Žvilgsnis į praeitį: nuo kasininko Ritty iki savitarnos kasų

Publikuota: 2020 m. lapkričio 4 d. trečiadienis

 

1879 m. lapkričio 4 d. minima kaip kasos aparato gimtadienis. Praėjus 141-eriems metams, šiuolaikinės prekybos jau nebegalime įsivaizduoti be kasų. Jos visur: parduotuvėse, kavinėse, degalinėse ir pašto skyriuose. Kas sugalvojo šį įrenginį, padedantį apskaityti pinigines įplaukas?

Nepaperkamasis kasininkas Ritty

1879 m. baro Ohajuje savininkas Džeimsas Džakobas Ritty, pastebėjęs, kad jo darbuotojai sukčiauja, pasisavindami dalį pajamų, išrado kasos aparatą, kad galėtų juos kontroliuoti. Iš tiesų išradėju jis tapo gana atsitiktinai. Vienos savo kelionės metu Džeimsas klaidžiojo po traukinio vagoną ir užklydo į mašinisto kabiną, kur pamatė įrenginį, automatiškai skaičiuojantį variklio veleno greitį. Būtent pastarasis ir įkvėpė sukurti panašų, tik kitokios paskirties įrenginį.

Grįžęs namo, D. Ritty kartu su broliu sukonstravo kasos aparatą, fiksuojantį baro pajamas, ir jį užpatentavo. Šis įrenginys anaiptol nebuvo panašus į dabartinį kasos aparatą. Jis greičiau priminė medinio korpuso laikrodį su dideliu apvaliu ciferblatu. Aparatas turėjo dvi eiles mygtukų, kurių kiekvienas žymėjo atitinkamą sumą, ir ciferblatą su dviem rodyklėmis: ilgoji („minutinė“) rodė centus, o trumpoji („valandinė“) – dolerius. Po kurio laiko išradėjas patobulino savo kūdikį. Kad įpratintų baro lankytojus prie kasos aparato, Džeimsas pakabino varpelį, kuris suskambėdavo kaskart, kai tik juo buvo atliekamas mokėjimą patvirtinantis veiksmas. Šis įrenginys buvo pramintas „nepaperkamuoju kasininku“. Vėliau į aparatą buvo įdėta speciali popierinė juosta, kurioje buvo fiksuojama kasininko atlikta operacija. Tuomet ir atsirado iki šiol vartojama frazė „išmušti čekį“.

Kaip kasos aparatas išpopuliarėjo visame pasaulyje

Kasos aparato naudą greitai įvertino ne tik Amerikos, bet ir kitų šalių prekybininkai. Jis tapo tiesiog būtina darbo priemone kiekvienai prekybos įmonei. Vis dėlto brangūs amerikietiški kasos aparatai ilgą laiką buvo pernelyg didelė prabanga daugumai parduotuvių savininkų. Brangias stalines kasas pakeitė gremėzdiški sidabriniai kasos aparatai, įtaisyti į raudono medžio korpusą.

XX a. viduryje kasos aparatai išpopuliarėjo po visą pasaulį. Mechanines kasas pakeitė elektroninės. Jos buvo kur kas lengvesnės ir pigesnės, nei jų pirmtakai.

Savitarnos kasų atsiradimas

Išradus brūkšninį kodą, atsirado daugiau laisvės ir kasininkams, ir pirkėjams. Brūkšninių kodų skeneriai supaprastino kasininko darbą, duomenų apie kiekvieną įsigyjamą prekę įvedimą atsiskaitymo metu.

Savitarnos kasos – dar vienas revoliucinis prekybos technologijų žingsnis. Šiuolaikinės kasų sistemos suteikia galimybę pirkėjui ne tik pasiimti norimą prekę, bet ir pačiam savarankiškai už ją susimokėti be kasininko pagalbos.

„Savitarnos kasos – tai ne tik kasų be kasininko analogas, tai atskira parduotuvės darbo koncepcija. Naudojant savitarnos sistemas, gerėja klientų aptarnavimo kokybė, trumpėja apsipirkimo laikas“,  — pasakoja  „Penkių kontinentų“ grupės įmonės BS/2 Mažmeninės prekybos įrangos pardavimo skyriaus vadovas Emil Musayev. Anot jo, įrengus savitarnos kasas, klientų aptarnavimas parduotuvėje pagreitėja beveik 30 proc., o eilės sutrumpėja perpus. 

COVID-19 pandemija dar labiau paskatino prekybos centrus diegti savitarnos kasas, nes jos padeda sumažinti pirkėjų kontaktą su pardavėjais. Didžiosios Britanijos agentūros RBR duomenimis, 2025 m. savitarnos kasų skaičius pasaulyje perkops 1,1 mln. Šie įrenginiai gali būti statomi ne tik prekybos centruose, bet ir visur, kur pardavėjas teikia paslaugas ar parduoda prekes pirkėjui: degalinėse, knygynuose, vaistinėse, greito maitinimo restoranuose, kino teatruose ir kt.

Savitarnos kasos ir toliau tobulėja – jau pasirodė įrenginiai su 3D vaizdo kameromis, kad pirkėjus būtų galima identifikuoti biometriniu būdu, pagal veido atvaizdą.  O viskas prasidėjo nuo paprasto kasininko...


 

Šaltinis: Penki kontinentai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

komentarai

Pirmasis naujos kartos „Diebold Nixdorf“ bankomatas ‒ jau Baltijos regione (4)

BS/2, bendradarbiaudama su „Worldline“, modernizuoja „Luminor“ banko bankomatų tinklą Baltijos regione. skaityti »

Nauja partnerystė: „ASHBURN International“ ir SUNMI

„ASHBURN International“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su pasaulyje sparčiai populiarėjančia techninės įrangos gamintoja SUNMI. skaityti »

„ASHBURN International“ prižiūrės Latvijos vaistinių atsiskaitymo įrenginius (6)

„Penkių kontinentų“ grupės įmonė „ASHBURN International“ atnaujina vieno iš didžiausių Latvijos vaistinės tinklų „Meness aptieka“ atsiskaitymo įrangą ir užtikrina sėkmingą įrenginių veikimą skaityti »

„Penki kontinentai“ prisijungė prie „DUOday“ iniciatyvos (9)

Iniciatyvos tikslas – sudaryti sąlygas negalią turintiems žmonėms integruotis į visuomenę, pasijusti reikšmingiems, išbandyti įvairius darbus. skaityti »

„Penki kontinentai“ tarptautiniame forume pristatė sprendimus bankiniam ir mažmeninės prekybos sektoriui (8)

BS/2 forume pristatė savo sukurtus programinius sprendimus bankiniam sektoriui „Cash Management.iQ“, „Service Desk.iQ“, „Vynamic Marketing“, taip pat mažmeninei prekybai ‒ savo partnerio „Qingdao CCL“ savitarnos kasų įrangą. skaityti »

„Vilties“ kaimynystės ir draugystės šventė ‒ socialinei izoliacijai mažinti (7)

„Saulė kasdieną šildo kiekvieną, nes ji myli mus“ – šiais žodžiais prasidėjo dvyliktoji kaimynystės ir draugystė šventė, kurią gegužės 27 d. organizavo Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“. Bendrijos himno „Mes irgi galime mylėti“ tekstas pabrėžia tai, kas jos nariams yra svarbiausia ‒ supratimas ir meilė kiekvienam, nepaisant mūsų skirtybių. skaityti »

BS/2 ir „ASHBURN International“ dalyvaus PLUS forume Taškente (10)

2021 m. birželio 1 d. Uzbekistane, Taškente, vyks tarptautinis forumas „Bankai ir mažmeninė prekyba: skaitmeninė transformacija bei sąveika“. Renginį organizuoja žiniasklaidos grupė PLUS su Uzbekistano centrinio banko palaikymu. skaityti »

„Teltonika Networks“ ir BS/2 partnerystė: nauji plėtros horizontai ir kompleksinės paslaugos (1)

BS/2 pasirašė strateginės partnerystės sutartį su pramoninės tinklo įrangos tiekėja „Teltonika Networks“. skaityti »

Pandemijos sąlygomis aktualus įrenginių dezinfekcijos sprendimas (2)

Jau įsitikinome, kad koronavirusas niekur staiga nedings. Pasaulis turės išmokti gyventi jo grėsmės sąlygomis, galiausiai išlaisvindamas visuomenę iš izoliacijos varžtų ir imdamasis visų įmanomų viruso pristabdymo priemonių. skaityti »

PCI PIN sertifikatas garantuoja atsiskaitymo mokėjimo kortelėmis saugumą

„Penkių kontinentų“ grupės įmonė „ASHBURN International“ sėkmingai baigė „PCI PIN Security operations“ reikalavimų atitikties auditą. Išduotas sertifikatas suteikia galimybę įgyvendinti saugų atsiskaitymą mokėjimo kortelėmis, identifikuojant mokėtoją pagal PIN kodą. skaityti »