Kosmoso lyderiai: Lietuva turi ieškoti savo išmanios specializacijos

Publikuota: 2012 m. lapkričio 29 d. ketvirtadienis

Vilniuje vykstančioje tarptautinėje kosmoso konferencijoje „SEMWO 2012“ dalyviai iš didžiųjų kosmoso valstybių pateikė skirtingas vizijas, kokia linkme turėtų vystytis kosmoso technologijos ateityje, tačiau visi pritarė idėjai, kad tokiai šaliai kaip Lietuva būtina atrasti išmanią specializaciją – nišą kosmoso technologijų tyrimuose ir globalioje rinkoje.

„Tai yra gana retas atvejis, kad JAV, Kinijos, Europos Sąjungos ir Japonijos kosmoso lyderiai susėda prie apskrito stalo ir kalbasi apie naujoves, dalinasi ateities vizijomis. Dar maloniau, kad visa tai vyksta Lietuvoje“, - džiaugiasi Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus. Pasak jo, reikia suprasti, kad visi jie pirmiausiai yra konkurentai pasaulinėje kosmoso rinkoje, tačiau juos vienija mokslo progresas ir pasiryžimas kurti vis naujas technologijas.

Susitikime su žiniasklaida, be konferencijos organizatorių, dalyvavo NASA atstovai: Ames tyrimų centro technikos direktorius dr. David J. Korsmeyer ir raketų laboratorijos (angl. Jet Propulsion Labaratory) vyriausiasis technologas prof. Jonas Žmuidzinas. Taip pat Kinijos atstovė konferencijoje „China Great Wall Industry Corporation“ generalinio direktoriaus pavaduotoja Zhou Yuanying, Japonijos kompanijos „Mitsubishi Heavy Industries, Ltd.“ viceprezidentas Shoichiro Asada ir Rusijos tarptautinės kosmoso asociacijos viceprezidentas Oleg N. Panasiuk.

Padedami susitikimo vedėjo Rolando Maskoliūno konferencijos svečiai trumpai pristatė naujausius savo šalių ir organizacijų pasiekimus kosminių technologijų srityje, aptarė tarptautinio bendradarbiavimo svarbą ir galimybes.

Lietuvių kilmės NASA mokslininkas Jonas Žmuidzinas sakė susidaręs teigiamą įspūdį tiek apie pačią konferenciją, tiek apie Lietuvos planus įsijungti į tarptautinę kosmoso veiklą bei narystę Europos Kosmoso agentūrą ir džiaugėsi, kad abstrakčias kalbas Lietuvoje jau keičia konkretūs darbai. Konferencijos metu apsilankęs puslaidinininkių technologijas vystančioje įmonėje “Brolis Semiconductors”, jis buvo maloniai nustebintas. J. Žmuidzino teigimu, jeigu šios technologijos pasauliui būtų pristatytos bent keletą metų anksčiau – galbūt lietuviškos technologijos šiandien riedėtų Marsu su „Curiosity” misija.

Paklaustas, kam tokioms mažoms valstybėms kaip Lietuva, kurios neturi didelių biudžetų, reikia investuoti į kosmoso programas, J.Žmuidzinas pabrėžė, kad nereikia rinktis, spręsti kasdienes problemas ar investuoti į ateities technologijas - daryti reikia ir galima abu dalykus.

„Dažnai galvojame, kad svarbiausia yra išspręsti esamas problemas, tačiau iš tiesų gyvenime svarbu teisingai pasirinkti problemas, kurias nori spręsti. Tai yra progreso variklis”, – sakė NASA mokslininkas. 

Dr. David Korsmeyer prisiminė savo pirmąją pažintį su jaunais Lietuvos mokslininkais Vyteniu Buzu ir Laurynu Mačiuliu bei pasakojo apie bendrą NASA ir Lietuvos mokslininkų komandos šiuo metu vykdomą mažojo palydovo “Lituanica-1” projektą. Konferencijos dalyviai išreiškė tikėjimą šio bendradarbiavimo sėkme ir pažymėjo, kad ateityje tai gali pavirsti Lietuvos dalyvavimu daug didesniuose projektuose.

Japonijos atstovas atkreipė dėmesį, kad Lietuva į kosmoso technologijų kūrimą gali įsijungti ir kitais būdais, pirmiausia išmokstant dirbti su šiuo metu iš kosmoso aparatų jau gaunama informaciją ir pagelbėti ją tinkamai apdoroti. Taip pat jis siūlė į kitas konferncijas kviesti kuo daugiau jaunų specialistų iš viso pasaulio.

Kalbėdamas apie bendrus projektus, Rusijos atstovas Oleg Panasiuk teigė, kad bendradarbiavimas ir konkurencija, nors ir banalios sąvokos, yra laiko patikrinti varikliai, užtikrinantys progresą kosmoso technologijų srityje.

Konferenciją „SEMWO 2012“ organizuoja Lietuvos kosmoso asociacija, bendradarbiaudama su Kosmoso mokslo ir technologijų institutu. Konferencijos globėjai – Lietuvos Respublikos Susisiekimo ir Ūkio ministerijos.

Daugiau informacijos apie konferenciją „Space Economy in the Multipolar World, 2012 (SEMWO 2012)“ galima rasti ir užsiregistruoti Lietuvos kosmoso asociacijos internetiniame puslapyje, adresu http://www.space-lt.eu/.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »