7 patarimai abiturientams, kaip pasirinkti tinkamas studijas

Publikuota: 2017 m. balandžio 5 d. trečiadienis

Jau greitai Lietuvos abiturientai ne tik laikys brandos egzaminus, bet ir darys vieną svarbiausių sprendimų savo gyvenime – rinksis studijas ir tuo pačiu būsimą karjeros kelią. Ne paslaptis, kad kai kurie jaunuoliai dėl studijų apsisprendžia dar gerokai prieš egzaminus – tai aktualu tiek tiems, kurie renkasi mokslus užsienyje, tiek tiems, kurie nusprendė užsitikrinti vietą Lietuvos universiteto specialiai gabiausiems studentams skirtose studijų programose. Dalijamės patarimais, kurie galbūt padės teisingai priimti lemtingą sprendimą.

1. Įvertink universiteto lygį tarptautiniu mastu. Dažniausiai universitetai yra vertinami ne tik pagal jų dydį, ar kokias studijų programas jie siūlo, bet ir pagal tai, kokią vietą pasauliniame reitinge jie užima. Dėl įvairių interesų nacionaliniai reitingai nebūtinai atspindi tikrąją situaciją, tad, domintis universitetu, labiausiai reikėtų pasitikėti tarptautiniu įvertinimu.

„Universiteto patekimas į reitingą jau savaime reiškia, kad jis vykdo aukšto lygio mokslinius tyrimus. Geriausia atsižvelgti ne tik į viso universiteto reitingą, bet ir į jo užimamą poziciją tam tikroje dalykų grupėje, pvz.: jus dominančios architektūros ar ekonomikos. Reitingas svarbu ir renkantis užsienio universitetą“, – sako Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) rektoriaus patarėjas, dėstytojas ir gabiausiems studentams skirtos VGTU IN-Akademijos kuratorius Justas Nugaras.

2. Jau dabar įsivaizduok ateitį. Studijų programa turi sustiprinti tavo geriausias savybes, padėti surasti talentą ir pašaukimą. Labai padėtų internete paieškoti informacijos apie žymiausius dominančios srities specialistus, jų nuveiktus darbus – tiesiog įsivaizduoki save jų vietoje.

„Ką reiškia vadovauti ilgiausio pasaulyje tilto statybai? Kas ir kaip kuria didžiausius bei sudėtingiausius filmus ar kompiuterinius žaidimus? Už kokius pasiekimus finansų rinkų sprendimuose buvo įteikta Nobelio premija? Pabandyk įsivaizduoti tų žmonių gyvenimus, kaip atrodo jų darbo diena, ką jie veikia, kai atsisėda prie kompiuterio. Tokie pamąstymai padės išvengti studijų programų madų ir suprasti, ko ir kodėl nori“, – pataria J. Nugaras.

3. Rinkis sunkesnį kelią. Žmogaus smegenys nuolat stengiasi išvengti sunkumų, palengvinti sau gyvenimą, optimizuotis – ir tai nėra blogai. Dėl šios savybės žmonija juda į priekį, kuriamos inovacijos, naujos technologijos, bet visiems šiems žingsniams reikia žinių ir įdirbio.

„Įdirbis atsiranda tik tada, kai esame priversti išeiti iš komforto zonos, priimti iššūkius. Šiuo atveju, tuomet, kai esame spaudžiami įgyti žinių, praplėsti savo gabumus ir nugalėti save. Universitetas turi siūlyti iššūkių. Įvairios sustiprintos grupės, sunkesnės užduotys, daugiau pastangų reikalaujantys projektai – būtent tai yra pats geriausias būdas tapti tikru „smogiku“ darbo rinkoje“, – sako VGTU dėstytojas, šiemet IN-Akademijoje abiturientus kviečiantis rinktis iš trijų sustiprintų programų: multimedijos ir kompiuterinio dizaino, finansų inžinerijos bei statybos inžinerijos.

4. Ugdyk profesinę lyderystę. Rinkis studijas, kuriose galėsi ne tik įgyti bazinių žinių, bet ir išsiugdyti profesinę lyderystę: mokytis iš verslo profesionalų, lankytis geriausiose Lietuvos ir užsienio įmonėse.

„Norint tapti lyderiu profesinėje srityje, neužtenka tik studijuoti – reikia įgyti praktinių žinių, nuolat domėtis, kas naujo įvyko, kodėl buvo pasiūlyta inovacija. Tam tiesiog būtina, kad universitetas siūlytų galimybę dalyvauti kuriant tarpdisciplininius projektus, sprendžiant verslo įmonių ir dėstytojų sugalvotus iššūkius“, – teigia J. Nugaras.

5. Tapk visapusišku lyderiu. Šiuolaikiniame pasaulyje nebeužtenka būti tik geru savo srities ekspertu. Vis daugiau dėmesio yra skiriama asmeninėms lyderio savybėms ugdyti.

„Patariu iš anksto pasidomėti, ar universitetas sudarys sąlygas išmokti kelias kalbas, pasitikėti ir dalintis atsakomybe su kitais, ar galėsi lygiavertiškai dirbti komandoje, ar mokysiesi apdariai ir profesionaliai vesti derybas, ginti interesus. Šios savybės yra itin svarbios nepriklausomai nuo to, kokioje srityje norite pasiekti aukštumų“, – sako VGTU atstovas, pastebėjęs, kad užsienio universitetuose dažnai per priėmimą atsižvelgiama ne tik į turimus pažymius, bet ir į stojančiųjų motyvaciją, asmenines savybes, į šią praktiką jau atsigręžiama ir Lietuvoje.

6. Susipažink su kitais lyderiais. Universitetas yra ta vieta, kurioje sparčiausiai formuojasi draugų ir bendraminčių tinklas.  Nuo jo pločio ir dydžio priklausys tavo karjera bei sėkmė. Labai svarbu, kad studijuojant būtų galima atlikti projektus, dalyvauti renginiuose ne tik su savo srities, bet ir kitų sričių profesionalais, mokytis iš jų.

7. Teik prioritetą studijoms sostinėje. Ateitis priklausys didiesiems miestams. Juose atsiranda didžiausios galimybės, savo investicijas pradeda ir darbo vietas kuria pasaulinės kompanijos, sostinėse formuojasi progresyvi kultūra, iš užsienio naujas idėjas atveža verslininkai, turistai. Būtent Vilniui (kartu su Ciurichu ir Edinburgu) prognozuojamas sparčiausias augimas ir ateities miestų titulas „Financial Times“ reitinge „European Cities and Regions of the Future“. Be to, sostinėje daugiausiai studentams skirtų veiklų bei pramogų – pagal „The World's 26 Best Cities for Business, Life, and Innovation“ reitingą, patraukliausių studentams miestų 10-tuke devyni yra sostinės.

„Tokia aplinka labai tinkama progresyviam požiūriui atsirasti, todėl rinkdamiesi universitetą Lietuvoje ar užsienyje pirmiausia apsvarstykite sostinės variantą“,– pataria J. Nugaras.

Šaltinis: VGTU
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »