Aukštosios mokyklos toliau lobsta studentų sąskaita

Publikuota: 2013 m. gegužės 12 d. sekmadienis

Mokslo ir studijų įstatymo 76–ame straipsnyje nurodoma:  „asmenys, studijuojantys valstybinių aukštųjų mokyklų valstybės finansuojamose studijų vietose, valstybinei aukštajai mokyklai neturi mokėti jokių tiesiogiai su studijų programos įgyvendinimu susijusių įmokų“.  Gegužės 6–8 dienomis Lietuvos studentų sąjunga (LSS) atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad dalis aukštųjų mokyklų neteisėtai renka lėšas už bakalauro ar magistro diplomo, jo priedėlio parengimą, atspausdinimą ant dokumentams skirto popieriaus ar kietą diplomo viršelį, iš studentų prašoma nuo 30 iki 100 litų.

Padėtis taisosi, tačiau neteisėta rinkliava vis dar egzistuoja

Tokio pobūdžio tyrimą LSS pirmą kartą atliko praėjusių metų birželio mėnesį. Tuomet paaiškėjo, kad didžiausios sumos už aukštojo mokslo diplomą – 125 litų už magistro ir 30 litų už bakalauro – reikalaujama LCC Tarptautiniame universitete, šiemet įstaigoje šis mokestis nebetaikomas.  Nors įmokos už  diplomo ar jo priedėlio gamybą yra neteisėtas ir neturi jokio pagrindo, aukštosios mokyklos vis dar taiko šią praktiką savo veikoje. Apklausus 47 Lietuvoje veikiančias aukštojo mokslo įstaigas paaiškėjo, jog šešiose ši rinkliava egzistuoja. Didžiausias mokestis už dokumentų parengimą taikomas Klaipėdos verslo aukštojoje mokykloje, čia jis siekia 100 litų. Šiaurės Lietuvos kolegijoje už studijų baigimą liudijančių dokumentų parengimą imamas 65 litų, Vilniaus kooperacijos kolegijoje ir Balstogės universiteto filiale Ekonomikos–informatikos fakultete – 50 litų, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje – 30 litų mokestis. Lietuvos edukologijos universitete įmoka bus renkama, tačiau tikslios sumos administracija įvardinti negalėjo. Vilniaus technologijų ir dizaino bei Panevėžio kolegijos į oficialų LSS kreipimąsi kol kas neatsakė.

Švietimo ir mokslo ministerija: papildomas mokestis, susijęs su diplomo išdavimu, neteisėtas

Praėjusių metų birželio 26 d. Lietuvos studentų sąjunga informavo LR Švietimo ir mokslo ministeriją apie galimai nelegaliai renkamas įmokas. Reaguodama į kreipimąsi Švietimo ir mokslo ministerija patvirtino, kad remiantis Mokslo ir studijų įstatymo 76 str. 6 d., iš asmenų, studijuojančių valstybės finansuojamose studijų vietose, negali būti reikalaujama padengti minėtas sąnaudas. Valstybės nefinansuojamose studijų vietose studijuojantys asmenys šio mokesčio taip pat neturi mokėti,  kadangi diplomo ir jo priedėlio gamyba yra būtinos studijų vykdymui išlaidos, kurios turi būti įtrauktos į studijų kainą.

LSS prezidentas:  nelegaliai renkami pinigai turi būti grąžinti studentams

„Mokslo ir studijų įstatyme nurodyta, kad rinkliavos susijusios su diplomų spausdinimu, dokumentų paruošimu, administravimo išlaidomis ar priedėlių išdavimu yra neteisėtas, nepriklausomai nuo studijų pakopos ir formos. Baigdamas aukštąją mokyklą studentas turi gauti diplomą be jokio papildomo gaminimo, aptarnavimo ar kitokio mokesčio,  nes jis įeina į studijų kainą“, – sakė LSS prezidentas Paulius Baltokas.

P. Baltokas ragina aukštąsias mokyklas minėto mokesčio netaikyti, o studentams, iš kurių rinkliava buvo gauta grąžinti sumokėtus pinigus.  Gegužės 10 d. Lietuvos studentų sąjunga išsiuntė oficialų kreipimąsi LR Švietimo ir mokslo ministerijai dėl Mokslo ir studijų įstatymui prieštaraujančios rinkliavos. Aukštosios mokyklos, kuriose studentai turi mokėti papildomas įmokas, susijusias su diplomo išdavimu informuotos apie veiklos nelegalumą, Lietuvos studentų sąjunga išsiuntė oficialų raginimą tokio mokesčio aukštosios mokyklos studentams netaikyti.

Šaltinis: lss.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »