Gruodžio 23 d. „Cassini“ atsiuntė nuo smūgio su kosminiu kūnu 180º kampu galimai pasisukusios Dionės fotografiją

Publikuota: 2012 m. gruodžio 29 d. šeštadienis

Šaltinis: technologijos.lt 

NASA zondas „Cassini“ gruodžio 23 d. Žemėn atsiuntė spalvotą fotografiją, kurioje užfiksuotas nuo smūgio su kosminiu kūnu 180º kampu galimai pasisukęs Saturno palydovas Dionė.

Nors sudaryta daugiausiai iš ledo ir uolų, spalvotoje „Cassini“ fotografijoje Dionė pasidabinusi lengvu melsvai žalsvo akvamarino atspalviu.

Tik 1 120 km skersmens Dionė nuo ašigalio iki ašigalio padengta krateriais. Be to, palydovo paviršiuje matyti ilgos, ryškios susikryžiuojančios struktūros – gryno ledo uolos ir gūbriai, kurie yra pernelyg statūs, kad ant jų išsilaikytų tamsesnė medžiaga, byranti iš Saturno žiedo E.

Ši kompozicija buvo sudėliota iš atskirų „juodraštinių“ kadrų, darytų raudonos, žalios ir mėlynos spalvos diapazonuose. Kadrus zondas „Cassini“ atsiuntė gruodžio 23 d., o padarė pro Dionę praskriedamas 249 238 kilometrų atstumu. Tai yra šiek tiek daugiau nei pusė atstumo nuo Žemės ligi Mėnulio.

Nuotraukoje matyti, kaip Saulė apšviečia vidutines šiaurinio pusrutulio platumas. Ryškus nedidukas šviesiabriaunis krateris Dionės centre, kurį supa šiltesnių spalvų susikryžiuojančios struktūros, yra pavadintas Kreuza (Creusa), o ilgesnioji iš minėtųjų kryžmų struktūrų – iš šiaurės į pietus besidriekianti ilga properšų sistema, pavadinimu Tibur Čazmata (Tibur Chasmata). Šiaurinis Dionės ašigalis – nuotraukos viršuje, kairiau (daugmaž į jį veda Tibur Čazmatos plyšys).

Daugiausiai kraterių nusėję išorinę palydovo pusę. Yra netgi iškelta hipotezė, kad gana neseniai Dionė yra atlaikiusi galingą smūgį, po kurio ji pasisuko maždaug 180 laipsnių. Maži šio mėnulio išmatavimai reiškia, kad tokį darbą galėjo „nudirbti“ net ir gana kuklios galios susidūrimas.

Dionė nuo Saturno nutolusi per 377 400 kilometrų ir yra arčiau jo nei Mėnulis Žemės atžvilgiu.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »