VU studentas pagamino rekordinio našumo polimerinį šviestuką

Publikuota: 2013 m. liepos 7 d. sekmadienis

Vilniaus universiteto magistrantas Steponas Raišys, dirbantis Taikomųjų mokslų instituto Organinės elektronikos grupėje, pagamino rekordinio našumo (23.7 cd/A, išorinis kvantinis našumas 10.4 proc.) mėlynai spinduliuojantį polimerinį šviestuką. Rezultatai publikuoti prestižiniame žurnale „Chemistry of Materials“.

Ateityje yra planuojama organinių šviestukų gamyba Lietuvoje, todėl magistrantas S. Raišys į Angliją buvo išvykęs stažuotis – įgauti organinių šviestukų gaminimo žinių. Bendradarbiaujant su Kauno technologijos universiteto mokslininkais gautų naujų organinių medžiagų, reikalingų šviestukų gamybai, ištyrimas ir buvo pagrindinis S. Raišio stažuotės darbo tikslas.

Anglijoje magistrantas papildomai prisijungė prie grupės, kuri tuo metu tyrinėjo naują mėlyną tripletinį spindulį. Atlikęs keletą eksperimentų, S. Raišys sugalvojo į tiriamo šviestuko struktūrą įterpti papildomų sluoksnių. Būtent tai ir leido pasiekti ypač gerą šviestuko našumą.

Atsakydamas į klausimą, ką pakeis šio rekordinio našumo polimerinio šviestuko pagaminimas, magistrantas ironizuoja, kad tikriausiai šviestukas jau dabar užmirštas guli kur nors stalčiuje. Tačiau, anot jo, faktas, kad liejimo būdu suformuoti šviestukai gali būti neką mažiau našūs nei kitais, daug sudėtingesniais ir brangesniais būdais pagaminti šviestukai, teikia daug vilčių, kad ateityje sulauksime didelio ploto šviestukų, naudojamų bendrajam apšvietimui.

„Naudos iš mokslo visuomenė gali tikėtis bet kuriame žingsnyje, tačiau, kaip rodo praktika, kartais tai užtrunka ganėtinai ilgai. Pavyzdžiui, farmacijoje naujo vaisto įvedimas užtrunka apie 10 metų. Šiuo atveju realiausia yra tikėtis, kad naująsias medžiagas pastebės kiti mokslininkai, pramoninkai ir pradės jas taikyti savo srityse“, – teigia VU magistrantas, ateities planus siejantis su doktorantūra Vilniaus universitete, tobulinant iš lietuviškų medžiagų auginamų organinių šviestukų technologijas.

Šaltinis: universiteto naujienos
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »