Jane McGonigal: kodėl turėtume būti dėkingi žaidimams?

Publikuota: 2012 m. gruodžio 9 d. sekmadienis

Šaltinis: ucc.lt

Jane McGonigal – populiari žaidimų kūrėja, dar vadinama žymiausiu žaidimizacijos veidu JAV. 2011 m. parašė ir išleido knygą „Laužoma tikrovė: kodėl žaidimai mus daro geresnius ir kaip jie gali pakeisti pasaulį“, kurioje nagrinėja masinius žaidimus internete (angl. massive multiplayer online) ir netgi siekia inicijuoti žaidimizacijos kategoriją Nobelio premijai gauti.

„Nuo nulio iki didelės patirties per trisdešimt sekundžių – nenuostabu, jog vaizdo žaidimai įtraukia. Niekada iki šiol žmonijos istorijoje nebuvo tokio optimalaus būdo aktyvinti emocijas taip pigiai, patikimai ir greitai,“ – teigia autorė savo knygoje. Jos vizija – tai pozityviosios psichologijos į vaizdo žaidimus įtraukimas. Žaidėjai galėtų nukreipti įgūdžius, kuriuos įgijo žaisdami, ir panaudoti juos realių problemų sprendimui.

Savo novatorišku darbu Jane padėjo sujungti keletą tarpdisciplininių mokslo šakų ir tinkamai paaiškinti, kodėl turėtume džiaugtis žaidimų kūrimu ir žaidimizacija. Savo interneto dienoraštyje ji pabrėžia: žaidimų nauda gali būti įvairi. Pavyzdžiui, neseniai parašytas mokslinis straipsnis, kaip koviniai žaidimai gerina bendradarbiavimo įgūdžius. Dar daugiau, įrodyta, kad žaidimai – natūralus mokymosi procesas.

Ką jie suteikia mums?

1. Gilesnę prasmę žmogaus veiksmams – skatinamas noras būti kažkuo daugiau, o ne tik įprastu savimi, prisidėti prie didesnių tikslų kūrimo. Atliekant veiksmus dėl didesnio tikslo, žaidėjas patiria teigiamas emocijas, susijusias su altruizmu.
2. Erzina ir įtraukia žmones trumpais sėkmės blyksniais. Žmonės mėgsta nuolat ieškoti laimės šaltinių, o žaidimai padeda plėtoti staigaus optimizmo jausmą.
3. Suteikia galimybę intensyviai dalyvauti „veiksme“, smegenys dirba visu pajėgumu. Tą užtikrina apgalvotai suprojektuota žaidimo mechanika.
4. Palengvina socialinius ryšius, naudojant mobiliuosius žaidimus ir žaidžiant masinius žaidimus, tuo pačiu skatina tarptautinę komunikaciją. Jane vadina šį reiškinį „Bendradarbiavimo radaru”, žmonės buriasi į žaidybines grupes.

Jane nurodo top 10 teigiamų emocijų, kurias žaidėjai jaučia, žaisdami savo mėgstamus vaizdo žaidimus: kūrybiškumas; Pasitenkinimas; Atradimas; Susijaudinimas; Smalsumas; Pasididžiavimas; Nuostaba; Meilė; Palengvėjimas; Džiaugsmas.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad kūrybiškumas nėra tapatus emocijoms, tačiau žaidėjai vis dar jaučia poreikį išreikšti tai, kaip didžiausią dalyką, žaisdami savo mėgstamus žaidimus. Kūrybiškumas yra unikalus kiekvienam individui, ir kiekvienas jį vertina savaip.

Įdomūs faktai:
1. Jane sukūrė pasaulį keičiančių žaidimų sąrašą (http://janemcgonigal.com/play–me/)
2. 97 proc. JAV paauglių žaidžia vaizdo žaidimus, ir net 92 proc. vos 2 metų vaikų!
3. Vaizdo žaidėjai turi beveik 30 proc. didesnę kūrybiškumo kompetenciją, nei jų bendraamžiai.
4. Mokslininkai nustatė, kad ADHD (dėmesio sukaupimo sutrikimo) simptomai išnyksta, studentams nuolat žaidžiant savo mėgstamus žaidimus.
5. Manoma, jog žmogaus teigiamų ir neigiamų emocijų santykis turėtų būti 3:1, tačiau natūraliai šis santykis neišlaikomas, neigiamos emocijos vyrauja. Žaidimai yra puikus būdas išlaikyti 3:1 santykį kasdieniniame gyvenime.

Šaltinis: ucc.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar da... skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »