Mokslininkai juda žaliosios chemijos link

Publikuota: 2013 m. birželio 29 d. šeštadienis

„Žalioji chemija“ – itin dviprasmiškai ir keistai skambantis derinys. Vilniaus universiteto Chemijos fakultete Organinės chemijos katedros mokslininkas doc. dr. Albinas Žilinskas su kolege iš VGTU doc. dr. Jolanta Sereikaite Baltijos šalių organinės chemijos konferencijoje („Balticum Organicum Syntheticum 2012“) parodė, kad kai kurias chemines reakcijas galima atlikti taip, jog, atskyrus reikalingus reakcijų produktus, likusios medžiagos praktiškai nedaro neigiamo poveikio gamtai. 

Pasak A. Žilinsko, atliekant cheminius tyrimus yra du likusių po reakcijų pašalinių produktų utilizavimo būdai: pavyzdžiui, tas medžiagas reikia arba labai praskiesti iki nekenksmingos koncentracijos, arba sudeginti. Deja, sudeginus vis tiek dalis atliekų, bet jau degimo produktų pavidalu, yra paleidžiama į orą. Siekdami išvengti šių aplinką teršiančių procesų, mokslininkai pasinaudojo trečiuoju keliu. Yra žinoma, kad lapinėse daržovėse (kopūstuose, morkose, poruose, salieruose, petražolėse ir kt.) esantys fermentai gali katalizuoti cheminius virsmus, konkrečiai organinių junginių ketonų specifinę redukciją iki atitinkamų alkoholių. Būtent šią idėją mokslininkai pristatė Taline vykusioje konferencijoje „Balticum Organicum Syntheticum 2012“, o birželio mėnesį pasirodžiusiame mokslinio žurnalo „Journal of Molecular Catalysis B: Enzymatic“ numeryje publikuotas ir mokslininkų straipsnis šia tema. 

Organinės chemijos alfabeto nesuprantančiam žmogui dr. A.Žilinskas skubą į pagalbą, aiškindamas tyrimą kiek paprastesniais žodžiais: „Aš paimu junginį, su kuriuo man reikia atlikti cheminę reakciją, ištirpinu distiliuotame vandenyje, tada išsiraunu, tarkime, salierą, kopūstą ar morką, smulkinu, įmetu į mišinį ir laukiu, kol įvyks reakcija. Jai įvykus, nufiltruoju mišinį, praplaunu švariu vandeniu likusias ant filtro daržoves  ir ramiai jas išmetu į komposto krūvą. Juk šiaip ar taip jos žemėje supus. Labai paprasta“.

Šaltinis: universiteto naujienos
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »