Nanotechnologiniai filtrai padės gėlinti vandenį

Publikuota: 2011 m. birželio 6 d. pirmadienis

Visuotinės žmonijos populiacijos projektai rodo, jog pasaulinis gėlo vandens poreikis dar iki 2030 metų padidės trečdaliu.

Turint omenyje, kad daugiau nei milijardas žmonių jau dabar susiduria su gėlo vandens trūkumu, o prognozės nuolat primena apie potencialų 3–4 laipsnių klimato atšilimą ir dėl to neišvengiamą kritulių persiskirstymą, situacija gali tapti dar blogesnė.

Dž. Rysas kartu su kolegomis tyrinėja anglies nanovamzdelius – vieno atomo storio anglies lakštus, suriestus į cilindrus – tam naudodami kompiuterinius modelius. Vienas iš tyrėjų tikslų – palengvinti gausaus jūros vandens išteklių pavertimą švariu, gerti tinkamu vandeniu.

Mokslininkų metodas iš esmės yra pagrįstas vadinamuoju osmoso procesu – natūraliu vandens judėjimu per pralaidžią membraną iš srities, kurioje tirpalo koncentracija yra maža, į sritį, kurioje ši koncentracija didesnė. Visgi Dž. Ryso metodas, kaip ir daugeliu vandens gėlinimo atvejų, remiasi priešingu procesu, vadinamu atvirkštiniu osmosu, kai vanduo juda priešinga kryptimi.

Galima įsivaizduoti didelę vandens talpyklą, pralaidžios membranos atskirtą į dvi sritis: vienoje iš jų supiltas gėlas vanduo, o kitoje jūros vanduo. Natūraliai vanduo stengiasi tekėti iš gėlosios pusės į sūriąją – taip bandydamas jūros vandenį atskiesti ir sulyginti druskos koncentraciją.

Tačiau atvirkštinio osmoso atveju jūros vandens talpykla yra paveikiama dideliu slėgiu, todėl procesas tampa priešingas: vanduo ima tekėti į gėląją pusę, palikdamas druską.

Dž. Rysas kartu su kolegomis parodė, jog anglies nanovamzdeliai realiai gali net 20 kartų padidinti dabar naudojamų modernių atvirkštinio osmoso membranų pralaidumą, o tai ženkliai sumažintų išlaidas ir energijos kiekį, reikalingą gėlinimo procesui. Svarbu ir tai, kad anglies nanovamzdeliai labai veiksmingai atstumia druskos jonus, o tai įgalina prijungti tam tikrus specifinius cheminius darinius, kurie atliktų norimas „vartininko“ funkcijas.

„Atvirkštinio osmoso gėlinimo šventasis gralis yra didelė vandens pernašos sparta, susieta su efektyviu druskos jonų atmetimu, – apibendrina profesorius. – Nors dar lieka daugybė neatsakytų klausimų, abejonių nekelia nuostabus anglies nanovamzdelių potencialas gryninti ir gėlinti vandenį. Tai tikras ir socialiai pažangus nanotechnologijų panaudojimo pavyzdys“.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »