Moksleiviai į aikšteles daugiausiai sutempė senų televizorių

Publikuota: 2015 m. sausio 23 d. penktadienis

Kol už atliekų tvarkymą atsakingos institucijos suka galvas, kaip įgyvendinti ES direktyvų reikalavimus, Lietuvos moksleiviai rodo sektiną pavyzdį. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) organizuojamo projekto „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” metu moksleiviai elektronikos atliekų surinkimo normatyvus viršijo kelis kartus: vietoj privalomų surinkti  4 kg vienam gyventojui - surinko iki 15 kg vienam mokiniui.

4 kg vienam asmeniui – ne galutinė riba

Ne paslaptis, jog šiais laikais prietaisai greitai sugenda, o dar greičiau – pasensta morališkai.  Juk kas keletą mėnesių į pasaulį išleidžiami vis naujesni ir modernesni modeliai. Dėl pavojingų medžiagų ir cheminių elementų turinčių dalių, elektronikos atliekos bei baterijos ir akumuliatoriai priskiriami pavojingoms atliekoms, tad teisingas jų  išmetimas, surinkimas bei perdirbimas lemia aplinkos kokybę bei joje gyvenančių žmonių sveikatą.

Didėjant žmonių vartotojiškumui ir parduodamos elektronikos kiekiams, ES šalys privalo užtikrinti šių atliekų surinkimą ir perdirbimą. Iki 2021 metų Lietuvoje privaloma surinkti ne mažiau 4 kg elektros ir elektroninės įrangos vienam asmeniui, antraip tuo besirūpinančioms organizacijoms gresia piniginės baudos už aplinkos taršą. Prieš kelerius metus, tik išplėtus elektroninių atliekų surinkimo infrastruktūrą, tuo užsiimančioms organizacijoms pavyko įgyvendinti šiuos tikslus. Visgi, moksleiviai savo užsidegimu ir entuziazmu rodo, jog įmanoma įgyvendinti ir kur kas didesnius normatyvus. 80 mokymosi įstaigų vos per mėnesį surinko virš 20 tonų elektroninių atliekų. Anot projekto organizatorių, akcijoje dalyvaujančios mokyklos tapo švarios aplinkos ambasadorėmis, mat moksleiviai įtraukė ne tik mokyklų, bet ir viso miestelio ar rajono bendruomenes.

„Kaip kadaise yra pasakęs Tomas Edisonas, jeigu yra būdas kažką padaryti geriau - atrask jį.  Tuo vadovaujasi ir daugelis akcijoje dalyvavusių moksleivių. Tie, kurie ieškojo galimybių surinkti daugiau elektronikos atliekų, pasinaudojo  įvairiomis priemonėmis”,- teigia EPA vadovas Mantas Varaška. – „Moksleiviai įrodė, jog siekiant švarios aplinkos, svarbu įtraukti visą bendruomenę - šviesti ir tėvus, ir senelius, ir kaimynus. Drauge galima pasiekti daug geresnių rezultatų”.

Surinkimo infrastruktūrai nebūtinos modernios priemonės

Šaldytuvai, skalbimo mašinos, televizoriai, kompiuteriai ir net žoliapjovės -  kaip prie mokyklų įrengtose aikštelėse atsidūrė tokie stambūs prietaisai? Moksleiviai įrodė, kad veiksmingomis priemonėmis gali tapti tiek informatyvūs laiškeliai, tiek tiesioginė komunikacija su miestelio gyventojais.

„Susivienijo visa mūsų bendruomenė. Mokiniai, o vėliau ir jų tėveliai, nešė pačias įvairiausias atliekas. Labai džiaugiamės, jog moksleiviams nepritrūko iniciatyvos. Vienas mokinys iš gretimo kaimo, pasiskolinęs tėvo traktorių (moksleivis turi vairuotojo teises), apvažiavo visą Igliaukos miestelį ir surinko net dvi priekabas sugedusios elektronikos,“ - pasakoja Marijampolės sav. Igliaukos Anzelmo Matučio gimnazijos mokytoja Ilona Prajarienė. Šios mokyklos sąskaitoje -  2935 kg atliekų, o vidutiniškai vienas moksleivis surinko po 14,7 kg. Surinktų nereikalingų prietaisų sąrašas tiesiog įspūdingas: 4 šaldytuvai, 10 skalbyklių bei kompiuterių monitorių, 21 televizorius ir kt.

Štai Skuodo rajono Ylakių gimnazijos moksleiviai, surinkę  2254 kg elektronikos atliekų, nustebino didžiuliu suneštų televizorių skaičiumi – net 46 vienetais, dūlėjusiais miestelio gyventojų sandėliukuose. Akcijos dalyviai atskleidė, jog projektui prasidėjus jie sukūrė raštelius apie mokykloje vykdomą akciją ir jos svarbą. Juos padalino tėveliams, seneliams ir kitiems mokyklos bendruomenės nariams. Vėliau šios atliekos iš namų buvo surinktos specialiu mokyklos autobusiuku.

Nugalėtojai seną elektroniką išmainė į krepšinio varžybas

Projekto nugalėtojams žadėtas prizas - bilietai į mylimos krepšinio komandos žaidynes privertė pasitempti ir daugiau mokyklų. Didžiausiu kiekiu surinktų atliekų vienam asmeniui pasigirti galėjo vos apie 80 moksleivių turinti Kupiškio rajono Antašavos pagrindinė mokykla. Šios mokymosi įstaigos moksleiviai surinko 1143 kg elektronikos atliekų. Vienas Antašavos miestelio mokinys surinko po 15 kg atliekų. Biržų „Atžalyno” vidurinė mokykla sunešė 2932 kg, Judrėniškių Stepono Dariaus pagrindinės mokyklos suvestinėje - 1008 kg, Vilkyškių Johaneso Bobrovskio vidurinės mokyklos  - 1774 kg, Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos  - 2605 kg elektronikos atliekų.

Šiuo metu vyksta II-asis „Mąstau. Rūšiuoju. Gyvuoju!” etapas, kurio metu moksleiviai renka nebeveikiančias baterijas. Projektas finišo tiesiąją pasieks pavasarį. Gegužės mėnesį bus susumuoti trijų etapų rezultatai ir paskelbti konkurso nugalėtojai. Laimėjusi mokykla gaus progą pas save pasikviesti „Žalgirio“, „Lietuvos ryto“ ar „Neptūno“ krepšinio komandą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »