Sukurti saulės elementai, kurių pagrindas – trimačiai nanokūgiai

Publikuota: 2011 m. gegužės 2 d. pirmadienis

Ouk Ridžo nacionalinės laboratorijos (JAV) tyrėjams pavyko sukurti trimačių nanokūgių pagrindu veikiančią saulės elementų platformą, kuri užtikrina apie 80 procentų didesnį fotovoltinių elementų efektyvumą.

Naujoji technologija yra pajėgi iš esmės išspręsti krūvininkų, kuriuos sukuria saulės spinduliuojami fotonai, pernašos problemą. Sukurtuosius krūvininkus – neigiamus elektronus ir teigiamas skyles – paprastai gerokai pristabdo giluminiai ir paviršiniai medžiagų defektai.

„Tam, kad įveiktume defektų, mažinančių saulės elementų efektyvumą, problemą, mes sukūrėme nanokūgio pagrindu veikiantį saulės elementą, sugalvojome, kaip jį susintetinti, ir galiausiai įvertinome padidėjusį krūvininkų surinkimo efektyvumą“, – pasakoja tyrimui vadovavęs Junas Chu (Jun Xu).

Naująją konstrukciją sudaro elektroninio laidumo nanokūgiai, apsupti skylinio laidumo puslaidininku. Elektroninio laidumo nanokūgius sudaro cinko oksidas, o skylinio laidumo matricą – polikristalinis kadmio telūridas. Pirmasis elementas atlieka sandūros ir elektronų laidininko, o antrasis pirminės fotonų sugerties terpės ir skylių laidininko funkciją.

Naudodami sukurtąją struktūrą, J. Chu su kolegomis laboratorijos masteliu sugebėjo pasiekti 3.2 procento šviesos į elektros energiją keitimo efektyvumą.

„Mes sukūrėme trimatę struktūrą, nes ši pasižymi vidiniu elektriniu lauku, kuris leidžia pasiekti veiksmingesnę krūvių pernašą ir geresnį saulės šviesos pavertimo elektros energija efektyvumą“, – prideda mokslininkas.

Pagrindinės saulės elemento savybės yra unikalus vidinis elektrinis laukas, užtikrinantis efektyvią krūvių pernašą, nebrangi nanokūgių sintezė bei minimalus puslaidininkių defektų kiekis. Mažesnis defektų kiekis leidžia pasiekti geresnes elektrines ir optines savybes, būtinas veiksmingam tokios rūšies įtaisų funkcionavimui.

Dėl veiksmingos krūvių pernašos naujasis saulės elementas gali veikti su nemažą defektų kiekį turinčiomis medžiagomis, o tai leidžia sumažinti naujos kartos saulės elementų kainą.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Interaktyviame žemėlapyje galima sužinoti, kur ir kodėl nėra elektros

Elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ gerindama klientų informavimą pristato interaktyvų žemėlapį, kuriame realiu laiku skelbiama informacija apie elektros skirstymo tinklo darbą. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »