VU studentas pagamino rekordinio našumo polimerinį šviestuką

Publikuota: 2013 m. liepos 7 d. sekmadienis

Vilniaus universiteto magistrantas Steponas Raišys, dirbantis Taikomųjų mokslų instituto Organinės elektronikos grupėje, pagamino rekordinio našumo (23.7 cd/A, išorinis kvantinis našumas 10.4 proc.) mėlynai spinduliuojantį polimerinį šviestuką. Rezultatai publikuoti prestižiniame žurnale „Chemistry of Materials“.

Ateityje yra planuojama organinių šviestukų gamyba Lietuvoje, todėl magistrantas S. Raišys į Angliją buvo išvykęs stažuotis – įgauti organinių šviestukų gaminimo žinių. Bendradarbiaujant su Kauno technologijos universiteto mokslininkais gautų naujų organinių medžiagų, reikalingų šviestukų gamybai, ištyrimas ir buvo pagrindinis S. Raišio stažuotės darbo tikslas.

Anglijoje magistrantas papildomai prisijungė prie grupės, kuri tuo metu tyrinėjo naują mėlyną tripletinį spindulį. Atlikęs keletą eksperimentų, S. Raišys sugalvojo į tiriamo šviestuko struktūrą įterpti papildomų sluoksnių. Būtent tai ir leido pasiekti ypač gerą šviestuko našumą.

Atsakydamas į klausimą, ką pakeis šio rekordinio našumo polimerinio šviestuko pagaminimas, magistrantas ironizuoja, kad tikriausiai šviestukas jau dabar užmirštas guli kur nors stalčiuje. Tačiau, anot jo, faktas, kad liejimo būdu suformuoti šviestukai gali būti neką mažiau našūs nei kitais, daug sudėtingesniais ir brangesniais būdais pagaminti šviestukai, teikia daug vilčių, kad ateityje sulauksime didelio ploto šviestukų, naudojamų bendrajam apšvietimui.

„Naudos iš mokslo visuomenė gali tikėtis bet kuriame žingsnyje, tačiau, kaip rodo praktika, kartais tai užtrunka ganėtinai ilgai. Pavyzdžiui, farmacijoje naujo vaisto įvedimas užtrunka apie 10 metų. Šiuo atveju realiausia yra tikėtis, kad naująsias medžiagas pastebės kiti mokslininkai, pramoninkai ir pradės jas taikyti savo srityse“, – teigia VU magistrantas, ateities planus siejantis su doktorantūra Vilniaus universitete, tobulinant iš lietuviškų medžiagų auginamų organinių šviestukų technologijas.

Šaltinis: universiteto naujienos
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »