Studentai: finansavimą reikia didinti, o ne perskirstyti

Publikuota: 2013 m. spalio 27 d. sekmadienis

Lietuvos studentų sąjunga kartu su Vilniaus universiteto Studentų atstovybe (VU SA), atkreipdamos dėmesį į spaudoje pasirodžius Švietimo ir mokslo viceministro Rimanto Vaitkaus pasisakymus, primena, kad studentams reikia ne „kosmetinio“ aukštojo mokslo sistemos pagražinimo, bet realių sprendimų, užtikrinančių studijų kokybės gerinimą. Studentų nuomone, finansavimo perskirstymas nieko nepakeis, norint inicijuoti tikrus pokyčius, būtina skirti didesnį finansavimą.

„Šiuo metu valstybės finansuojamose vietose studijuoja apie 55 proc. studentų. Manome, kad šis skaičius neturėtų mažėti, esamas visiškai finansuojamų studentų vietų skaičius turi išlikti stabilus ir netgi didėti, ne tik procentine išraiška (atsižvelgiant į priimamų studentų skaičių), tačiau išlaikant esamą pilnai finansuojamų studentų skaičių. Manome, kad vien finansavimo sistemos pakeitimas, biudžeto skyles „lopant“ nieko už studijas nemokančių studentų sąskaita, realiai situacijos pakeisti negali. Tad norisi pabrėžti, jog mokančių už studijas studentų finansinę naštą derėtų mažinti, tačiau tai turėtų būti daroma ne gerai besimokančių studentų sąskaita“, – sakė Studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas.

Studentai nėra patenkinti, jog švietimas, nors ir įvardijamas kaip valstybės prioritetas, kasmet yra pamirštamas, kai ateina biudžeto skirstymo laikas. Jau eilę metų iš valstybės biudžeto aukštajam mokslui skiriamos lėšos mažėja. Studentų sąjungos ir VU SA atstovai yra įsitikinę, kad nepakeitus šios ydingos praktikos negalėsime kalbėti nei apie kokybiškas studijas, nei apie mažėjančią emigraciją ar kitų problemų sprendimus.

„Mokslo ir studijų įstatymo darbo grupės posėdžio metu, ministerijos atstovai pristatydami finansavimo modelius pateikė aiškius skaičius. Norint įvesti visuotinę studijų įmoka ir užtikrinti konstitucinę nuostatą, jog „gerai besimokantys“ studentai neturi mokėti, valstybei reikėtų skirti papildomus 40 milijonų litų. Tiek pat reikia norint aukštąjį mokslą Lietuvoje padaryti nemokamu. Atrodo, pasirinkimas yra paprastas ir darbo grupėje buvome priartėję prie sutarimo, jog bus siūlomas finansavimo modelis, kuriame studentai neturės mokėti, bet dabar atrodo, kad viskas prasideda nuo pradžių“ , – pažymėjo VU SA prezidentė Inga Kalpakovaitė.

Studentų atstovai mano, jog XVI Vyriausybės programoje numatytos nuostatos dėl aukštojo mokslo prieinamumo didinimo įgyvendinimas negali būti daromas valstybės finansuojamų studentų sąskaita, jų skaičius turi maksimaliai augti. Studentų sąjunga ir VU SA primena, kad Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro atliktoje apklausoje viena iš pagrindinių priežasčių likti studijuoti Lietuvoje jauni žmonės įvardijo galimybę studijuoti nemokamai. Šie rezultatai įrodo nuogąstavimų, jog visuotinės studijų įmokos įvedimas gali padidinti emigracijos ir protų nutekėjimo problemą, pagrįstumą.

Šaltinis: lss.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »