Po visą pasaulį paplitęs virusas „WannaCry“ laikinai sustabdytas

Publikuota: 2017 m. gegužės 15 d. pirmadienis

Gegužės 12 d. visame pasaulyje išplito kompiuterinis virusas „WannaCry“, blokuojantis priėjimą prie kompiuterio ir prašantis už prisijungimą prie jo išpirkos bitkoinais.

Viena iš pirmųjų ataką pajuto Ispanija. Nukentėjo šios šalies telekomunikacijų bendrovė „Telefonica“, dujų tiekėja „Gas Natural“, elektros energijos įmonė „Iberdrola“, bankas „Santander“ ir konsultacinė įmonė KPMG. Netrukus pasigirdo žinia, kad Didžiosios Britanijos ligoninėse nebeveikia telefonai ir kompiuteriai.

Skelbiama, kad virusas išplito 150-yje pasaulio šalių. Už kompiuterio veiklos atstatymą hakeriai prašo 300 dolerių bitkoinais. Išpirkai sumokėti numatytos trys dienos, po jų kaina užkeliama dvigubai. Jei užkrėstų kompiuterių savininkai nesusimokės per savaitę, hakeriai gąsdina, kad  visiškai sunaikins jų kompiuteriuose esančius failus.

Lietuvos ryšių reguliavimo tarnybos duomenimis, Lietuvoje yra apie 40-45 adresai, kurie gali būti nukentėję nuo šio viruso. Vienas duomenis koduojančio viruso atvejis yra nustatytas Inovatyvios medicinos centro sistemose.

Viruso plitimą atsitiktinai  sustabdė vienas kompiuterinės apsaugos specialistas iš Didžiosios Britanijos, „Twiter“ socialiniame tinkle žinomas vardu @malwaretechblog. Jis aptiko, kad virusas kreipiasi su užklausa į neužregistruotą domeno adresą ir užregistravo domeną iuqerfsodp9ifjaposdfjhgosurijfaewrwergwea.com, kuris pradėjo fiksuoti tūkstančius užklausų kas sekundę, tokiu būdu suteikdamas virusui darbo. Tačiau pranešama, kad kibernetinė ataka vėl gali būti aktyvi, jei hakeriai pakeis viruso kodą.

Virusas plinta el. paštu per nuorodas. Svarbiausia neatidarinėti iš nepažįstamų adresatų el. laiškais gautų failų. Rekomenduojama įsidiegti „Windows“ sistemos atnaujinimą ir pasidaryti atsargines duomenų kopijas.

„Microsoft“ atstovų Lietuvoje teigimu, vartotojai, naudojantys „Microsoft“ nemokamą antivirusinę programą ir įsijungę „Windows Update“ gali jaustis saugūs.

Taip pat įspėjama būti atsargiems, jungiantis prie interneto per viešuosius „Wi-Fi“ tinklus. Prieš jungiantis per „Wi-Fi“ viešosiose vietose, būtina pasitikrinti, ar kompiuteryje yra įrašyti atnaujinimai.

Kibernetinės atakos sustabdymu rūpinasi Europos Sąjungos teisėsaugos agentūra Europolas. Bendradarbiaujant su nukentėjusių šalių saugumo tarnybomis, siekiama sumažinti viruso padarinius ir padėti nukentėjusiems.

Analizuojantys ataką specialistai priėjo prie išvados, kad kurdami virusą hakeriai pasinaudojo modifikuota JAV Nacionalinės apsaugos agentūros programa, kurią sukūrė Amerikos šnipai – „Eternal Blue“.

Įsidiegti atnaujinimus galima čia

Daugiau informacijos apie ataką

Šaltinis: Penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »