CERT-LT įspėja – per šventes būkite itin atsargūs!

Publikuota: 2015 m. gruodžio 17 d. ketvirtadienis

Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT įspėja vartotojus, kad šventiniu laikotarpiu padaugėja kibernetinių incidentų. CERT-LT atkreipia naudotojų dėmesį - atsargiai vertinkite gautus el. pranešimus, susijusius su finansais, asmeniniais duomenimis ir kita ypatinga informacija. Neatidarinėkite įtartinų rinkmenų ir įtartinų nuorodų.

Šiuo metu padaugėja sukčiavimo atvejų elektroninėje erdvėje, pvz., sukuriamos netikros el. parduotuvės, siunčiami apgaulingi el. laiškai, kurių tikslas – išvilioti elektroninės bankininkystės ir kitus asmeninius duomenis. Švenčių laikotarpiu ypač padidėja brukalų skaičius, o su jais platinami virusai. CERT-LT atlikta brukalų analizė rodo, kad 8 iš 10 brukalų platino „ransomware“ tipo virusą, kurį suaktyvinus, užšifruojami kompiuteryje esantys failai.

Dažniausi apkrėstų el. laiškų požymiai yra tokie:

  • Laiškai parašyti anglų kalba, bet gali būti ir netaisyklinga lietuvių kalba.
  • Antraštėje galima matyti frazes „Transfer“, „Tax Invoice“, „Invoice“, „Scanned image“.
  • Tokie laiškai gali atrodyti kaip „sveikinimai“, raginimai pasižiūrėti „kalėdines nuotraukas“ ar „kalėdines skaidres“.
  • Pridėta neva DOC („Microsoft Word“),  XLS („Microsoft Excel“), PDF ar ZIP rinkmena, kuri iš tiesų yra rinkmena su kenkimo kodu.
  • Siuntėjas ‒ neva užsienio įmonė, bet gali būti ir jums žinomas įmonės el. pašto adresas (siuntėjo adresą galima suklastoti).

CERT-LT rekomenduoja:

  • itin įtariai žiūrėti į laiškus, gautus iš nepažįstamų šaltinių;
  • nespausti ant įtartinų nuorodų (nesvarbu, kaip jos gautos: elektroniniu paštu, „Skype“, „Facebook” ar iš kitų šaltinių);
  • net gavus laišką iš to paties domeno (kitaip tariant, iš jūsų pačių įmonės), neskubėti atidarinėti priedų, pvz., jeigu jūsų el. pašto adresas – morta@imone.lt, jūs galite gauti laišką neva iš tomas@imone.lt (iš tiesų siuntėjas yra suklastotas);
  • gavus įtartinus laiškus, kviečiame pranešti apie tai CERT-LT adresu https://www.cert.lt/pranesti.html. 

Jei manote, kad laišką gavote iš patikimo šaltinio, bet vis tiek norėtumėte patikrinti laiško priedus, pasinaudokite nemokamu rinkmenų tikrintuvu (pvz., www.virustotal.com). Atkreipiame dėmesį, kad antivirusinės programos negali užtikrinti visų žalingų kodų atpažinimą, ir neretai naujas žalingas kodas įtraukiamas į  antivirusinių programų duombazes po 1-2 dienų.

 

Šaltinis: rrt.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Kriptovaliutą kasantis kenkėjas naudojasi „Microsoft“ saugumo spraga

Nustatytas naujas kenkėjas, kuris pasinaudodamas užkrėstais „Windows“ interneto serveriais kasa virtualią valiutą „Monero“. skaityti »

Pavojingas bankininkystės trojanas vėl siaučia „Google Play“

Šių metų pradžioje aptiktas pavojingas „Android“ bankininkystės trojanas „BankBot“ sugrįžo į „Google Play“ su naujomis kenksmingomis funkcijomis. skaityti »

Interneto paslaugų tiekėjai galėjo dalyvauti šnipinėjimo kampanijose

Paaiškėjo, kad vartotojų šnipinėjimo kampanijose buvo naudojama naujausia gerai žinomos šnipinėjimo programos „FinFisher“, dar vadinamos „FinSpy“, versija. skaityti »

Programišiai „kasė“ virtualią valiutą rusiškose svetainėse

Virtualios valiutos kelia susidomėjimą ne tik siekiantiems užsidirbti vartotojams, bet ir kibernetiniams nusikaltėliams. skaityti »

Lietuva ES valstybėms siūlo kurti karinį Šengeną ir glaudžiau bendradarbiauti kibernetinės gynybos srityje

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis rugsėjo 6-7 dienomis dalyvavo Taline vykusiame Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikime, kuriame aptarė naująsias ES gynybos iniciatyvas ir praktinius bendradarbiavimo projektus. skaityti »

Piktavaliai pasinaudojo „Facebook“ reklamai platinti

Užpuolikai pasinaudojo „Facebook“ keitimosi žinutėmis programa ir socialine inžinerija kenkėjiškai „JavaScript“ programai platinti skaityti »

Kas skatina kibernetinių nusikaltimų augimą?

Europolo duomenimis, globalus kibernetinių nusikaltimų poveikis šiuo metu yra vertinamas 3 trilijonais JAV dolerių ir viršija pasaulinę narkotikų rinką. skaityti »

Sukčiai pasipelnė iš „WannaCry“ epidemijos

2017 m. antrąjį ketvirtį kibernetiniai nusikaltėliai įsitraukė į šlamštalaiškių platinimą, bandydami pasinaudoti visuomenės baime dėl „WannaCry“ išpirkos reikalaujančių virusų epidemijos gegužę. skaityti »

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mokymų projekto vadovė. skaityti »

Torentų keliami pavojai nuo piratavimo dar neatgrasė

Nepaisant didelio populiarumo tarp vartotojų, torentai išlieka vienu rizikingiausių veiklų internete. skaityti »