Nevalstybinių aukštųjų mokyklų studentams – valstybinės stipendijos

Publikuota: 2012 m. birželio 13 d. trečiadienis

Moksleiviai, ketinantys studijuoti privačiose aukštojo mokslo įstaigose, neliko be galimybės gauti valstybinę finansinę paramą. Nuo naujųjų mokslo metų nevalstybinių aukštųjų mokyklų studentai nebegalės pretenduoti į valstybinius studijų krepšelius, tačiau geriausiais balais įstoję studentai galės gauti analogiško dydžio studijų stipendijas.

Pagal naująją Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintą tvarką studijų stipendija bus skiriama pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programų studentams, kurie pagal geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilės sudarymo tvarką bus surinkę aukščiausius konkursinius balus, t. y. geriausiems, įstojusiems į valstybės nefinansuojamas studijų vietas. Studijų stipendiją taip pat galės gauti 2012–2013 mokslo metais į valstybės nefinansuojamas vietas įstoję magistrantai ir doktorantai.

„Skirtumas tas, kad studijų stipendijos, priešingai nei studijų krepšeliai, bus išmokamos ne mokymo įstaigoms, o tiesiai studentams“,  – naują Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintą tvarką komentuoja Vilniaus kooperacinės kolegijos direktorius Jonas Jakubauskas. Tiesa, tai reiškia ir tai, jog nebebus iki šiol galiojusio rotacijos principo, kai nevalstybinei (kaip ir valstybinei) aukštajai mokyklai buvo skiriamas atitinkamas krepšelių skaičius, o studentai juos išsidalindavo rotacijos principu pagal mokymosi rezultatus.

„Tai reiškia, kad net ir labai gerai besimokantieji studentai, jei įstojo prastesniais balais, stipendijos gauti negalės, – naujosios tvarkos trūkumus atskleidžia pašnekovas. – Dabar stipendija studentui bus skiriama visam studijų laikotarpiui, o jei studentas sumanys palikti mokymo įstaigą, jo stipendija neatiteks kažkam kitam, nes iškeliaus iš aukštosios mokyklos kartu su juo.“ J. Jakubauskas pabrėžė, kad studijų stipendija, priešingai nei studijų krepšelis, bus skiriama visam studijų laikotarpiui.

Vis dėlto tai palankesnė tvarka negu visiškas valstybinės paramos panaikinimas nevalstybinių mokyklų studentams.

Kolegijos vadovo teigimu, tai bet kuriuo atveju svarbu ir reikšminga tiek studentams, tiek ir nevalstybinėms aukštosioms mokykloms. Mat nevalstybinės aukštosios mokyklos nepraras galimybės pritraukti gabių studentų, o šie – rinktis norimos mokymosi įstaigos.  „Dabar nevalstybinėms aukštosioms mokykloms bus sudarytos bent panašios sąlygos konkuruoti dėl studentų, be to, gerai besimokantieji nebus diskriminuojami, nes nepraras Konstitucijoje numatytos jo, kaip šalies piliečio, teisės į valstybės paramą net jei pasirinks studijas nevalstybinėje aukštojoje mokykloje“, – aiškina kolegijos direktorius.

Tiesa, studentų, gausiančių stipendijas, nevalstybinėse mokyklose gal ir nebus daug, tačiau tai didelė paskata stengtis ir siekti kuo geresnių rezultatų.

Beje, į tokią paramą negalės pretenduoti priimti į valstybės finansuojamas studijų vietas, taip pat – pakartotinai studijuojantieji pagal tos pačios arba žemesnės pakopos studijų programą ar tęsiantys studijas doktorantūroje, jeigu daugiau nei pusę tų studijų laikotarpio bus gavę studijų stipendiją. Taip pat nustatyta, kad studentas, kuriam skirta studijų stipendija, neturi teisės pretenduoti į mokamų studijų kainos kompensaciją už tuos laikotarpius, už kuriuos buvo gavęs studijų stipendiją.

Priminsime, kad pagal naująją Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintą stojimo tvarką, moksleiviai, siekiantys gauti valstybės paramą studijoms nevalstybinėje aukštojoje mokykloje, kaip finansavimo šaltinį prašyme turėtų nurodyti „st“ (stipendija).

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »