CERT-LT įspėja apie plintantį virusą, kuris užšifruoja kompiuterio failus

Publikuota: 2015 m. sausio 21 d. trečiadienis

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT įspėja interneto naudotojus apie naują plintantį kenkimo programinį kodą „CTB Locker“ (angl. ransomware), kuris užšifruoja pažeistame kompiuteryje esančius failus. Virusas plinta elektroniniu paštu.

Šiuo metu CERT-LT tiria kenkimo programinio kodo „CTB Locker“ veikimo atvejus Lietuvoje. Incidentų, kurių metu šis kodas pažeidė kompiuterius, skaičius auga. Pažeisti ne tik eilinių vartotojų kompiuteriai, jau nukentėjo kai kurios įstaigos ir organizacijos. CERT-LT įspėja, kad kenkimo kodas gali užšifruoti ir organizacijų serveriuose esančius failus.

Kenkimo kodo požymiai:

- Priklauso išpirkos reikalaujančių virusų šeimai (angl. ransomware).

- Visuose prieinamuose diskuose (standžiuosiuose diskuose, atmintukuose ir tinkliniuose diskuose) pagal tam tikrus plėtinius ieško failų ir vėliau juos užšifruoja.

- Rodo pranešimą anglų kalba, kad failai yra užšifruoti ir kokie turėtų būti tolesni kompiuterio naudotojo veiksmai dėl išpirkos.

- Vienas iš kompiuterio naudotojui nurodomų veiksmų – naudoti „Tor“ naršyklę, su kuria galima jungtis prie sunkiai susekamų tinklalapių sistemos.

- Virusą valdantis serveris (angl. Command-and-Control, C&C) taip pat yra „Tor“ tinkle, o tai ženkliai apsunkina kovą su šios veiklos organizatoriais.

- Išpirką už iššifravimą tenka mokėti bitkoinais (žinomiausia kriptovaliuta).

- Sumokėjus išpirką, failų iššifravimas anaiptol nėra garantuojamas (t. y. naudotojas gali būti apgautas, todėl CERT-LT rekomenduoja nemokėti jokių išpirkų).

CERT-LT atkreipia naudotojų dėmesį, kad kol kas nėra žinoma būdo, kaip patikimai iššifruoti failus. Informacija bus atnaujinta, kai iššifravimo algoritmai bus parengti.

CERT-LT rekomenduoja:

- neatidarinėti įtartinų failų, nuorodų, gautų el. paštu;

- kilus abejonei, patikrinti failą interneto svetainėje www.virustotal.com arba https://www.cert.lt/antivirus/ (atkreipiame dėmesį, kad neretai antivirusinės programos atpažįstą kenkimo kodą praėjus tik kelioms dienoms);

- nuolat daryti atsargines kopijas;

- jei yra galimybė, nedirbti kompiuteriu administratoriaus teisėmis (ypač nenaršyti internete).

Jei kompiuteris buvo užkrėstas „CTB Locker“, reikia:

- žemiau nurodytose nuorodose esančioje instrukcijoje „Windows“ „Local Security Policy“ konsolėje uždrausti „CTB Locker“ vykdomojo (*.exe) failo paleidimą;

- pašalinti surastas „CTB Locker“ vykdomojo failo kopijas;

- jei buvo naudojamos tokios „Windows“ OS funkcijos kaip „Shadow Copy“ arba „Previous Version“, pabandyti atkurti užšifruotus failus iš kompiuteryje esančių atsarginių kopijų;

- jei nėra failų atsarginių kopijų (kompiuteryje ar išorinėje laikmenoje), išsaugoti svarbius viruso užšifruotus failus (jei bus rastas iššifravimo būdas, tikėtina, failus pavyks iššifruoti);

- atlikus šiuos veiksmus, iš naujo įdiegti užkrėsto kompiuterio OS ir įdiegti OS atnaujinimus.

CERT-LT informavo ir pateikė šios  kenkimo programinės įrangos pavyzdį visiems antivirusinių programų gamintojams, kad antivirusinės programos būtų atnaujintos ir ateityje šį virusą galėtų aptikti prieš jam apkrečiant kompiuterius.

Naudingos nuorodos:

 http://www.bleepingcomputer.com/virus-removal/ctb-locker-ransomware-information;

 http://www.2-viruses.com/cbt-locker-ransomware-or-how-to-decrypt-encrypted-files;

 https://curah.microsoft.com/293812/decrypt-your-files-damaged-by-ctb-locker-virus.

Šaltinis: rrt.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Nustatyti du nauji išpirkos reikalaujantys kenkėjai

Panašu, kad saugumo ekspertų prognozės 2017-iesiems metams pradeda pildytis – išpirkos reikalaujančių kenkėjų armiją papildė dar dvi naujos kenksmingos programos „Spora“ ir „Marlboro“. skaityti »

2016 m. ketvirtąjį ketvirtį finansinių kenkėjiškų programų aukų skaičius padidėjo 22,49 proc.

2016 m. ketvirtąjį ketvirtį naudotojų, kurie susidūrė su pinigus ar vertingą finansinę informaciją vagiančiomis kenkėjiškomis programomis, skaičius pasiekė 319 tūkst., tai 22,49 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2015 m. skaityti »

Per 2016 metus RRT gavo 842 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

Per 2016 m. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija gavo 842 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete. skaityti »

Populiariausi 2016-ųjų slaptažodžiai

Retas žmogus sugeba įsiminti 10 unikalių slaptažodžių, todėl dažniausiai renkasi lengvai prisimenamų ženklų rinkinį. skaityti »

Prastas slaptažodis – kaip paliktos atviros durys

Viso pasaulio interneto naudotojai dar turi išmokti naudotis slaptažodžiais skaityti »

Nauja apgaulė „WhatsApp“ – siūlo nemokamą internetą be „Wi-Fi“

Saugumo ekspertai perspėja, kad pastaruoju metu daugėja sukčiavimo atvejų populiarioje susirašinėjimo programėlėje „WhatsApp“. skaityti »

Daiktų interneto keliamų pavojų leis išvengti tam tikros taisyklės

Vienu iš didžiausių kibernetinių grėsmių sulauksiančių taikinių šiais metais saugumo ekspertai nurodė sparčiai populiarėjančius daiktų interneto įrenginius. skaityti »

Nustatytas naujas kenkėjo „KillDisk“ variantas, šifruojantis „Linux“ įrenginius

Nustatytas naujas kenkėjo „KillDisk“ variantas, siejamas su pagarsėjusia programišių grupuote „BlackEnergy“, kuri 2015 m. pabaigoje rengė išpuolius prieš Ukrainos žiniasklaidos organizacijas ir elektros energiją tiekiančias įmones. skaityti »

Keturios įmonės iš dešimties nežino, kaip apsisaugoti nuo „DDoS“

„Kaspersky Lab“ atliktas tyrimas nustatė, kad verslo įmonės nėra pasirengusios apsisaugoti nuo „DDoS“ išpuolių. skaityti »

CERT-LT įspėja apie suklastotus elektroninius pranešimus

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) įspėja, kad pastaruoju metu itin padaugėjo suklastotų elektroninių pranešimų (angl. phishing). skaityti »