VDU tapo Lietuvos kosmoso asociacijos nariu

Publikuota: 2012 m. kovo 24 d. šeštadienis

Vytauto Didžiojo universitetas kovo mėnesį buvo priimtas į Lietuvos kosmoso asociaciją, kurios nariai aktyviai dalyvauja bendrose slėnių programose, nacionalinėse kompleksinėse programose, jungtinių tyrimų programose ir Europos „7BP“ programoje.

Lietuvos kosmoso asociacijos veiklos sritys apima inžineriją ir informacines komunikacines technologijas, medžiagų mokslą, fizikines ir chemines technologijas, biomediciną, biotechnologijas, gamtos išteklius ir žemės ūkį bei fundamentinius mokslus. Ši asociacija, kuriai šiuo metu priklauso 21 narys, buvo įsteigta 2007 m.

Stodamas į asociaciją, VDU pateikė pasiūlymus tyrimams, kurie galėtų būti aktualūs lietuviškajai kosmoso programai. Universiteto Fizikos katedra siūlo atlikti medžiagų erozijos kosmose matematinį modeliavimą ir eksperimentinį tyrimą. Kosminiams aparatams ir juose instaliuotoms antenoms bei davikliams sąveikaujant su kosminėmis dalelėmis ir spinduliuote, medžiagų paviršiniuose sluoksniuose formuojasi defektai, vyksta struktūriniai bei faziniai virsmai.  Dėl to keičiasi medžiagų savybės, trumpėja prietaisų eksploatacijos laikas, susidaro avarinių situacijų grėsmė. Fizikos katedros mokslininkai sukaupė daugiau nei 20 m. patirtį nagrinėdami medžiagų (metalų, jų lydinių, dielektrikų ir puslaidininkių ir t. t.) savybes bei jose vykstančius procesus plazmos (elektronų, fotonų bei jonų) sąveikos metu. 

Darbai būtų vykdomi kompleksiškai: eksperimentinius tyrimus atliktų Lietuvos energetikos institutas bei Vandenilio technologijų centras, matematinį modeliavimą – VDU Fizikos katedra. Partneriai: Prancūzijos Poitiers universiteto Fizikinės metalurgijos laboratorija, Baltarusijos universiteto Fizikos katedra bei Liublino universiteto Fizikos katedra.

VDU Informatikos fakultetas taip pat pateikė siūlymus, kaip galėtų prisidėti prie asociacijos veiklos. Pirmieji tyrimai – adaptyvių valdymo ir komunikacijos algoritmų sukūrimas, modeliavimas ir analizė naudojant įvairius metodus. Čia formalūs metodai taikomi siekiant užtikrinti mišrių programinės ir techninės įrangos sistemų veikimo teisingumą, o dirbtinio intelekto ir mašininio mokymo algoritmai taikomi adaptyvumui užtikrinti. Fakulteto tyrimai šioje srityje jau buvo sėkmingai pritaikyti robotikoje ir sistemų valdyme. Pritaikymo pavyzdžiai: medicininio HexaPOD gulto valdymas siekiant kompensuoti kvėpavimą, kelio išskyrimas iš video medžiagos ir automobilio pagreičio bei trajektorijos kelyje prognozavimas ir t. t. Kosmoso programoje šie tyrimai būtų naudingi kuriant programinę įrangą, kuri valdytų palydovo posistemes, posistemių sąveiką, komunikaciją tarp jų bei su išorinėmis sistemomis.

Kitas fakulteto pasiūlymas – darbas su virtualia (angl. virtual) ir išplėstine (angl. augmented) realybe bei vartotojo–mašinos sąsaja (angl. human–machine interface), aktyviu grįžtamuoju ryšiu. Šie tyrimai jau buvo sėkmingai pritaikyti: 3D modeliavimas, virtualios realybės konstravimas, daugiaprojekcinis aplinkos ir sistemos simuliavimas, bekontaktis (gestų/judesio) 2D/3D darbo lauko valdymas, interaktyvios, virtualios aplinkos poveikis žmogui, streso būsenų analizė ir t. t. Šie tyrimai kosmoso programoje praverstų pritaikant palydovo bei jo sistemų vizualų modeliavimą ir interaktyvias valdymo sąsajas naudojant grįžtamąjį ryšį.

Programoje taip pat būtų pritaikoma ir signalų ir duomenų analizė, tai yra, šnekos ir muzikos analizė bei užrašymas simbolių sekomis, prognozavimas ir tendencijų aptikimas įvairiuose duomenyse (angl. data mining), pavyzdžiui: WAV to MIDI konvertavimas, LR Seimo narių balsavimo analizė, vizemų vizualizavimas, audio signalų segmentavimas. Kosmoso programoje šios srities pasiekimai būtų naudojami gautų signalų ir duomenų analizei.

Informatikos fakultetas siūlo pritaikyti tyrimus ir IT sistemų valdyme: IT įtaką egzistuojantiems verslo modeliams, naujų verslo modelių atsiradimą. Kuriant kosmoso programą, tai padėtų vykdyti lietuviškos kosminės programos komercializaciją ir kosmoso technologijų vadybą.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »