Žvilgsnis į praeitį: nuo kasininko Ritty iki savitarnos kasų

Publikuota: 2020 m. lapkričio 4 d. trečiadienis

 

1879 m. lapkričio 4 d. minima kaip kasos aparato gimtadienis. Praėjus 141-eriems metams, šiuolaikinės prekybos jau nebegalime įsivaizduoti be kasų. Jos visur: parduotuvėse, kavinėse, degalinėse ir pašto skyriuose. Kas sugalvojo šį įrenginį, padedantį apskaityti pinigines įplaukas?

Nepaperkamasis kasininkas Ritty

1879 m. baro Ohajuje savininkas Džeimsas Džakobas Ritty, pastebėjęs, kad jo darbuotojai sukčiauja, pasisavindami dalį pajamų, išrado kasos aparatą, kad galėtų juos kontroliuoti. Iš tiesų išradėju jis tapo gana atsitiktinai. Vienos savo kelionės metu Džeimsas klaidžiojo po traukinio vagoną ir užklydo į mašinisto kabiną, kur pamatė įrenginį, automatiškai skaičiuojantį variklio veleno greitį. Būtent pastarasis ir įkvėpė sukurti panašų, tik kitokios paskirties įrenginį.

Grįžęs namo, D. Ritty kartu su broliu sukonstravo kasos aparatą, fiksuojantį baro pajamas, ir jį užpatentavo. Šis įrenginys anaiptol nebuvo panašus į dabartinį kasos aparatą. Jis greičiau priminė medinio korpuso laikrodį su dideliu apvaliu ciferblatu. Aparatas turėjo dvi eiles mygtukų, kurių kiekvienas žymėjo atitinkamą sumą, ir ciferblatą su dviem rodyklėmis: ilgoji („minutinė“) rodė centus, o trumpoji („valandinė“) – dolerius. Po kurio laiko išradėjas patobulino savo kūdikį. Kad įpratintų baro lankytojus prie kasos aparato, Džeimsas pakabino varpelį, kuris suskambėdavo kaskart, kai tik juo buvo atliekamas mokėjimą patvirtinantis veiksmas. Šis įrenginys buvo pramintas „nepaperkamuoju kasininku“. Vėliau į aparatą buvo įdėta speciali popierinė juosta, kurioje buvo fiksuojama kasininko atlikta operacija. Tuomet ir atsirado iki šiol vartojama frazė „išmušti čekį“.

Kaip kasos aparatas išpopuliarėjo visame pasaulyje

Kasos aparato naudą greitai įvertino ne tik Amerikos, bet ir kitų šalių prekybininkai. Jis tapo tiesiog būtina darbo priemone kiekvienai prekybos įmonei. Vis dėlto brangūs amerikietiški kasos aparatai ilgą laiką buvo pernelyg didelė prabanga daugumai parduotuvių savininkų. Brangias stalines kasas pakeitė gremėzdiški sidabriniai kasos aparatai, įtaisyti į raudono medžio korpusą.

XX a. viduryje kasos aparatai išpopuliarėjo po visą pasaulį. Mechanines kasas pakeitė elektroninės. Jos buvo kur kas lengvesnės ir pigesnės, nei jų pirmtakai.

Savitarnos kasų atsiradimas

Išradus brūkšninį kodą, atsirado daugiau laisvės ir kasininkams, ir pirkėjams. Brūkšninių kodų skeneriai supaprastino kasininko darbą, duomenų apie kiekvieną įsigyjamą prekę įvedimą atsiskaitymo metu.

Savitarnos kasos – dar vienas revoliucinis prekybos technologijų žingsnis. Šiuolaikinės kasų sistemos suteikia galimybę pirkėjui ne tik pasiimti norimą prekę, bet ir pačiam savarankiškai už ją susimokėti be kasininko pagalbos.

„Savitarnos kasos – tai ne tik kasų be kasininko analogas, tai atskira parduotuvės darbo koncepcija. Naudojant savitarnos sistemas, gerėja klientų aptarnavimo kokybė, trumpėja apsipirkimo laikas“,  — pasakoja  „Penkių kontinentų“ grupės įmonės BS/2 Mažmeninės prekybos įrangos pardavimo skyriaus vadovas Emil Musayev. Anot jo, įrengus savitarnos kasas, klientų aptarnavimas parduotuvėje pagreitėja beveik 30 proc., o eilės sutrumpėja perpus. 

COVID-19 pandemija dar labiau paskatino prekybos centrus diegti savitarnos kasas, nes jos padeda sumažinti pirkėjų kontaktą su pardavėjais. Didžiosios Britanijos agentūros RBR duomenimis, 2025 m. savitarnos kasų skaičius pasaulyje perkops 1,1 mln. Šie įrenginiai gali būti statomi ne tik prekybos centruose, bet ir visur, kur pardavėjas teikia paslaugas ar parduoda prekes pirkėjui: degalinėse, knygynuose, vaistinėse, greito maitinimo restoranuose, kino teatruose ir kt.

Savitarnos kasos ir toliau tobulėja – jau pasirodė įrenginiai su 3D vaizdo kameromis, kad pirkėjus būtų galima identifikuoti biometriniu būdu, pagal veido atvaizdą.  O viskas prasidėjo nuo paprasto kasininko...


 

Šaltinis: Penki kontinentai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

komentarai

BS/2 dalyvaus 12-ajame tarptautiniame PLUS-forume Maskvoje (8)

Balandžio 26-27 dienomis BS/2 rengiasi dalyvauti Maskvoje vyksiančiame 12-ajame tarptautiniame PLUS-forume „Bankinė savitarna, mažmeninė prekyba ir grynųjų pinigų judėjimas 2021“. skaityti »

Malyje bankomatus saugos „ATMeye.iQ“ (3)

Bendradarbiaudama su regioniniu partneriu, BS/2 pradėjo platinti Malyje savo programinį sprendimą „ATMeye.iQ“, kartu palaikydama vietinių finansų įstaigų bankinės savitarnos optimizacijos iniciatyvą. skaityti »

Nauja verslo realybė ‒ virtualūs renginiai (4)

COVID-19 pandemijai užvaldžius visą pasaulį, vis daugiau bendrovių nuotoliniu būdu ėmė organizuoti ne tik savo veiklą, bet ir savo seminarus bei tarptautinius renginius. skaityti »

„Penkių kontinentų“ įmonių grupė pelnė metų bendruomeniškiausios įmonės vardą (3)

„Penkių kontinentų“ įmonių grupė ‒ 2020-ųjų metų bendruomeniškiausia įmonė. Tokį įvertinimą grupė pelnė LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kasmet organizuojamuose Nacionaliniuose atsakingo verslo apdovanojimuose didelių įmonių kategorijoje. Minėtoje kategorijoje varžėsi – 11 įmonių. skaityti »

Mokėjimo kortelių evoliucija: nuo popierinių iki virtualių ir medinių? (1)

Mokėjimo kortelės vis sparčiau konkuruoja su grynaisiais pinigais, o koronaviruso pandemijos metu paraginus visuomenę vengti grynųjų, ši konkurencija dar sparčiau išaugo. Tačiau, kokia jų ateitis? Ar kortelės pakeis grynuosius pinigus, o gal visai išnyks, taps virtualiomis? Pažvelkime į jų istoriją. skaityti »

Grynieji ar kortelė? Pandemijos įtaka (1)

COVID-19 pandemija visame pasaulyje paskatino skaitmeninių paslaugų diegimą. Reikšmingi pokyčiai įvyko ir atsiskaitymų srityje. Priverstinė izoliacija, rekomendacijos vengti grynųjų pinigų paskatino sparčią elektroninių atsiskaitymų plėtrą. skaityti »

„Penki“ klientams – dar patikimesnis interneto ryšys (1)

UAB „Penkių kontinentų komunikacijų centras“, teikianti šviesolaidinio interneto ir IPTV paslaugas sostinės gyventojams, praneša, kad sėkmingai įgyvendina ryšio magistralių spartos didinimo iki 100 Gb/s projektą. skaityti »

„Penkių kontinentų“ grupės pajamos viršijo 60 mln. eurų (3)

„Penkių kontinentų“ įmonių grupės, veikiančios bankinių ir mažmeninės prekybos technologijų, mokėjimo sprendimų, šviesolaidinio interneto bei IPTV, IT užsakomųjų paslaugų sektoriuose, pajamos 2020 metais pasiekė 62,5 mln. eurų. skaityti »

IPTV technologijai Lietuvoje – jau 20 metų (6)

Dar, rodos, taip neseniai populiariųjų TV serialų mėgėjai skubėjo namo iš darbo, kad tik nepraleistų kokios svarbios scenos. Krepšinio sirgaliams ne kartą teko neišsimiegoti belaukiant varžybų ir keiktis pražiopsojus tritaškį. Viskas pasikeitė atsiradus IPTV (angl. Internet Protocol Television), interneto protokolo pagrindu veikiančiai išmaniajai televizijai. skaityti »

HD kokybės „Sport1“ prieinamas visiems „Penki“ TV žiūrovams (4)

Džiaugiamės galėdami pranešti, kad nuo 2021 metų sausio pagrindiniame „Penki“ TV kanalų rinkinyje rasite lietuvišką sporto kanalą „Sport1“ nebe SD, o HD vaizdo raiškos kokybe. skaityti »