Ant universiteto stogo įkurta laboratorija įdarbina saulę ir vėją

Publikuota: 2013 m. liepos 14 d. sekmadienis

Ant Vilniaus Gedimino Technikos universiteto (VGTU) stogo esantys saulės kolektoriai ir vėjo jėgainė jau porą metų gamina elektros energiją. Dalis jos atiduodama į elektros energijos tinklą. Energija iš atsinaujinančių šaltinių taip pat naudojama ir Pastato energetinių ir mikroklimato sistemų laboratorijos patalpoms šildyti ar vėsinti bei karštam vandeniui ruošti.

Kad įdarbinti galima ne tik saulę, bet ir vėją, įsitikino ir VGTU leidyklos „Technika“ darbuotojai, apsilankę 2010–aisiais Pastatų energetikos katedros (PEK) iniciatyva įkurtoje „Saulėtekio slėnio“ Civilinės inžinerijos mokslo centro Pastato energetinių ir mikroklimato sistemų laboratorijoje (PEMS). PEMS laboratorijai „Saulėteko slėnio“ projekto lėšomis įrangos jau nupirkta už  daugiau kaip milijoną litų.

Dažniausi svečiai laboratorijoje – ne tik universiteto darbuotojai, bet ir moksleiviai, besidomintys energetika ir Pastatų energetikos katedros siūlomomis studijų programomis, tokiomis kaip Energetika, Statinių inžinerinės sistemos, taip pat studentai, norintys daugiau sužinoti apie alternatyvius energijos šaltinius ar atliekantys mokslinius tyrimus. PEMS laboratorijoje esanti moderni įranga nustebina  ir energetikos specialistus iš užsienio šalių. 

Laboratorijoje įrengti integruoti atsinaujinančios ir alternatyvios energijos transformatorių tyrimo stendai: saulės kolektorių, vėjo jėgainės, adsorbcinio šaldymo, fotoelektros, vertikaliosios ašies saulės sienos su oro paruošimo įrenginiu, veikia moderni kompiuterinė valdymo ir duomenų rinkimo bei vaizdavimo sistema. Dalis laboratorijos įrangos – saulės kolektoriai, saulės siena, vėjo jėgainė –  įkurdinti ant VGTU pastato stogo.

Laboratorijoje atliekami moksliniai tyrimai. Vienas jų – projektas „Pastato ir atsinaujinančios energijos tvarumo modelis“, kurį finansuoja Lietuvos mokslo taryba (LMT).

Šiuo metu Pastatų energetikos katedros laboratorijose trijų mėnesių praktiką atlieka studentai iš Prancūzijos. Jie studijuoja magistrantūroje ir tuo pat metu dirba. Pagal programą, vieną iš praktikų jie privalo atlikti užsienyje. Clement Le Flohic, Jonathan Tran–Tri ir Pierre Alcazar pasirinko VGTU. Labiausiai juos sudomino Pastato energetikos ir mikroklimato sistemų laboratorijos galimybės.

Nors habil. dr. prof. Vytautas Martinaitis juokavo, kad atsinaujinančia energija paprastai domimasi ne vasarą, o artėjant žiemai, kartu su akademiko Algirdo Žukausko šilumos mainų mokomosios laboratorijos laborantu Juozu Bielskumi visiems, apsilankiusiems PEMS laboratorijoje, aprodo čia esančius įrenginius. Naujausi jų – automatinės žaliuzės, kurios valdomos pagal patalpos apšvietimo lygį, langai, į kuriuos sumontuoti saulės elementai, generuojantys elektros energiją.

Laboratorija aprūpinta ir modernia matavimų įranga: ji skirta atlikti įvairius bandymus ir matavimus –  laboratorijos ekspertai gali išmatuoti pastatų atitvarų varžą, oro infiltraciją, atlikti pastato termovizinę diagnostiką ir kitus su mikroklimato parametrais susijusius rodiklius.

Laboratorijoje ir vienintelis Lietuvoje J. Bielskaus suprojektuotas ir pagamintas mokomasis aerodinaminis vamzdis, skirtas pastatų aerodinaminėms savybėms tirti. Aerodinaminis vamzdis svarbus atliekant inžinerinius ir mokslinius tyrimus bei patikrinant kompiuterių  programų skaičiavimų patikimumą.

Aerodinaminio vamzdžio privalumas yra tas, jog eksperimentiniai bandymai atliekami gerai valdomoje srauto aplinkoje ir suteikia galimybę pamatyti vaizdžius oro judėjimo trajektorijų pasikeitimus, kai kelyje sutinkama kliūtis. Tyrimai realioje aplinkoje yra komplikuoti ir brangūs, be to, ne visada įmanomi.

VGTU – vienintelis technikos universitetas Baltijos šalyse patekęs į „QS pasaulio universitetų 2012/13 m. reitingą“. Tai viena didžiausių aukštųjų mokyklų Lietuvoje, siekianti tapti technikos ir inžinerijos mokymo bei tyrimų lydere Baltijos šalyse. Pagal tarptautinio išorinio audito „QS Stars“ standartus VGTU trijose srityse – studijų, infrastruktūros ir  inovacijų – skirti aukščiausi, penkių žvaigždučių, įvertinimai.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Mokslo virusu vaikus užkrečia ne tik bandymai, bet ir šansas pademonstruoti išradimus viešai

Vienas iš būdų motyvuoti jaunuosius išradėjus kurti – didelio populiarumo JAV sulaukiančios išradimų mugės bei konkursai. Tokioje mokslo mugėje šių metų rugsėjį jaunimą kviečia sudalyvauti ir technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! skaityti »

Mechatronikos ir robotikos specialistai – be jų neįsivaizduojama ateitis

Kompiuterio spausdintuvas, oro temperatūros termostatas, šaldytuvas su skaitmeniniu valdymu – visa tai yra mechatronikos įrenginiai. skaityti »

Šiemet – rekordinis skaičius stojančiųjų į pedagogikos krypties profesines studijas

Pedagogikos krypties profesinėms studijoms, sulaukusioms itin didelio aukštųjų mokyklų absolventų susidomėjimo, Švietimo ir mokslo ministerija papildomai skyrė 30 valstybės finansuojamų vietų. skaityti »

V. Sutkus: būsimų bedarbių rengimą stabdo rinka

Pristatome Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdas Sutkaus mintis apie Lietuvos švietimo pertvarką. skaityti »

Tarptautiniai studentų mainai: investicija į save ir profesinę ateitį

Naujausi „Erasmus+“ poveikio tyrimo duomenys rodo, kad daugelyje šalių studentų mainų programos dalyviams po studijų baigimo įsidarbinti darbo rinkoje pavyksta net 14 proc. lengviau ir greičiau. skaityti »

Jaunimo susidomėjimas šalies aukštosiomis mokyklomis nemažėja

Stojančiųjų susidomėjimas Lietuvos aukštosiomis mokyklomis nemažėja. Kaip ir pernai, į universitetus ir kolegijas pretenduoja 68 proc. brandos atestatus turinčių bendrojo ugdymo mokyklų abiturientų. skaityti »

Trečdalis stojančiųjų į universitetus renkasi Vilniaus universitetą

5 230 visų stojančiųjų į Lietuvos universitetus pirmuoju prioritetu pageidavo studijuoti geriausiai tarptautiniuose reitinguose tarp Lietuvos aukštųjų mokyklų vertinamame Vilniaus universitete. skaityti »

„Baltoji žynė“ – įtraukianti maginė fantastika net ir tiems, kurie nemėgsta fantastikos

Australų kilmės rašytoją Trudi Canavan nuo pat mažumės domino senovės mitologija ir jos pritaikymas fantastikos pasaulyje. skaityti »

Švietimo ministrė: Lietuva turi visas sąlygas tapti informacinių technologijų centru

Europos komisijos teigimu, net 40% darbdavių Europoje neranda darbuotojų, kurių įgūdžiai įmonei leistų atsinaujinti ir sparčiai judėti į priekį. skaityti »

JTO dirbanti lietuvė: „Didžioji mano darbo dalis – įtikinti kitus, kad viskas yra įmanoma“

„Nelaikau savęs emigrante“, – šypsosi Ieva Lazarevičiūtė, jau 11 metų gyvenanti Brazilijoje. skaityti »