijoms Istonas naudojo 3D spausdintuvu pagamintas detales ir elektrodus, nuskaitančius smegenų signalus. Jo įsteigta įmonė „Unlimited Tomorrow“ ir toliau ieško būdų kurti pigias dirbtines rankas.

Puodelis kosmonautams

Jei pripilsi į tokį puodelį gėrimo Žemėje, jis bėgs per kraštus. Puodelyje įtaisytas vamzdelis, kuris pakelia skystį iki viršaus ir sustabdo tol, kol jis bus išgertas.

Skraidyklė gelbėtojams

Edrianas Braiodas ir Patrikas Sevozas, baigę Lozanos Federalinę politechnikos mokyklą (Šveicarijoje), sukūrė skraidyklę „Gimball“, kuri skirta padėti gelbėtojams. Ištyrę robotų gelbėtojų nesėkmes, kai jie nesugebėdavo prasibrauti prie avarijos vietos, jauni inžinieriai sukūrė patobulintą modelį. Jis apsuptas rėmo, saugančio propelerius nuo pažeidimų.

Vandenynų būklės matavimo įrenginys

Per pastaruosius 115 metų vandenynų temperatūra pakilo 0,8°С, o pH nukrito iki 0,1 proc. Dėl tokių pokyčių nyksta koralų rifai, moliuskai ir kita jūrinė gyvūnija. „Sunburst“ pagamintas tvirto titano korpuso pH jutiklis SAMI padės mokslininkams matuoti vandenyno rūgštingumą itin giliai, kur iki šiol niekas neprasibraudavo.

Robotas gepardas

2013 m. Masačiusetso technologijos universitete buvo sukurtas robotas „Cheetah“ (liet. gepardas), kuris mokėjo savarankiškai bėgioti. 2015 m. inžinieriai „įdėjo“ jam akis, kuriomis jis gali pamatyti kliūtį ir ją peršokti bėgdamas 8 km/h. Jis gali pasitarnauti invalidams, taip pat žmonėms, patekusiems į avariją.

Sprogmenų analizės prietaisas

Kartais išminuojant neaiškius sprogiklius prireikia daug laiko išsiaiškinti jų cheminę sudėtį. Įmonė „Thermo Fisher Scientific“ sukūrė įrenginį „Gemini“ – pirmąjį nešiojamąjį spektometrą, nustatantį objekto cheminę sandarą pagal Ramano spektroskopiją ir infraraudonųjų spindulių tyrimą. Prietaisas sveria 2 kg.

Betonas apsaugai nuo terorizmo

Įmonė „High Impact Technology“ iš Oregono pasiūlė naudoti apsaugai 10 cm storio betonines sienas, gebančias saugoti nuo kulkų, atlaikyti bombų smūgius, uraganus (iki 190 km/h) ir apsaugoti nuo gaisro (1200°С).

Sienų armatūra pagaminta iš sudėtinės medžiagos, dukart tvirtesnės už plieną. Iš vidaus sieną saugo guminis kiautas, kuris gesina kulkas ir sprogimų nuolaužas.

Šaltinis: popmech.ru
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kaip filologai galėtų padėti informatikams?

Lietuvių kalbos institute vyks tarptautinė mokslinė Jono Jablonskio konferencija „Skaitmeniniai kalbos ištekliai, jų plėtros kryptys ir panaudos galimybės“, atversianti kalbos kelio į informacinių technologijų pasaulį problemas ir ateitį. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »