Ekspertai pataria, kaip nepakliūti į kompiuterių-zombių tinklą

Publikuota: 2013 m. rugsėjo 24 d. antradienis

Brukalams platinti, virtualioms atakoms organizuoti ir kitoms neteisėtoms veikloms naudojami virusais užkrėstų kompiuterių tinklai (vadinamieji „botnet“) – XXI a. problema. Rekomendacijas, kaip nepakliūti į šiuos tinklus, pateikia Nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT.

Kenkėjiškos programos plinta per programinės įrangos (operacinės sistemos, naršyklių, taikomųjų programų) spragas. Todėl norint nepatekti į kompiuterių-zombių tinklą pirmiausia reikia nuolat atnaujinti programinę įrangą, o esant galimybei – įjungti automatinį tokių programų naujinimą.

Taip pat kompiuterių naudotojai turėtų būti atsargūs ir nespausti įtartinų nuorodų, neatidarinėti iš nepažįstamų asmenų gautų el. laiškų, nesisiųsti ir nepaleidinėti įtartinų bylų ir pan.

Nustatyti, ar kompiuteris įtrauktas į kompiuterių-zombių tinklą, pakankamai sudėtinga. Jei kompiuteris pradėjo neįprastai lėtai veikti, vėluoja ar visai neatsako į užklausas, neleidžia prisijungti prie tam tikrų interneto svetainių – tai gali būti ženklas, kad jūsų kompiuteris yra užkrėstas ir gali būti įtrauktas į kompiuterių-zombių tinklą.

Interneto naudotojas, kilus įtarimui, kad jo kompiuteris gali būti įtrauktas į tokio tinklo veiklą, visada gali pasitikrinti CERT-LT tinklalapyje, ar kompiuterio interneto protokolo (IP) adresas nėra užfiksuotas CERT-LT duomenų bazėje kaip dalyvaujantis kenkėjiškoje veikloje.

Kompiuterių-zombių tinkluose aptiktų Lietuvos IP adresų skaičių ir pasiskirstymą galite sužinoti šioje svetainėje.

Apie kompiuterių-zombių tinklus

Kompiuterių-zombių tinklas – tai nuotoliniu būdu valdomas užvaldytų kompiuterinių įrenginių tinklas. Šį tinklą sudaro daug kenkėjiška programine įranga užkrėstų kompiuterių robotų, kurie panaudojami įvairioms atakoms vykdyti.

Kompiuteriai į tinklą įtraukiami įvairiais būdais: pasinaudojus operacinių sistemų ar naršyklių spragomis, naudotojui atveriant užkrėstus elektroninius laiškus, atsisiunčiant ir paleidžiant bylą, apsilankant užkrėstame tinklalapyje ir pan.

Užkrėsti kompiuteriai-robotai susisiekia su valdymo serveriu ir gauna nurodymų. Vėliau, prisijungdami prie valdymo serverio, užkrėsti kompiuteriai retkarčiais pasitikrina, ar nėra naujų užduočių.

Dažniausiai kompiuterių-zombių tinklai naudojami paskirstytoms paslaugų trikdymo atakoms (angl. Distributed Denial of Service, DDoS) vykdyti. Šių atakų metu į tarnybines stotis, kurios aptarnauja konkrečias interneto svetaines, siunčiama daugybė užklausų vienu metu. Tarnybinė stotis nebegali aptarnauti tiek užklausų arba užklausų generuojamas srautas viršija tarnybinės stoties turimą interneto pralaidos kanalą, todėl jos veikimas sutrinka.

Taip pat šie tinklai naudojami užkrėstiems nepageidaujamiems el. laiškams siuntinėti, vartotojų asmeninės informacijos vagystėms, pvz. el. bankininkystės slaptažodžiams sužinoti ir pan.

 

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„No More Ransom“ iniciatyva: daugiau nei 28 000 iššifruotų įrenginių

Prieš metus, 2016 m. liepos 25 d., Nyderlandų nacionalinė policija, Europolas, „McAfee“ ir „Kaspersky Lab“ pradėjo iniciatyvą „No More Ransom initiative“. skaityti »

Naujas pavojingas bankinis „Trojos“ virusas pasirengęs pulti

„Kaspersky Lab“ ekspertai aptiko „NukeBot“ – naują kenkėjišką programą, kuri skirta vogti internetinės bankininkystės klientų duomenis. skaityti »

Dėmesio: plinta apgaulingos SMS žinutės

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba informuoja, kad šiuo metu Lietuvoje plinta SMS pranešimai, kuriais piktavaliai siekia išgauti prisijungimo prie el. bankininkystės duomenis. skaityti »

Darbuotojų identifikacijai po oda įsiuvami lustai

Dvi įmonės jau eksperimentuoja savo darbuotojams po oda įsiūdamos mikroschemas. skaityti »

Ar pildosi 2017 m. saugumo prognozės?

Panašu, kad ekspertai nesuklydo prognozuodami išpirkos reikalaujančių kenkėjų gausą ir kitas saugumo grėsmes šiems metams. skaityti »

„Kaspersky Lab“ švenčia 20 metų jubiliejų

1989 m. jaunas programinės įrangos inžinierius nustatė, kad jo kompiuterį užpuolė nežinomas „Cascade“ virusas. Tas inžinierius – tai Eugenijus Kaspersky. skaityti »

„Mastercard“ investuoja į dirbtinio intelekto technologijas

„Mastercard“ įsigijo dirbtinio intelekto technologijas kuriančią įmonę „Brighterion“. skaityti »

Kibernetinio saugumo taryboje aptartas Nacionalinės kibernetinio saugumo strategijos rengimas

Liepos 12 d. įvyko jau penktasis nuo 2015 m. egzistuojančios Kibernetinio saugumo tarybos, vadovaujamos Tarybos pirmininko – Krašto apsaugos viceministro Edvino Kerzos – posėdis. skaityti »

Socialiniai tinklai darbe – kaip užtikrinti įmonės saugumą?

Remiantis „Cisco“ ataskaita, masinę auditoriją sutraukiantys internetiniai puslapiai, taip pat ir socialiniai tinklai, kelia ženklią grėsmę verslo duomenų saugumui. skaityti »

Interneto bankininkystės saugumo incidentai bankams kainuoja 1,8 mln. JAV dolerių

61 proc. kibernetinio saugumo incidentų, susijusių su internetine bankininkyste, puolamoms institucijoms pridaro papildomų išlaidų, įskaitant duomenų, prekių ženklo ar įmonės reputacijos praradimą, konfidencialios informacijos nutekėjimą ir t. t. skaityti »