SEB analitikai: Lietuvos ekonomika semsis stiprybės iš vidaus rinkos

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 24 d. trečiadienis

Nepaisant Vakarų ir Rusijos abipusių sankcijų, SEB banko analitikai Lietuvos ekonomikos perspektyvą vertina gana optimistiškai. Naujausioje SEB banko analitikų parengtoje „Lietuvos makroekonomikos apžvalgoje“ prognozuojama, kad šiemet šalies BVP išaugs 2,7 proc., kitąmet – 3,2 proc., o 2016 m. – 4 proc., infliacija sudarys atitinkamai 0,1 proc., 0,7 proc. ir 1 proc., t.y. bus kur kas mažesnė nei Europos centrinio banko toleruojamas 2 proc. lygis. Dėl Rusijos pritaikytų sankcijų kilus valstybės ir kai kurių įmonių finansų įtampai, ateinančiais metais truputį lėčiau kils vidutinis darbo užmokestis, todėl 2015 m. prognozė sumažinta nuo 6,5 proc. iki 5,0 proc., o 2016 m. tikimasi 5,5 proc. augimo.

Pasak SEB banko prezidento patarėjo Gitano Nausėdos, Lietuvos vidaus rinkai ir toliau lemta vaidinti kertinį vaidmenį BVP kūrimo procese. „Žinoma, vidaus paklausą lemia ne tik tokie objektyvūs rodikliai kaip nedarbo lygis, vidutinio darbo užmokesčio, pensijų ir kitų pajamų augimas, palūkanų normų dydis, bet ir psichologiniai lūkesčiai“, – sako G. Nausėda. Anot ekonomisto, galima perfrazuoti žinomą posakį, kad „vien tik lūkesčiai valdo mus“.

Lūkesčių formavimąsi šiuo metu veikia daugybė stiprių ir priešinga kryptimi veikiančių veiksnių: artėjantis euro įvedimas, Rusijos veiksmai Ukrainoje ir jos grasinimai Baltijos šalims, netrukus prasidėsiantis šildymo sezonas ir pan.  G. Nausėdos nuomone, ilgalaikį euro įvedimo poveikį daugelis žmonių vertina neutraliai arba santūriai skeptiškai, tačiau trumpuoju laikotarpiu iš jo tikimasi tik didesnių kainų. Neatsitiktinai pirmąjį šių metų pusmetį aktyviau perkami santykinai brangesni vartojimo reikmenys, buitinė technika, siekiant įsigyti šiuos daiktus dar iki euro įvedimo. 

Ypač ryškūs elgesio pokyčiai šiemet buvo pastebimi nekilnojamojo turto rinkoje. Kovo-balandžio mėn. joje kilo euforija, kažkuo primenanti 2006–2007 m. Skirtingai nei tuomet, šį kartą viešojoje erdvėje vyravo visiškai kitas tonas, išryškinantis lūkesčių dėl masiško NT brangimo įvedus eurą nepagrįstumą. Ši aplinkybė, o taip pat faktas, kad NT buvo intensyviai perkamas iš laisvų santaupų, kurios yra baigtinės, antrąjį pusmetį grąžino rinką į ramesnes vėžes. G. Nausėdos nuomone, greitai užgesęs ažiotažas padės išvengti staigaus NT rinkos nuosmukio įvedus eurą ir užtikrins stabilesnę jos plėtrą. „Į klausimą, ar geriau pirkti būstą dabar ar įvedus eurą, atsakau, kad laikas čia nėra svarbiausias dalykas – ieškokite būsto, kuris jums labiausiai tinka ir kaip gyvenamoji vieta, ir kaip investicija“, – teigė G. Nausėda.

Ekonomisto nuomone, vidaus paklausai stiprinti valdžia turi savų vitaminų, kuriuos galėtų panaudoti artimiausioje ateityje, pavyzdžiui, MMA ir neapmokestinamojo pajamų dydžio kėlimas. „Kol kas Rusijos provokuojama geopolitinė įtampa neverčia žmonių rausti žeminių ir kaupti negendančių maisto produktų atsargas, tačiau nereikėtų vidaus rinkos palikti ir savieigai“, – teigė G. Nausėda. Siekiant teigiamų lūkesčių formavimosi, žmonės turi gauti gerų naujienų apie tai, kad ekonomikos augimo vaisiais tolygiai dalijamasi su visomis visuomenės grupėmis. Priešingu atveju, didžioji Lietuvos dalis tos ekonominės pažangos nepastebės ir jos nepripažins.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »

Mokesčių ir socialinė sistema tobulinama atsižvelgus į visuomenės nuomonę

Vyriausybė siūlo neapmokestinamųjų pajamų dydį jau nuo kitų metų prilyginti minimaliai mėnesiniai algai, siekiančiai 380 eurų. skaityti »

Kuris turtingesnis – Jeffas Bezosas ar Billas Gatesas?

Pastaruoju metu žiniasklaida mirga pranešimais apie turingiausią pasaulio žmogų. Vieną akimirką tai „Amazon“ vadovas Jezzas Bezosas, o kitą – „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas susigrąžina savo pozicijas. skaityti »

Kokiuose miestuose labiausiai sekasi moterims verslininkėms?

Londonas, Stokholmas, Niujorkas, San Franciskas ir Bostonas – penki potencialioms moterims verslininkėms palankiausi miestai pasaulyje. skaityti »

Lietuvių instaliacija atrinkta dalyvauti legendiniame festivalyje „Burning Man“

Lietuvių komanda kuri pristatys meninę-techninę instaliaciją „Dance For The Dawn“ skaityti »