Šizofreniją įveikti padeda kompiuterinis mokymas

Publikuota: 2012 m. gruodžio 1 d. šeštadienis

Šaltinis: ucc.lt

„ScienceDaily“ paskelbė, kad sergantys šizofrenija žmonės, pabaigę 80–ies valandų trukmės intensyvius kompiuterinius mokymo pratimus, tampa pajėgesni geriau atlikti sudėtingas užduotis, reikalingas atskirti savo vidines mintis nuo realybės.

Žurnale „Neuron“ buvo aprašytas nedidelis klinikinis tyrimas, atliktas San Francisko Medicinos centre ir Kalifornijos Universitete, kurio metu pacientai išbandė skaitmeninius pratimus, kurie skirti šizofrenijos gydymui.

„Šizofrenija atakuoja apie 1 procentą visų amerikiečių ir daugiau nei 50 milijonų žmonių visame pasaulyje. Tai viena sunkiausiai išgydomų psichikos ligų – kuo ilgiau pacientas serga, tuo liūdnesnės tampa prognozės,“ – teigė profesorė Sophia Vinogradov. „Realybė – tai stebėjimas ir gebėjimas atskirti vidinį pasaulį nuo išorinio tikrovės. Tai sudėtinga pažinimo funkcija, kuri yra sutrikusi, sergant šizofrenija,“ – paaiškino ji.

„Įtarėme, jog turint neuro psichiatrinių ligų ir siekiant pagerinti kognityvines funkcijas, turėtume kreipti dėmesį į pirmo lygio suvokimo procesus, taip pat į laikinąją atmintį ir socialinio pažinimo procesų sutrikimus,” – komentavo Srikantan Nagarajan, radiologijos ir biomedicinos tomografijos profesorius, mokslų daktaras.

Tirta 30 pacientų, sergančių šizofrenija. Pusei iš jų buvo paskirta 80 valandų kompiuterizuoto mokymo, kurį sudaro klausos, regos ir socialiniai kognityviniai pratimai (angl. cognitive training programs), sukurti „Posit Science Corporation“. Tuomet dalyviai nedelsdami pakartojo pirminės tikrovės stebėjimo užduotį, kurios metu buvo stebima smegenų veikla, susijusi su gebėjimu atskirti žodžius: jie susidaro paciento galvoje (viduje sukurta informacija), nuo žodžių, kuriuos parodė eksperimento organizatoriai (išoriškai pateikė informaciją).

Lyginant su vertinimais prieš mokymus, šizofrenija sergantys pacientai, kuriems per 16–ką savaičių buvo suteikta 80 kompiuterizuotų mokymo valandų, pradėjo geriau suvokti realybę. Šis pagerėjimas sutapo su pagrindine smegenų dalies aktyvacija. Todėl kompiuterizuotas mokymas bus taikomas kaip vienas iš metodų klastingai psichiatrinei ligai gydyti.

Kognityviniai kompiuteriniai mokymai – tai sistema suaugusiems, įprastai naudojama smegenų veiklos aktyvinimui, refleksų ir reakcijos tobulinimui. Sistema sudaryta iš programų ir vaizdo žaidimų, padedančių geriau pasiekti rezultatų. Įvairių žaidimų galima lengvai rasti internete, jie prieinami visiems. (Susidomėjusiems siūlome panaršyti čia – www.brainmetrix.com/cognitive–training/).

Šaltinis: ucc.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »