Po visą pasaulį paplitęs virusas „WannaCry“ laikinai sustabdytas

Publikuota: 2017 m. gegužės 15 d. pirmadienis

Gegužės 12 d. visame pasaulyje išplito kompiuterinis virusas „WannaCry“, blokuojantis priėjimą prie kompiuterio ir prašantis už prisijungimą prie jo išpirkos bitkoinais.

Viena iš pirmųjų ataką pajuto Ispanija. Nukentėjo šios šalies telekomunikacijų bendrovė „Telefonica“, dujų tiekėja „Gas Natural“, elektros energijos įmonė „Iberdrola“, bankas „Santander“ ir konsultacinė įmonė KPMG. Netrukus pasigirdo žinia, kad Didžiosios Britanijos ligoninėse nebeveikia telefonai ir kompiuteriai.

Skelbiama, kad virusas išplito 150-yje pasaulio šalių. Už kompiuterio veiklos atstatymą hakeriai prašo 300 dolerių bitkoinais. Išpirkai sumokėti numatytos trys dienos, po jų kaina užkeliama dvigubai. Jei užkrėstų kompiuterių savininkai nesusimokės per savaitę, hakeriai gąsdina, kad  visiškai sunaikins jų kompiuteriuose esančius failus.

Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, Lietuvoje yra apie 40-45 adresai, kurie gali būti nukentėję nuo šio viruso. Vienas duomenis koduojančio viruso atvejis yra nustatytas Inovatyvios medicinos centro sistemose.

Viruso plitimą atsitiktinai  sustabdė vienas kompiuterinės apsaugos specialistas iš Didžiosios Britanijos, „Twiter“ socialiniame tinkle žinomas vardu @malwaretechblog. Jis aptiko, kad virusas kreipiasi su užklausa į neužregistruotą domeno adresą ir užregistravo domeną iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com, kuris pradėjo fiksuoti tūkstančius užklausų kas sekundę, tokiu būdu suteikdamas virusui darbo. Tačiau pranešama, kad kibernetinė ataka vėl gali būti aktyvi, jei hakeriai pakeis viruso kodą.

Virusas plinta el. paštu per nuorodas. Svarbiausia neatidarinėti iš nepažįstamų adresatų el. laiškais gautų failų. Rekomenduojama įsidiegti „Windows“ sistemos atnaujinimą ir pasidaryti atsargines duomenų kopijas.

„Microsoft“ atstovų Lietuvoje teigimu, vartotojai, naudojantys „Microsoft“ nemokamą antivirusinę programą ir įsijungę „Windows Update“ gali jaustis saugūs.

Taip pat įspėjama būti atsargiems, jungiantis prie interneto per viešuosius „Wi-Fi“ tinklus. Prieš jungiantis per „Wi-Fi“ viešosiose vietose, būtina pasitikrinti, ar kompiuteryje yra įrašyti atnaujinimai.

Kibernetinės atakos sustabdymu rūpinasi Europos Sąjungos teisėsaugos agentūra Europolas. Bendradarbiaujant su nukentėjusių šalių saugumo tarnybomis, siekiama sumažinti viruso padarinius ir padėti nukentėjusiems.

Analizuojantys ataką specialistai priėjo prie išvados, kad kurdami virusą hakeriai pasinaudojo modifikuota JAV Nacionalinės apsaugos agentūros programa, kurią sukūrė Amerikos šnipai – „Eternal Blue“.

Įsidiegti atnaujinimus galima čia

Daugiau informacijos apie ataką

Šaltinis: Penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kriptovaliutą kasantis kenkėjas naudojasi „Microsoft“ saugumo spraga

Nustatytas naujas kenkėjas, kuris pasinaudodamas užkrėstais „Windows“ interneto serveriais kasa virtualią valiutą „Monero“. skaityti »

Pavojingas bankininkystės trojanas vėl siaučia „Google Play“

Šių metų pradžioje aptiktas pavojingas „Android“ bankininkystės trojanas „BankBot“ sugrįžo į „Google Play“ su naujomis kenksmingomis funkcijomis. skaityti »

Interneto paslaugų tiekėjai galėjo dalyvauti šnipinėjimo kampanijose

Paaiškėjo, kad vartotojų šnipinėjimo kampanijose buvo naudojama naujausia gerai žinomos šnipinėjimo programos „FinFisher“, dar vadinamos „FinSpy“, versija. skaityti »

Programišiai „kasė“ virtualią valiutą rusiškose svetainėse

Virtualios valiutos kelia susidomėjimą ne tik siekiantiems užsidirbti vartotojams, bet ir kibernetiniams nusikaltėliams. skaityti »

Lietuva ES valstybėms siūlo kurti karinį Šengeną ir glaudžiau bendradarbiauti kibernetinės gynybos srityje

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis rugsėjo 6-7 dienomis dalyvavo Taline vykusiame Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikime, kuriame aptarė naująsias ES gynybos iniciatyvas ir praktinius bendradarbiavimo projektus. skaityti »

Piktavaliai pasinaudojo „Facebook“ reklamai platinti

Užpuolikai pasinaudojo „Facebook“ keitimosi žinutėmis programa ir socialine inžinerija kenkėjiškai „JavaScript“ programai platinti skaityti »

Kas skatina kibernetinių nusikaltimų augimą?

Europolo duomenimis, globalus kibernetinių nusikaltimų poveikis šiuo metu yra vertinamas 3 trilijonais JAV dolerių ir viršija pasaulinę narkotikų rinką. skaityti »

Sukčiai pasipelnė iš „WannaCry“ epidemijos

2017 m. antrąjį ketvirtį kibernetiniai nusikaltėliai įsitraukė į šlamštalaiškių platinimą, bandydami pasinaudoti visuomenės baime dėl „WannaCry“ išpirkos reikalaujančių virusų epidemijos gegužę. skaityti »

Darbuotojai – pagrindinis kibernetinių nusikaltėlių taikinys

„Kibernetinio saugumo problema Lietuvoje yra lygiai tokia pat aktuali kaip ir didžiausiose pasaulio šalyse, kadangi šalių, biurų ar namų sienos kibernetinėje erdvėje neegzistuoja“, sako Monika Žemgulytė, Kazimiero Simonavičiaus ir „Cyber Security Academy“ Kibernetinio saugumo mokymų projekto vadovė. skaityti »

Torentų keliami pavojai nuo piratavimo dar neatgrasė

Nepaisant didelio populiarumo tarp vartotojų, torentai išlieka vienu rizikingiausių veiklų internete. skaityti »