Ekspertai pataria, kaip nepakliūti į kompiuterių-zombių tinklą

Publikuota: 2013 m. rugsėjo 24 d. antradienis

Brukalams platinti, virtualioms atakoms organizuoti ir kitoms neteisėtoms veikloms naudojami virusais užkrėstų kompiuterių tinklai (vadinamieji „botnet“) – XXI a. problema. Rekomendacijas, kaip nepakliūti į šiuos tinklus, pateikia Nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT.

Kenkėjiškos programos plinta per programinės įrangos (operacinės sistemos, naršyklių, taikomųjų programų) spragas. Todėl norint nepatekti į kompiuterių-zombių tinklą pirmiausia reikia nuolat atnaujinti programinę įrangą, o esant galimybei – įjungti automatinį tokių programų naujinimą.

Taip pat kompiuterių naudotojai turėtų būti atsargūs ir nespausti įtartinų nuorodų, neatidarinėti iš nepažįstamų asmenų gautų el. laiškų, nesisiųsti ir nepaleidinėti įtartinų bylų ir pan.

Nustatyti, ar kompiuteris įtrauktas į kompiuterių-zombių tinklą, pakankamai sudėtinga. Jei kompiuteris pradėjo neįprastai lėtai veikti, vėluoja ar visai neatsako į užklausas, neleidžia prisijungti prie tam tikrų interneto svetainių – tai gali būti ženklas, kad jūsų kompiuteris yra užkrėstas ir gali būti įtrauktas į kompiuterių-zombių tinklą.

Interneto naudotojas, kilus įtarimui, kad jo kompiuteris gali būti įtrauktas į tokio tinklo veiklą, visada gali pasitikrinti CERT-LT tinklalapyje, ar kompiuterio interneto protokolo (IP) adresas nėra užfiksuotas CERT-LT duomenų bazėje kaip dalyvaujantis kenkėjiškoje veikloje.

Kompiuterių-zombių tinkluose aptiktų Lietuvos IP adresų skaičių ir pasiskirstymą galite sužinoti šioje svetainėje.

Apie kompiuterių-zombių tinklus

Kompiuterių-zombių tinklas – tai nuotoliniu būdu valdomas užvaldytų kompiuterinių įrenginių tinklas. Šį tinklą sudaro daug kenkėjiška programine įranga užkrėstų kompiuterių robotų, kurie panaudojami įvairioms atakoms vykdyti.

Kompiuteriai į tinklą įtraukiami įvairiais būdais: pasinaudojus operacinių sistemų ar naršyklių spragomis, naudotojui atveriant užkrėstus elektroninius laiškus, atsisiunčiant ir paleidžiant bylą, apsilankant užkrėstame tinklalapyje ir pan.

Užkrėsti kompiuteriai-robotai susisiekia su valdymo serveriu ir gauna nurodymų. Vėliau, prisijungdami prie valdymo serverio, užkrėsti kompiuteriai retkarčiais pasitikrina, ar nėra naujų užduočių.

Dažniausiai kompiuterių-zombių tinklai naudojami paskirstytoms paslaugų trikdymo atakoms (angl. Distributed Denial of Service, DDoS) vykdyti. Šių atakų metu į tarnybines stotis, kurios aptarnauja konkrečias interneto svetaines, siunčiama daugybė užklausų vienu metu. Tarnybinė stotis nebegali aptarnauti tiek užklausų arba užklausų generuojamas srautas viršija tarnybinės stoties turimą interneto pralaidos kanalą, todėl jos veikimas sutrinka.

Taip pat šie tinklai naudojami užkrėstiems nepageidaujamiems el. laiškams siuntinėti, vartotojų asmeninės informacijos vagystėms, pvz. el. bankininkystės slaptažodžiams sužinoti ir pan.

 

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„Kaspersky Lab“ pristatė apsaugos priemonę „Windows“ ir „Mac“ kompiuteriams

„Kaspersky Lab“ pristatė saugaus ryšio sprendimą, skirtą „Windows“ ir „Mac“ kompiuteriams šifruoti duomenų srautus. skaityti »

Ką daryti, kad jūsų kompiuteris nereikalautų išpirkos?

Kaip jaustumėtės, jei vieną rytą netektumėte svarbių dokumentų, skaitmeninių nuotraukų, kuriose išsaugotos brangios akimirkos, vaizdo įrašų ? skaityti »

2017 m. pirmąjį ketvirtį išpirkos reikalaujančių virusų skaičius išaugo trigubai

Aptiktų mobiliųjų išpirkos reikalaujančių virusų skaičius pasiekė 218 625 per ketvirtį, palyginti su 61 832 ankstesnį ketvirtį. skaityti »

Daugiausiai nuo „WannaCry“ viruso nukentėjo kompiuteriai su „Windows 7“ operacine sistema

Dviejuose iš trijų kompiuterių, nukentėjusių nuo viruso „WannaCry“ atakos, buvo įdiegta operacinė sistema „Windows 7“ be saugumo sistemos atnaujinimų. skaityti »

„Swift“ atidarė kibernetinių grėsmių informacijos tarnybą

Tarptautinė tarpbankinė mokėjimų informacijos perdavimo ir įgyvendinimo sistema „Swift“ atidarė Informacijos mainų ir analizės centrą, skirtą informuoti „Swift“ tinklo bankus apie paskutines kibernetinio saugumo tendencijas. skaityti »

Būkite budrūs: sukurta nauja viruso „WannaCry“ versija

Pranešama, kad viruso „WannaCry“ kūrėjai išleido naują jo versiją, galinčią apeiti jo plitimą stabdantį domeną. skaityti »

Kibernetiniai nusikaltėliai sukūrė tikrą „darbo biržą“ – išpirkos reikalauti gali bet kas

Nuo viruso „WannaCry“ preliminariai nukentėjo daugiau nei 200 tūkst. kompiuterių, esančių 150 šalyse. skaityti »

Po visą pasaulį paplitęs virusas „WannaCry“ laikinai sustabdytas

Virusą „WannaCry“ laikinai sustabdė Didžiosios Britanijos programuotojas. skaityti »

Duomenys telefone: kokios technologijos apsaugos geriausiai?

Išmanusis telefonas mūsų dienomis yra ne tik susisiekimo, fotografavimo, vaizdo įrašų peržiūroms ar pramogoms skirta priemonė. skaityti »

Kas ketvirtam bankui sunku patikrinti interneto bankininkystės klientų tapatybę

Remiantis naujausios Finansų institucijų saugumo rizikos apklausos rezultatais, 24 proc. viso pasaulio bankų, teikdami skaitmeninės ir internetinės bankininkystės paslaugas, patiria sunkumų identifikuojant savo klientus. skaityti »