Tyrimas: sukčiavimą per atsiskaitymus pastebi trys iš penkių studentų

Publikuota: 2013 m. birželio 2 d. sekmadienis

Gegužės 28 d. Lietuvos studentų sąjunga pristatė tyrimą „Akademinio sąžiningumo indeksas 2013”. Jau antrus metus iš eilės atliekamo tyrimo tikslas – nustatyti, kiek paplitęs nesąžiningas elgesys Lietuvos aukštosiose mokyklose ir atrasti efektyvesnių būdų su juo kovoti.

„Akademinis nesąžiningumas yra labai didelė Lietuvos aukštojo mokslo yda. Pristatydami šį tyrimą norime atkreipti dėmesį, kad nepakankamas dėmesys sukčiavimo paplitimui smukdo studijų kokybę, skatina diplomo nuvertėjimą ir kompromituoja aukštojo mokslo sistemą. Kovoti su šia problema akademinė bendruomenė turėtų drauge ir nuolat, tikslingai“, – kalbėjo Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas.

Kaip rodo tyrimo rezultatai, daugiausiai studentų iš nesąžiningo elgesio formų dažniausiai pasitaikančiomis laiko nesąžiningumą atliekant savarankiško darbo užduotis ir nesąžiningą elgesį viešų atsiskaitymų metu.

Dėstytojai nesąžiningo elgesio pastebi žymiai mažiau

Tyrimas atskleidė, kad dėstytojai nesąžiningą elgesį mano esant daug mažiau paplitusiu, nei studentai. Pavyzdžiui, vos 5 proc. dėstytojų paruoštukių naudojimą atsiskaitymų metu įvardija kaip labai paplitusį reiškinį, o taip manančių studentų yra net 7 kartus daugiau (34 proc.).

„Šiais metais į tyrimą pirmąkart įtraukėme ir dėstytojų apklausą. Jų, kaip ir studentų, klausėme kiek paplitusios tam tikros nesąžiningo elgesio formos. Rezultatai išties nustebino: daugelis dėstytojų arba nepastebi, arba atsisako pastebėti nesąžiningą elgesį atsiskaitymų metu. Iš to galime spręsti, kad dėstytojo vaidmuo studijų procese ne iki galo įgyvendinamas“, – teigė Studentų sąjungos sociologinių tyrimų koordinatorius Martynas Kriaučiūnas.

Studentai raštiškai pasižadės nesukčiauti

Siekdama prisidėti prie sukčiavimo viešų atsiskaitymų metu prevencijos, Lietuvos studentų sąjunga kartu su „Transparancy International“ Lietuvos skyriumi pasiūlė aukštosioms mokykloms naudoti specialius viešų atsiskaitymų lapus. Ant jų atspausdintas studento pasižadėjimas elgtis sąžiningai ir nesinaudoti neleistinomis priemonėmis ar kolegų pagalba.

Šiai Studentų sąjungos ir „Transparancy International“ iniciatyvai jau pritarė Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Zigmas Lydeka ir Kauno technologijos universiteto rektorius, Lietuvos universitetų rektorių konferencijos prezidentas Petras Baršauskas. Tikimasi, kad dar neįsibėgėjus pavasario egzaminų sesijai prisijungs ir kitų aukštųjų mokyklų vadovai  bei administracijos.

Antrus metus iš eilės Lietuvos studentų sąjungos atliekamu tyrimu siekiama įvertinti akademinio nesąžiningumo paplitimą Lietuvos aukštosiose mokyklose. 2013 m. kovo  30 – balandžio 7 dienomis atliktoje apklausoje dalyvavo 1700 bakalauro, magistro ir vientisųjų studijų studentų. Dėstytojų apklausą vykdė „Spinter tyrimai“. Balandį buvo apklausta 514 aukštųjų mokyklų dėstytojų.

Šaltinis: lss.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »