Spalvoti sapnai

Publikuota: 2011 m. liepos 20 d. trečiadienis

Japonų mokslininkų tyrimų rezultatai patvirtina anksčiau iškeltą prielaidą, kad dažniau sapnuoti spalvotai yra linkę jaunesni žmonės. Mokslininkai žmonių galimybę sapnuoti spalvotai tiria jau nuo XX a. pradžios. 1915–1950 m. surinkti duomenys liudija, kad dauguma sapnų būdavo nespalvoti. Tačiau 7-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį surengtos apklausos liudija, kad sapnuose respondentai matydavo vienokias ar kitokias spalvas. Panašios spalvingumo tendencijos vyrauja ir nūdienos sapnų pasaulyje.

Amerikos psichologų asociacijos paskelbtame pranešime rašoma, jog viena to priežasčių gali būti didesnis spalvotų televizorių paplitimas.

Japonų mokslininkų grupė apklausė 1,3 tūkst. žmonių. Respondentų apie sapnus buvo teiraujamasi dusyk, o tarp pirmosios ir antrosios apklausos – 16 metų pauzė.

Tik kas penktas 60 metų ir vyresnio amžiaus apklausos dalyvis teigė sapnuojąs spalvotai. Tarp respondentų, dar nesulaukusių 30-ies, spalvotus sapnus sapnavę teigė 80 proc.

Mokslininkų teigimu, spalvotų sapnų skaičius laikotarpiu nuo 1993 iki 2009 metų gerokai išaugo. Japonai, kurie pirmosios apklausos metu 1993 m. buvo jaunesni negu 20 metų, tikėtina, spalvotą televiziją buvo žiūrėję visą savo gyvenimą ar bent jau didžiąją jo dalį.

Nors ankstesni tyrimai yra parodę, kad senstant spalvotai sapnuojama vis rečiau, vis tik spalvotos televizijos žiūrėjimas gali koreguoti šias tendencijas ir padidinti spalvotų sapnų dažnį vyresniame amžiuje.

Tiesa, sprendžiant iš tyrimo duomenų, įtakos sapnų spalvingumui televizija turi dažniausiai tik tuo atveju, jei spalvotas televizorius buvo žiūrimas nuo mažų dienų. Svarbiausias laikotarpis šiuo aspektu – nuo 3-iųjų iki 10-ųjų gyvenimo metų, kuomet formuojasi sapnavimą nulemiantys psichikos procesai.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »