Duomenų analitika – „karščiausia“ dešimtmečio profesija

Publikuota: 2015 m. liepos 15 d. trečiadienis

Kuri atostogų kryptis populiariausia tarp lietuvių? O ar tie, kurie ją renkasi, yra labiau linkę gulėti paplūdimyje ar triukšmingai linksmintis vakarėliuose? Jie dažniau naudojasi socialiniais tinklais, o gal klausosi radijo? Ar yra linkę mokėti kortele, ar atsiskaityti grynaisiais? Kiek kalbų moka, kiek uždirba, koks jų amžiaus vidurkis?.. Tai – tik keletas klausimų, kurie galėtų iškilti, pavyzdžiui, naujai kuriamų avialinijų vadovui. Arba turizmo agentūros marketingo skyriui. Arba laisvalaikio pramogų organizatoriui, siekiančiam į rinką įvesti naują produktą. Atsakymo visi interesantai kreiptųsi į vieną žmogų – duomenų analitiką.

Tariamoji nuosaka parinkta neatsitiktinai – duomenų analitika yra ta specialybė, kurioje atotrūkis tarp rinkos poreikio ir pasiūlos yra vienas iš didžiausių. Žurnalas „Forbes“ skelbia, kad per 2014-uosius duomenų analitikų poreikis įvairiose srityse ženkliai išaugo – kai kuriose iš jų kone 124 procentais.

Šiandien įmonėms nebeužtenka analizuoti pokalbius su vartotojais ir skaityti jų komentarus įmonės tinklalapyje. Socialinių tinklų „Facebook“, „Twitter“, „Youtube“ paskyros mirga atsiliepimais apie produktus ir paslaugas, tačiau šie duomenys pateikiami įvairiausiuose kontekstuose, kartu galima rasti ir daugybę papildomos informacijos: vartotojo lytis, pomėgiai, kitos jo ar jos vartojamos prekės ir paslaugos.

Specialistų poreikiui nuolat augant, Kauno technologijos universitetas (KTU) yra vienintelė aukštoji mokykla siūlanti Duomenų analitikos studijų programą. Socialinių mokslų, informatikos ir matematikos mokslų kryptis vienijanti pirmosios pakopos programa rengia specialistus, kurių poreikis – globalus.

Prieš priimant sprendimą ­– duomenų analizė

„Tarpdalykinis požiūris – tai didelis privalumas, kurį man suteikė studijos“, – sako Erika Furman, Ateities visuomenės instituto steigėja. KTU socialinių mokslų daktarės teigimu, technologijos universitete socialiniai mokslai pateikiami akcentuojant šiandien būtiną technologinę dedamąją.

„Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę plačiau pasižiūrėti į savo tiriamąjį dalyką – politikos sociologiją. Taikiau tiek statistinius, tiek aprašomuosius metodus susipažinau su duomenų analizės metodais“, – teigia tarpdisciplininių tyrimų instituto įkūrėja ir vadovė.

Pasak jos, duomenų analizės kompetencija yra ypač naudinga visose profesinėse veiklose: „Duomenų surinkimas ir jų kritinis įvertinimas – tai pirmasis etapas prieš priimant bet kokį sprendimą. Pavyzdžiui, man dirbant kultūros ministro patarėja, pirmasis bet kokio projekto etapas buvo medžiagos analizė, ir tik tada – galimo sprendimo alternatyvų paieškos“.

Lietuva skaičiais: šeimos nariui per mėnesį ­­­tekdavo 50 Lt

Visuomenės tyrėjai šiandien gaunamą informacijos kiekį vadina „greituoju maistu“ ir prognozuoja, kad vis labiau bus reikalingi tie, kurie moka iš šio maisto paruošti valgomus patiekalus. Kitaip tariant – reikalingi žmonės, kurie mokėtų „prakalbinti“ skaičius.

„Mūsų darbas – nepaprastai įdomus, nes jis keičiasi, niekas nesikartoja. Kasdien sulauki įdomaus projekto arba atrandi netikėtą rezultatą“, – teigia fiziko diplomą turintis sociologas V. Gaidys.

Paprašytas paminėti ryškiausius Lietuvos visuomenės pokyčius per pastarąjį dešimtmetį, vienos seniausių visuomenės ir rinkos tyrimų įmonės vadovas teigia, jog mūsų šalis tapo neatpažįstama.

„Vien ko vertas faktas, kad 1993-aisiais trečdalio Lietuvos gyventojų pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui per mėnesį, buvo 50 Lt. Judėjimo laisvė, emigracija, narystė Europos Sąjungoje turėjo didelės įtakos ir vidiniams visuomenės pokyčiams“, – mano V. Gaidys.

Vienas iš tokių – augantis pasitikėjimas teismais ir policija, kuris aiškiai rodo, jog judame vakarietiškos visuomenės link, kurioje pasitikėjimas valdžios institucijomis yra aukštas.

Technologijos keičia visuomenės tyrimų metodus

Pasak E. Furman, ypač didelis privalumas mokantis KTU, buvo universiteto įsteigtas ir valdomas Lietuvos humanitarinių ir socialinių duomenų archyvas, kuris leidžia naudotis aktualiais skirtingais duomenų šaltiniais, praktiškai mokytis duomenų analizės įgūdžių.

„Nuo 1937-ųjų sociologijoje taikomą klasikinį interviu metodą keičia internetinis diskursas. Todėl ypač reikalingi žmonės, kurie puikai geba dirbti su naujausiomis technologijomis tiek renkant, tiek analizuojant duomenis, moka valdyti gaunamos informacijos srautus“, – rinkoje jaučiamą specialistų poreikį įvardija V. Gaidys.

Pasak jo, gebantiesiems analizuoti ir interpretuoti duomenis atsiveria didžiulės galimybės – tokių žmonių reikia ir ministerijoms, ir viešosioms įstaigoms, ir verslo įmonėms.

Šaltinis: ktu.edu
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »