Mokslas ir verslas kartu spręs, kokie moksliniai tyrimai ir inovacijos būtų naudingiausi Lietuvai

Publikuota: 2013 m. sausio 15 d. antradienis

Dar šiemet paaiškės, į kokius mokslinius tyrimus ir inovacijas Lietuvoje orientuosis mokslas ir verslas. Nustatyti prioritetai padės Lietuvai rasti savo nišą Europos ir pasaulio mokslinių tyrimų ir inovacijų rinkoje bei padidinti savo konkurencingumą.

Artėjant naujam Europos Sąjungos (ES) finansinio programavimo etapui (2014–2020 m.), visos ES narės įsipareigojo parengti Pažangios specializacijos strategijas, kuriose kiekviena numatys savo šalies mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) bei inovacijų raidos kryptis ir prioritetus. Mokslo ir tyrimų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) koordinuoja procesą, kurio metu ir bus nustatyti konkretūs šių sričių prioritetai. Šį procesą MOSTA vykdo įgaliota LR Švietimo ir mokslo ministerijos.

MOSTA direktorės Jurgitos Petrauskienės teigimu, „vadinamųjų prioritetų nustatymas – tai ypatingos svarbos ir atsakomybės darbas mūsų šaliai. Lietuvoje ne kartą kalbėta apie tai, kad būtina didinti investicijas į mokslinius tyrimus ir inovacijas, taip pat dažnai klausiama, ar šios investicijos bus efektyvios. Tam, kad jos tokios būtų, pirmiausia reikia nusistatyti prioritetus. Tuomet, kai tai bus padaryta tinkamai, bus galima pasiekti tikslą, kad lemiamos žinios virstų pinigais. Mokslas kuria žinias, verslas kuria pridėtinę vertę. Reikia atrasti būdus, kaip atnešti žinias į verslą ir didinti jo efektyvumą, o kartu – Lietuvos konkurencingumą“.

Prioritetų nustatymo procese – plataus konsensuso, sutarimo paieškoje tarp įvairių suinteresuotų šalių – MOSTA kviečia dalyvauti tiek privataus, tiek viešojo sektoriaus atstovus. Bendros mokslo ir verslo pajėgos turi būti sutelktos ne vien dėl bendradarbiavimo, o aktualioms problemoms spręsti.  „Dabartiniame etape reikia įvertinti, kur sutelktas Lietuvos mokslo potencialas, kokias perspektyviausias galimybes mato verslininkai, kur daugiausiai naudos suteikia viešasis sektorius, kokia mūsų konkurencinė aplinka ir daugybę kitų faktorių. Tuomet  turime identifikuoti ir apsispręsti, kokias problemas norime ir esame pajėgūs spręsti“, – sako MOSTA direktorė Jurgita Petrauskienė.

Prioritetų nustatymas nėra galutinis tikslas, tačiau jų įvardijimas padės identifikuoti bendrus verslo ir mokslo projektus. „Pavyzdžiui, labai populiaru kalbėti apie biotechnologijas. Tačiau net jei įvardintume jas kaip prioritetinę kryptį, to nepakaktų – juk ši sritis labai plati ir reikia apsibrėžti konkrečius prioritetus, į kuriuos orientuosimės, žinoti konkrečias problemas, kurias spręsime pasitelkę tam tikras biotechnologijas bei kur ir kaip jos bus diegiamos. Tuomet galėsime ir realiai įvertinti, kaip sekasi siekti tikslų“, – aiškina MOSTA direktorė.

Kaip pirminis analizės etapas, siekiant nustatyti prioritetus, buvo pristatyta MOSTA rengta Lietuvos MTEP, studijų ir inovacijų būklės apžvalga, siūlymus dėl prioritetų nustatymo proceso yra pateikusi ir tarptautinė ekspertų grupė.

  

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »