RRT teikia rekomendacijas, kaip elgtis įsilaužimo į elektroninio pašto dėžutę atveju

Publikuota: 2013 m. liepos 26 d. penktadienis

2013 m. liepos 25 d. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) gavo pranešimą apie įsilaužimą į Lietuvos interneto paslaugų naudotojo elektroninio pašto dėžutę. Piktavaliai, įsilaužę į pašto dėžutę ir pasinaudoję joje esančia informacija, išsiuntinėjo nukentėjusiojo adresatams laiškus su prašymu suteikti pagalbą ir pervesti tam tikras pinigų sumas. RRT teikia rekomendacijas, kaip elgtis tokio incidento atveju.

1) Nukentėjęs asmuo visais prieinamais būdais turi kreiptis į savo elektroninio pašto paskyros tvarkytoją. Paprastai elektroninio pašto paskyrų tvarkytojai, pavyzdžiui, Google, Yahoo ir kiti, skelbia savo klientams pagalbos mygtukus ar  nuorodas, kuriuos paspaudus susisiekiama su pagalbos tarnyba, kuri gali suteikti skubią pagalbą.

2) Nukentėjęs asmuo iš kitos elektroninio pašto dėžutės ar kitomis ryšio priemonėmis turi kuo skubiau informuoti savo draugus, pažįstamus, t. y. tuos, su kuriais buvo kontaktuojama iš prarastosios dėžutės, apie susidariusią situaciją.

 3) Jei vėl galite prisijungti prie užvaldytos paskyros, būtina keisti visus saugumo,  slaptažodžio priminimo ir kitus svarbius nustatymus.

4) Patyrus tam tikrų nuostolių – kreiptis į policiją.

Lietuvos Respublikos nacionalinis elektroninių ryšių tinklų ir informacijos saugumo incidentų tyrimo padalinys CERT-LT atkreipia dėmesį, kad  dažniausiai į asmenines elektroninio pašto dėžutes įsibraunama pasitelkus kenkėjiškas programas, kurios surinkinėja prisijungimo prie paskyrų duomenis (angl. keyloger). CERT-LT išskiria tokius atvejus, kaip įsibraunama į elektroninio pašto dėžutes:

- atspėjami slaptažodžiai (jei slaptažodis buvo nesudėtingas ir sukurtas nesilaikant saugaus slaptažodžio politikos);

- panaudojamas slaptažodis, naudotas kitose sistemose, kurios galėjo būti pažeistos ar iš jų kitaip nutekinti prisijungimo duomenys;

- slaptažodžio vagystė, pvz., slaptažodis gaunamas iš suklastotos interneto svetainės, kurios kūrėjai apsimeta el. pašto paslaugų teikėjais, ar iš suklastotų svetainių, į kurias naudotojas nukreipiamas nepageidaujamais (angl. spam) laiškais ir kuriose prašoma suvesti ar pateikti savo el. pašto prisijungimo duomenis.

Norint išvengti tokio pobūdžio incidentų CERT-LT rekomenduoja:

-       neatsakinėti į nepageidaujamus ar netikėtus laiškus;

-       neįvedinėti prisijungimo duomenų įtartinose svetainėse;

-       laikytis saugaus slaptažodžio politikos, t. y. naudoti unikalius slaptažodžius kiekvienai paslaugai internete, reguliariai juos keisti, naudoti įvairius simbolius (slaptažodis turėtų būti sudarytas iš atsitiktinių raidžių (didžiųjų ir mažųjų), skaičių ir simbolių (,.;^&(%$#@!).), slaptažodį turi sudaryti nemažiau kaip 8 simboliai);

-       naudoti antivirusines programas bei priemones prieš šnipinėjimo (angl. spyware) programas ir reguliariai jas atnaujinti.

Daugiau informacijos rasite www.esaugumas.lt

Pranešti apie incidentą galima https://www.cert.lt/pranesti.html

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Baltijos šalių ir partnerių atstovai stiprino bendradarbiavimą sprendžiant pavojingus kibernetinius incidentus

Praėjusią savaitę Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro atstovai dalyvavo JAV pajėgų Europoje vadavietės organizuotuose kibernetinio saugumo pratybose „Baltic Ghost 2017“ Štutgarte. skaityti »

50 slaptažodžių per valandą: kaip galima sukompromituoti verslo tinklą su 20 JAV dolerių kainuojančiu įrenginiu

„Kaspersky Lab“ ekspertai nustatė, kad galingą įsilaužimo įrankį per kelias valandas galima sukurti už maždaug 20 JAV dolerių. skaityti »

„Petya“ – ne virusas, o galingas naikinimo ginklas

Pradeda aiškėti, kad Ukrainą atakavęs virusas „Petya“ buvo sukurtas atrodyti kaip išpirkos reikalaujantis kenkėjas, bet pagrindinis jo tikslas buvo naikinti tam tikrų sistemų duomenis, į kurias programišiai nusitaikė tikslingai. skaityti »

Išpirkos reikalaujantys virusai pavojų kelia išsivysčiusioms rinkoms

Išpirkos reikalaujančių virusų platintojai daugiausia dėmesio skiria turtingoms šalims. Išsivysčiusiose rinkose ne tik aukštesnis pajamų lygis, bet ir pažangesnė mobiliojo ir elektroninio mokėjimo infrastruktūra. Pagal skaityti »

Paaiškėjo kompiuterinio viruso „Petya“ plitimo būdas Ukrainoje

Programišiai atakai panaudojo buhalterinės apskaitos programą „M.E.Doc“, kuri yra gana populiari Ukrainoje, naudojama skirtingose industrijose, įskaitant finansines institucijas. skaityti »

Pasaulį atakuoja virusas „Petya“

Birželio 27 d. pasaulį vėl atakavo „WannaCry“ tipo virusas – „Petya“. skaityti »

Gimtadienių priminimo programa veikė kaip reklaminis virusas

Iš pažiūros nekenksminga „Windows“ operacinėje sistemoje veikianti programa „Birthday Reminder” buvo naudojama „pakabinti“ DNS ir rodyti vartotojams reklamas. skaityti »

Kibernetiniams įsilaužėliams rūpi ne tik pinigai

Internete kasdien pasirodo tūkstančiai naujų virusų atmainų, o didžioji jų dalis išnaudoja jau žinomus, tačiau vartotojų taip ir nepašalintus pažeidžiamumus. skaityti »

Gali pasikartoti „WannaCry“ atakų scenarijus: šįkart taikinyje – „Linux“

Saugumo ekspertai įspėja, kad po globalios „WannaCry“ atakos galime sulaukti dar vienos kenkėjų bangos. skaityti »

Programišiai pasitelkė „Instagram“ savo aukų šnipinėjimui

Kenksminga programa „Turla“ socialiniame tinkle „Instagram“ šnipinėja savo potencialias aukas. skaityti »