Studentai: finansavimą reikia didinti, o ne perskirstyti

Publikuota: 2013 m. spalio 27 d. sekmadienis

Lietuvos studentų sąjunga kartu su Vilniaus universiteto Studentų atstovybe (VU SA), atkreipdamos dėmesį į spaudoje pasirodžius Švietimo ir mokslo viceministro Rimanto Vaitkaus pasisakymus, primena, kad studentams reikia ne „kosmetinio“ aukštojo mokslo sistemos pagražinimo, bet realių sprendimų, užtikrinančių studijų kokybės gerinimą. Studentų nuomone, finansavimo perskirstymas nieko nepakeis, norint inicijuoti tikrus pokyčius, būtina skirti didesnį finansavimą.

„Šiuo metu valstybės finansuojamose vietose studijuoja apie 55 proc. studentų. Manome, kad šis skaičius neturėtų mažėti, esamas visiškai finansuojamų studentų vietų skaičius turi išlikti stabilus ir netgi didėti, ne tik procentine išraiška (atsižvelgiant į priimamų studentų skaičių), tačiau išlaikant esamą pilnai finansuojamų studentų skaičių. Manome, kad vien finansavimo sistemos pakeitimas, biudžeto skyles „lopant“ nieko už studijas nemokančių studentų sąskaita, realiai situacijos pakeisti negali. Tad norisi pabrėžti, jog mokančių už studijas studentų finansinę naštą derėtų mažinti, tačiau tai turėtų būti daroma ne gerai besimokančių studentų sąskaita“, – sakė Studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas.

Studentai nėra patenkinti, jog švietimas, nors ir įvardijamas kaip valstybės prioritetas, kasmet yra pamirštamas, kai ateina biudžeto skirstymo laikas. Jau eilę metų iš valstybės biudžeto aukštajam mokslui skiriamos lėšos mažėja. Studentų sąjungos ir VU SA atstovai yra įsitikinę, kad nepakeitus šios ydingos praktikos negalėsime kalbėti nei apie kokybiškas studijas, nei apie mažėjančią emigraciją ar kitų problemų sprendimus.

„Mokslo ir studijų įstatymo darbo grupės posėdžio metu, ministerijos atstovai pristatydami finansavimo modelius pateikė aiškius skaičius. Norint įvesti visuotinę studijų įmoka ir užtikrinti konstitucinę nuostatą, jog „gerai besimokantys“ studentai neturi mokėti, valstybei reikėtų skirti papildomus 40 milijonų litų. Tiek pat reikia norint aukštąjį mokslą Lietuvoje padaryti nemokamu. Atrodo, pasirinkimas yra paprastas ir darbo grupėje buvome priartėję prie sutarimo, jog bus siūlomas finansavimo modelis, kuriame studentai neturės mokėti, bet dabar atrodo, kad viskas prasideda nuo pradžių“ , – pažymėjo VU SA prezidentė Inga Kalpakovaitė.

Studentų atstovai mano, jog XVI Vyriausybės programoje numatytos nuostatos dėl aukštojo mokslo prieinamumo didinimo įgyvendinimas negali būti daromas valstybės finansuojamų studentų sąskaita, jų skaičius turi maksimaliai augti. Studentų sąjunga ir VU SA primena, kad Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro atliktoje apklausoje viena iš pagrindinių priežasčių likti studijuoti Lietuvoje jauni žmonės įvardijo galimybę studijuoti nemokamai. Šie rezultatai įrodo nuogąstavimų, jog visuotinės studijų įmokos įvedimas gali padidinti emigracijos ir protų nutekėjimo problemą, pagrįstumą.

Šaltinis: lss.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »