Gegužę nustatyta mažiausiai dvejopo kainų nurodymo pažeidimų

Publikuota: 2015 m. birželio 17 d. trečiadienis

Valstybinė vartotojų apsaugos tarnyba ir kitos priežiūros institucijos 2015 m. gegužę atliko 4012 patikrinimus ir nustatė 100 pažeidimų – 2,49 proc. nuo visų atliktų patikrinimų. Tai mažiausias pažeidimų skaičius per visą dvejopo kainų nurodymo stebėsenos laikotarpį.

Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymas nustato, kad asmenys, parduodantys prekes ir paslaugas, kainas jų skelbimo vietose litais ir eurais pagal perskaičiavimo kursą ir šio įstatymo nustatytas apvalinimo taisykles privalo skelbti ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos, t. y. iki birželio 30 d. Kontroliuodamos kaip vykdomas šis reikalavimas priežiūros institucijos 2015 m. gegužės mėnesį atliko 4012 patikrinimus ir nustatė 100 pažeidimų, o tai sudaro 2,49 proc. nuo visų atliktų patikrinimų. Pažeidusiems dvejopo kainų nurodymo reikalavimus ūkio subjektams skirti įspėjimai ir nurodyta nustatytus pažeidimus pašalinti. Iš jų poveikio priemonės taikytos 3 ūkio subjektams, prisijungusiems prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo. Tai mažiausias pažeidimų skaičius per visą dvejopo kainų nurodymo stebėsenos laikotarpį.

Iš gegužės mėnesį nustatytų pažeidimų daugiausia sudarė atvejai, kai kainos nebuvo nurodytos dviem valiutomis – 55 proc. (panašūs duomenys buvo nustatomi ir sausio – balandžio mėn.) ir kainos į eurus buvo perskaičiuotos ne pagal nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą (3,45280 lito už 1 eurą) - 23 proc. (balandžio mėn. tokio pobūdžio pažeidimai sudarė 21 proc.). Pažeidimai, kai kainos buvo suapvalintos ne pagal teisės aktų reikalavimus sudarė 18 proc., o 4 proc. pažeidėjų kainas nurodė neaiškiai ir klaidinančiai. Daugiausia pažeidimų nustatyta Vilniaus (46,53 proc.), Šiaulių (13,86 proc.) ir Klaipėdos (12,87 proc.) apskrityse, mažiausiai – Utenos (0,99 proc.), Alytaus (1,98 proc.) ir Marijampolės bei Panevėžio (po 2,97 proc.) apskrityse.

Pagal veiklos sritis gegužės mėnesį daugiausia pažeidimų (66 proc.) nustatyta ne maisto prekių ir paslaugų srityje bei grožio salonuose, kirpyklose ir soliariumuose (13 proc.). Mažiausiai - vos po 1 proc. dvejopo kainų nurodymo pažeidimų nustatyta pašto paslaugų ir elektroninių ryšių, sporto paslaugų bei drabužių valymo, taisymo ir nuomos srityse.

Pasikonsultuoti su euro įvedimu susijusiais klausimais gegužės mėnesį į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą kreipėsi 26 asmenys, iš jų 17 vartotojų ir 9 juridiniai asmenys. Dažniausiai vartotojai kreipėsi dėl kainų nurodymo dviem valiutomis, pastebėję galimus pažeidimus prekių ir paslaugų teikimo vietose (31 proc.) bei dėl netinkamo kainų perskaičiavimo (25 proc.). Taip pat vartotojai skundėsi dėl atvejų, kai atsiskaitant grynaisiais pinigais prekių pardavėjai ar paslaugų teikėjai atsisakydavo priimti 500 eurų nominalo kupiūras (19 proc.) Sumažėjo vartotojų pranešimų dėl kainų pokyčių prekių ir paslaugų teikimo vietose. 2014 m. gruodžio mėn. paklausimai dėl kainų pokyčių sudarė 16 proc., 2015 m. sausio mėn. – 12 proc., 2015 m. vasario mėn. – 6 proc., o 2015 m. kovo - gegužės mėn. tokių kreipimųsi buvo vos keletas.

Euro įvedimo įstatymą pažeidusių ūkio subjektų sąrašas, taip pat išsamios patikrinimų ir pažeidimų ataskaitos yra skelbiamos Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos interneto svetainėje www.vvtat.lt ir svetainėje www.euras.lt. Vartotojai apie galimus teisės aktų pažeidimus kviečiami pranešti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai telefonu (8 5) 262 6760.

Šaltinis: euras.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Informacija klientams (6)

Nuo š. m. sausio 29 dienos yra sutrikusi el. pašto @post.skynet.lt veikla. Šiuo metu problema yra šalinama. skaityti »

Vilnius ir šiemet sulauks daugiau nei milijono turistų

2017 m. pirmąjį ir antrąjį ketvirtį Vilnius sulaukė atitinkamai 7 ir 5 proc. daugiau turistų nei praėjusiais metais. skaityti »

Vilniuje susitinka Lietuvos ir Suomijos centrinių bankų vadovai

Lapkričio 2–3 dienomis Vilniuje vieši Suomijos bankų valdybų nariai. skaityti »

Japonijoje aptartos pasaulio ekonomikos aktualijos ir geroji „FinTech“ praktika

Tokijuje ​Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas su Japonijos centrinio banko vadovu Haruhiko Kuroda aptarė FinTech sektoriaus raidą, rizikas pasaulio ekonomikos augimui, Japonijos ir euro zonos ekonomikos aktualijas. skaityti »

5 pagrindinės kliūtys, pradedant verslą Lietuvoje

Baimė bankrutuoti, nepasitikėjimas savo galimybėmis, nedraugiškas valstybės požiūris – anot dr. Austės Kiškienės, tai pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria pradedantieji verslą Lietuvoje. skaityti »

Inovacijos tapo iškalbinga Lietuvos vizitine kortele JAE

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė oficialaus vizito JAE metu su Dubajaus Emyru ir šalies Premjeru Mohammedu bin Rashidu Al Maktoumu aptarė bendradarbiavimą aukštųjų technologijų, inovacijų, komunikacijų, atsinaujinančiosios energetikos, gyvybės mokslų srityse. skaityti »

Lietuvoje vyrams verslo pradžiai reikia daugiau pinigų nei moterims

Norėdamas pradėti verslą, dažnas lietuvis startui pageidautų gauti vidutiniškai 33 tūkst. eurų dydžio lengvatinę paskolą. skaityti »

Ar tikrai mane palies ketvirtoji pramonės revoliucija?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu – jau ne ateitis, tai šių dienų realybė. skaityti »

V. Vasiliauskas: palanki reguliacinė aplinka gali padėti Lietuvai įsitvirtinti pasauliniame FinTech žemėlapyje

Finansinių technologijų (FinTech) sektorius gali suteikti ES kapitalo rinkų sąjungos projektui papildomą postūmį, o šalims naujų plėtros galimybių, įsitikinęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »