CERT-LT įspėja – per šventes būkite itin atsargūs!

Publikuota: 2015 m. gruodžio 17 d. ketvirtadienis

Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT įspėja vartotojus, kad šventiniu laikotarpiu padaugėja kibernetinių incidentų. CERT-LT atkreipia naudotojų dėmesį - atsargiai vertinkite gautus el. pranešimus, susijusius su finansais, asmeniniais duomenimis ir kita ypatinga informacija. Neatidarinėkite įtartinų rinkmenų ir įtartinų nuorodų.

Šiuo metu padaugėja sukčiavimo atvejų elektroninėje erdvėje, pvz., sukuriamos netikros el. parduotuvės, siunčiami apgaulingi el. laiškai, kurių tikslas – išvilioti elektroninės bankininkystės ir kitus asmeninius duomenis. Švenčių laikotarpiu ypač padidėja brukalų skaičius, o su jais platinami virusai. CERT-LT atlikta brukalų analizė rodo, kad 8 iš 10 brukalų platino „ransomware“ tipo virusą, kurį suaktyvinus, užšifruojami kompiuteryje esantys failai.

Dažniausi apkrėstų el. laiškų požymiai yra tokie:

  • Laiškai parašyti anglų kalba, bet gali būti ir netaisyklinga lietuvių kalba.
  • Antraštėje galima matyti frazes „Transfer“, „Tax Invoice“, „Invoice“, „Scanned image“.
  • Tokie laiškai gali atrodyti kaip „sveikinimai“, raginimai pasižiūrėti „kalėdines nuotraukas“ ar „kalėdines skaidres“.
  • Pridėta neva DOC („Microsoft Word“),  XLS („Microsoft Excel“), PDF ar ZIP rinkmena, kuri iš tiesų yra rinkmena su kenkimo kodu.
  • Siuntėjas ‒ neva užsienio įmonė, bet gali būti ir jums žinomas įmonės el. pašto adresas (siuntėjo adresą galima suklastoti).

CERT-LT rekomenduoja:

  • itin įtariai žiūrėti į laiškus, gautus iš nepažįstamų šaltinių;
  • nespausti ant įtartinų nuorodų (nesvarbu, kaip jos gautos: elektroniniu paštu, „Skype“, „Facebook” ar iš kitų šaltinių);
  • net gavus laišką iš to paties domeno (kitaip tariant, iš jūsų pačių įmonės), neskubėti atidarinėti priedų, pvz., jeigu jūsų el. pašto adresas – morta@imone.lt, jūs galite gauti laišką neva iš tomas@imone.lt (iš tiesų siuntėjas yra suklastotas);
  • gavus įtartinus laiškus, kviečiame pranešti apie tai CERT-LT adresu https://www.cert.lt/pranesti.html. 

Jei manote, kad laišką gavote iš patikimo šaltinio, bet vis tiek norėtumėte patikrinti laiško priedus, pasinaudokite nemokamu rinkmenų tikrintuvu (pvz., www.virustotal.com). Atkreipiame dėmesį, kad antivirusinės programos negali užtikrinti visų žalingų kodų atpažinimą, ir neretai naujas žalingas kodas įtraukiamas į  antivirusinių programų duombazes po 1-2 dienų.

 

Šaltinis: rrt.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„Kaspersky Lab“ pristatė apsaugos priemonę „Windows“ ir „Mac“ kompiuteriams

„Kaspersky Lab“ pristatė saugaus ryšio sprendimą, skirtą „Windows“ ir „Mac“ kompiuteriams šifruoti duomenų srautus. skaityti »

Ką daryti, kad jūsų kompiuteris nereikalautų išpirkos?

Kaip jaustumėtės, jei vieną rytą netektumėte svarbių dokumentų, skaitmeninių nuotraukų, kuriose išsaugotos brangios akimirkos, vaizdo įrašų ? skaityti »

2017 m. pirmąjį ketvirtį išpirkos reikalaujančių virusų skaičius išaugo trigubai

Aptiktų mobiliųjų išpirkos reikalaujančių virusų skaičius pasiekė 218 625 per ketvirtį, palyginti su 61 832 ankstesnį ketvirtį. skaityti »

Daugiausiai nuo „WannaCry“ viruso nukentėjo kompiuteriai su „Windows 7“ operacine sistema

Dviejuose iš trijų kompiuterių, nukentėjusių nuo viruso „WannaCry“ atakos, buvo įdiegta operacinė sistema „Windows 7“ be saugumo sistemos atnaujinimų. skaityti »

„Swift“ atidarė kibernetinių grėsmių informacijos tarnybą

Tarptautinė tarpbankinė mokėjimų informacijos perdavimo ir įgyvendinimo sistema „Swift“ atidarė Informacijos mainų ir analizės centrą, skirtą informuoti „Swift“ tinklo bankus apie paskutines kibernetinio saugumo tendencijas. skaityti »

Būkite budrūs: sukurta nauja viruso „WannaCry“ versija

Pranešama, kad viruso „WannaCry“ kūrėjai išleido naują jo versiją, galinčią apeiti jo plitimą stabdantį domeną. skaityti »

Kibernetiniai nusikaltėliai sukūrė tikrą „darbo biržą“ – išpirkos reikalauti gali bet kas

Nuo viruso „WannaCry“ preliminariai nukentėjo daugiau nei 200 tūkst. kompiuterių, esančių 150 šalyse. skaityti »

Po visą pasaulį paplitęs virusas „WannaCry“ laikinai sustabdytas

Virusą „WannaCry“ laikinai sustabdė Didžiosios Britanijos programuotojas. skaityti »

Duomenys telefone: kokios technologijos apsaugos geriausiai?

Išmanusis telefonas mūsų dienomis yra ne tik susisiekimo, fotografavimo, vaizdo įrašų peržiūroms ar pramogoms skirta priemonė. skaityti »

Kas ketvirtam bankui sunku patikrinti interneto bankininkystės klientų tapatybę

Remiantis naujausios Finansų institucijų saugumo rizikos apklausos rezultatais, 24 proc. viso pasaulio bankų, teikdami skaitmeninės ir internetinės bankininkystės paslaugas, patiria sunkumų identifikuojant savo klientus. skaityti »