Lietuvių sukurtas radijo retransliatorius sėkmingai išbandytas kosmose

Publikuota: 2014 m. balandžio 28 d. pirmadienis

Lietuvos radijo mėgėjai triumfuoja: balandžio 22 d. išbandytas „LituanicaSAT-1“ palydove įmontuotas pirmasis mūsų šalies radijo mėgėjų klaipėdiečio Žilvino Atkočiūno (šaukinys LY2SS) ir elektrėniškio Žilvino Batisos (LY3H) darbui kosmose sukonstruotas FM retransliatorius, per kurį užmegztas dvipusis ryšys tiek iš skirtingų Lietuvos vietų, tiek ir iš užsienio.

„Pirmieji radijo retransliatorių išbandė abu Žilvinai, per orbitoje skriejantį palydovą užmezgę ryšį tarp Elektrėnų ir Klaipėdos. Vėliau prisijungė radijo mėgėjai iš Belgijos, Ispanijos, Anglijos, kurie bendravo tarpusavyje. Visi prisijungę radijo mėgėjai patvirtino, kad pavyko užmegzti kokybišką ir stabilų ryšį“, – džiaugiasi „LituanicaSAT-1“ žemės stoties vadovas Simonas Kareiva.

„LituanicaSAT-1“ FM balso retransliatorius – vienas iš dviejų būtent tokio tipo įrenginių, šiuo metu veikiančių kosmose. Didelio populiarumo yra sulaukęs Saudo Arabijos mokslininkų retransliatoriaus projektas. Tikimasi, kad dalis radijo mėgėjų korespondentų išbandys ir lietuviškąjį retransliatorių ir per jį bendraus su kolegomis visame pasaulyje. Orbita skriejantis retransliatorius išplečia ryšio lauką iki maždaug 4000 kilometrų, tuo tarpu antžeminiais retransliatoriais bendraujama tik 100–150 kilometrų atstumu.

„Retransliatoriaus eksperimentas pavyko, užmegzto ryšio kokybė pranoko lūkesčius. Toks jausmas, kad kolegos, kurie jį išbandė, sėdi netoli antenų ant pastato stogo“, – džiaugėsi misijos „LituanicaSAT-1“ vadovas Vytenis Buzas. Pasak jo, radijo retransliatorius kaip palydovo elementas buvo sukurtas vienas pirmųjų, todėl turėta daug laiko jį tinkamai išbandyti.

Lietuviškas palydovas „Lituanica SAT-1“ orbita jau skrieja 55 dienas. Jo vidutinis greitis siekia 7,6 km/s, aukštis apie 380 km, temperatūra palydovo viduje teigiama, 10–15 laipsnių Celsijaus, baterija visiškai pakrauta, energijos balansas teigiamas.

„LituanicaSAT-1“ komanda jau įgyvendina ambicingiausią užduotį: nufotografuoti Žemę iš kosmoso ir atsiųsti nuotrauką į palydovo valdymo stotį. Fotografija kosmose jau yra padaryta ir įrašyta į palydovo atminties kortelę, todėl šiuo metu komanda stengiasi atsisiųsti visus šios fotografijos elementus, kuriuos vėliau reikės dekoduoti. Duomenų atsisiuntimas – pati sudėtingiausia misijos užduotis, reikalaujanti daugiausia palydovo energijos sąnaudų ir didelio duomenų perdavimo kiekio. Rezervuoti savo pikselį pirmojoje lietuviškoje nuotraukoje iš kosmoso galite misijos interneto svetainėje www.kosmonautai.lt.

Palydovas „LituanicaSAT-1“ iš tarptautinės kosminės stoties (TKS) į orbitą paleistas vasario 28 d. Tos pačios dienos 10.45 val. Lietuvos laiku palydovo radijo švyturio siunčiamą Morzės kodu užšifruotą signalą užregistravo vokietis Mike Rupprechtas. Šis signalas tapo pirmąja vieno iš dviejų lietuviškų dirbtinių Žemės palydovų sėkmingai iš kosmoso priimta žinute Žemėje.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuviško palydovo Lituanica SAT-1 startas į kosmosą

Lietuvos gyventojai šį trečiadienį taps istorinio įvykio liudininkais. Sausio 8-osios vakarą į kosmosą pakils lietuviškas palydovas. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »