CERT-LT įspėja apie suklastotus elektroninius pranešimus

Publikuota: 2017 m. sausio 9 d. pirmadienis

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys (CERT-LT) įspėja, kad pastaruoju metu itin padaugėjo suklastotų elektroninių pranešimų (angl. phishing), kuriais siekiama išvilioti Lietuvos komercinių bankų klientų prisijungimo duomenis.

Šiuo metu padaugėjo suklastotų žinučių, kuriomis siekiama įtikinti vartotojus, kad jiems rašo Lietuvos komercinių bankų atstovai. Tokias el. žinutes-klastotes siunčiantys asmenys informuoja apie gautą ar atliktą naują mokėjimą, apie būtinybę atlikti kokį nors veiksmą, apie naują žinutę iš Saugumo departamento ar pan. Žinutėje-klastotėje pateikiama interneto nuoroda (adresas) ir prašoma prisijungti prie suklastotos el. bankininkystės sistemos. Klastotę nesunku atpažinti iš naršyklės adreso lauko: komercinių bankų adresai prasideda https, o suklastotos nuorodos prasideda http (be raidės „s“). Tokio netikro puslapio adresas (domenas) neturi nieko bendra su egzistuojančio banko pavadinimu (pvz., _dypdm.com, elphin.org.ua). Šiomis dienomis plintančių klastočių laiškų tema – „Patikrinkite savo telefono numeri“.

CERT-LT turimą informaciją perduoda valstybių, kuriose šie tinklalapiai skelbiami, atsakingoms institucijoms, kitų šalių CERT organizacijoms ir imtasi visų reikalingų veiksmų, kad tokios klastotės neplistų. 2017 m. sausio 3–5  dienomis CERT-LT iniciatyva buvo uždaryti 5 suklastoti tinklalapiai.

CERT-LT rekomenduoja:

1. Nespausti (neatidarinėti) nuorodų laiškuose, gautuose iš neaiškių šaltinių.

2. Įsidėmėti, kad bankai niekada neprašo klientų pateikti e. bankininkystės slaptažodžių ar mokėjimo kortelių duomenų (nei el. laiškais, nei telefonu, nei kitu būdu).

3. El. paštu gavus žinutę su prašymu prisijungti prie e. bankininkystės, persiųsti šią žinutę adresu cert[eta]cert.lt.

4. Atidarius savo banko e. bankininkystės sistemą ar kitokį populiarų puslapį, kuriame naudojama autorizacija, atidžiai pasižiūrėti į naršyklės adreso lauką. E. bankininkystės sistemos visada naudoja saugų SSL/TLS ryšio protokolą, adreso pradžioje būtinai yra https ir galima patikrinti svetainės sertifikatą. Suklastotų svetainių adreso pradžia beveik visada būna http (be „s“).

Šaltinis: rrt.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„No More Ransom“ iniciatyva: daugiau nei 28 000 iššifruotų įrenginių

Prieš metus, 2016 m. liepos 25 d., Nyderlandų nacionalinė policija, Europolas, „McAfee“ ir „Kaspersky Lab“ pradėjo iniciatyvą „No More Ransom initiative“. skaityti »

Naujas pavojingas bankinis „Trojos“ virusas pasirengęs pulti

„Kaspersky Lab“ ekspertai aptiko „NukeBot“ – naują kenkėjišką programą, kuri skirta vogti internetinės bankininkystės klientų duomenis. skaityti »

Dėmesio: plinta apgaulingos SMS žinutės

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba informuoja, kad šiuo metu Lietuvoje plinta SMS pranešimai, kuriais piktavaliai siekia išgauti prisijungimo prie el. bankininkystės duomenis. skaityti »

Darbuotojų identifikacijai po oda įsiuvami lustai

Dvi įmonės jau eksperimentuoja savo darbuotojams po oda įsiūdamos mikroschemas. skaityti »

Ar pildosi 2017 m. saugumo prognozės?

Panašu, kad ekspertai nesuklydo prognozuodami išpirkos reikalaujančių kenkėjų gausą ir kitas saugumo grėsmes šiems metams. skaityti »

„Kaspersky Lab“ švenčia 20 metų jubiliejų

1989 m. jaunas programinės įrangos inžinierius nustatė, kad jo kompiuterį užpuolė nežinomas „Cascade“ virusas. Tas inžinierius – tai Eugenijus Kaspersky. skaityti »

„Mastercard“ investuoja į dirbtinio intelekto technologijas

„Mastercard“ įsigijo dirbtinio intelekto technologijas kuriančią įmonę „Brighterion“. skaityti »

Kibernetinio saugumo taryboje aptartas Nacionalinės kibernetinio saugumo strategijos rengimas

Liepos 12 d. įvyko jau penktasis nuo 2015 m. egzistuojančios Kibernetinio saugumo tarybos, vadovaujamos Tarybos pirmininko – Krašto apsaugos viceministro Edvino Kerzos – posėdis. skaityti »

Socialiniai tinklai darbe – kaip užtikrinti įmonės saugumą?

Remiantis „Cisco“ ataskaita, masinę auditoriją sutraukiantys internetiniai puslapiai, taip pat ir socialiniai tinklai, kelia ženklią grėsmę verslo duomenų saugumui. skaityti »

Interneto bankininkystės saugumo incidentai bankams kainuoja 1,8 mln. JAV dolerių

61 proc. kibernetinio saugumo incidentų, susijusių su internetine bankininkyste, puolamoms institucijoms pridaro papildomų išlaidų, įskaitant duomenų, prekių ženklo ar įmonės reputacijos praradimą, konfidencialios informacijos nutekėjimą ir t. t. skaityti »