Aukštosios mokyklos toliau lobsta studentų sąskaita

Publikuota: 2013 m. gegužės 12 d. sekmadienis

Mokslo ir studijų įstatymo 76–ame straipsnyje nurodoma:  „asmenys, studijuojantys valstybinių aukštųjų mokyklų valstybės finansuojamose studijų vietose, valstybinei aukštajai mokyklai neturi mokėti jokių tiesiogiai su studijų programos įgyvendinimu susijusių įmokų“.  Gegužės 6–8 dienomis Lietuvos studentų sąjunga (LSS) atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad dalis aukštųjų mokyklų neteisėtai renka lėšas už bakalauro ar magistro diplomo, jo priedėlio parengimą, atspausdinimą ant dokumentams skirto popieriaus ar kietą diplomo viršelį, iš studentų prašoma nuo 30 iki 100 litų.

Padėtis taisosi, tačiau neteisėta rinkliava vis dar egzistuoja

Tokio pobūdžio tyrimą LSS pirmą kartą atliko praėjusių metų birželio mėnesį. Tuomet paaiškėjo, kad didžiausios sumos už aukštojo mokslo diplomą – 125 litų už magistro ir 30 litų už bakalauro – reikalaujama LCC Tarptautiniame universitete, šiemet įstaigoje šis mokestis nebetaikomas.  Nors įmokos už  diplomo ar jo priedėlio gamybą yra neteisėtas ir neturi jokio pagrindo, aukštosios mokyklos vis dar taiko šią praktiką savo veikoje. Apklausus 47 Lietuvoje veikiančias aukštojo mokslo įstaigas paaiškėjo, jog šešiose ši rinkliava egzistuoja. Didžiausias mokestis už dokumentų parengimą taikomas Klaipėdos verslo aukštojoje mokykloje, čia jis siekia 100 litų. Šiaurės Lietuvos kolegijoje už studijų baigimą liudijančių dokumentų parengimą imamas 65 litų, Vilniaus kooperacijos kolegijoje ir Balstogės universiteto filiale Ekonomikos–informatikos fakultete – 50 litų, Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijoje – 30 litų mokestis. Lietuvos edukologijos universitete įmoka bus renkama, tačiau tikslios sumos administracija įvardinti negalėjo. Vilniaus technologijų ir dizaino bei Panevėžio kolegijos į oficialų LSS kreipimąsi kol kas neatsakė.

Švietimo ir mokslo ministerija: papildomas mokestis, susijęs su diplomo išdavimu, neteisėtas

Praėjusių metų birželio 26 d. Lietuvos studentų sąjunga informavo LR Švietimo ir mokslo ministeriją apie galimai nelegaliai renkamas įmokas. Reaguodama į kreipimąsi Švietimo ir mokslo ministerija patvirtino, kad remiantis Mokslo ir studijų įstatymo 76 str. 6 d., iš asmenų, studijuojančių valstybės finansuojamose studijų vietose, negali būti reikalaujama padengti minėtas sąnaudas. Valstybės nefinansuojamose studijų vietose studijuojantys asmenys šio mokesčio taip pat neturi mokėti,  kadangi diplomo ir jo priedėlio gamyba yra būtinos studijų vykdymui išlaidos, kurios turi būti įtrauktos į studijų kainą.

LSS prezidentas:  nelegaliai renkami pinigai turi būti grąžinti studentams

„Mokslo ir studijų įstatyme nurodyta, kad rinkliavos susijusios su diplomų spausdinimu, dokumentų paruošimu, administravimo išlaidomis ar priedėlių išdavimu yra neteisėtas, nepriklausomai nuo studijų pakopos ir formos. Baigdamas aukštąją mokyklą studentas turi gauti diplomą be jokio papildomo gaminimo, aptarnavimo ar kitokio mokesčio,  nes jis įeina į studijų kainą“, – sakė LSS prezidentas Paulius Baltokas.

P. Baltokas ragina aukštąsias mokyklas minėto mokesčio netaikyti, o studentams, iš kurių rinkliava buvo gauta grąžinti sumokėtus pinigus.  Gegužės 10 d. Lietuvos studentų sąjunga išsiuntė oficialų kreipimąsi LR Švietimo ir mokslo ministerijai dėl Mokslo ir studijų įstatymui prieštaraujančios rinkliavos. Aukštosios mokyklos, kuriose studentai turi mokėti papildomas įmokas, susijusias su diplomo išdavimu informuotos apie veiklos nelegalumą, Lietuvos studentų sąjunga išsiuntė oficialų raginimą tokio mokesčio aukštosios mokyklos studentams netaikyti.

Šaltinis: lss.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

6 gyvenimo pamokos, kurių išmokstama po paskaitų

Nors gyvenimo aprašyme skiltis „kita veikla“ yra paskutinė ir atrodo nereikšminga, būtent ji suteikia darbdaviui informacijos apie tai, koks žmogus siekia prisijungti prie komandos. Neretai būtent šios, asmeninės savybės, nulemia sprendimą – atsivers ar užsitrenks svajonių karjeros durys. skaityti »

Stereotipai lūžta: programavimas – moterims vis patrauklesnė sritis

Tik ~30 proc. visų IT srityje dirbančių specialistų pasaulyje yra moterys. skaityti »

Kokių specialistų reikės ateities mados versle?

Mados verslas neatpažįstamai keičiasi, todėl keičiasi ir reikalavimai čia dirbantiems specialistams. skaityti »

Lietuvos inovacijų progresui skatinti – 2,5 mln. eurų

Inovatyvios įmonės, bendradarbiaujančios ar norinčios bendradarbiauti su mokslininkais, vėl gali teikti paraiškas gauti inovacinių čekių. skaityti »

Mokyklose siūloma išjungti skambutį

Aktorius, kuriantis praktikas mokykloje, mokytojas Paulius Tamolė sako – išjunkite mokyklose skambutį. skaityti »

Rašytojai Rutai Sepetys įteikta garbinga Jungtinės Karalystės literatūros premija

Birželio 19 d. Londone lietuvių kilmės rašytojai Rutai Sepetys įteiktas garbingiausias, 80-metį minintis Jungtinės Karalystės apdovanojimas už literatūrą vaikams ir jaunimui – Carnegie medalis. skaityti »

Vis daugiau studentų Lietuvos universitetuose nori studijuoti anglų kalba

Sunku įsivaizduoti sėkmingą verslininką, nekalbantį anglų kalba. Netolimoje ateityje anglų kalba taps privaloma visų profesijų atstovams. skaityti »

Informacinių technologijų egzaminą laiko rekordinis skaičius abiturientų

Specialistai teigia, kad po 10 – 15 metų visos verslo įmonės bus susijusios su informacinėmis technologijomis, taigi nebestebina tai, jog savo ateitį su šia sritimi sieja vis daugiau jaunuolių. skaityti »

Bibliotekos meta skaitymo iššūkį savo skaitytojams

Birželio 15 d. šalies bibliotekos pakvies knygų mėgėjus priimti skaitymo iššūkį ir leistis į vasaros nuotykį. skaityti »

VU rektorius Artūras Žukauskas susitikime su LEU bendruomene: „LEU turi stiprių dalyko didaktikos mokslininkų“

Lietuvos edukologijos universitete (LEU) vyko susitikimas dėl aukštųjų mokyklų tinklo pertvarkos. Diskusijoje dalyvavo LEU bendruomenės nariai, kurie galėjo užduoti jiems rūpimus klausimus Vilniaus universiteto (VU) rektoriui prof. Artūrui Žukauskui. skaityti »