3D spausdintuvai – beribių galimybių sritis

Publikuota: 2015 m. birželio 29 d. pirmadienis

Trūkstama detalė išradime, šachmatų figūrėlė ar laikrodis – tokius daiktus savo surinktu trimačiu spausdintuvu (3D) jau gamina Kauno technologijos universiteto (KTU) studentai, kurie norėtų, kad ateityje tokį spausdintuvą turėtų kiekvienas naudotojas.

Mokslas ir inovacijos žaibišku greičiu žengia į priekį ir integruojasi į žmogaus gyvenimą. Vienas tokių pavyzdžių – 3D spausdintuvas, padedantis savo idėjas realizuoti vieno mygtuko paspaudimu. Internetas tiesiog mirga straipsniais apie vis besiplečiančias 3D spausdinimo galimybes.

Gelbėja gyvybes ir padeda buityje

Šiandien jau galima užsisakyti ne tik norimą atspausdintą detalę, tačiau toks spausdintuvas gelbėja ir gyvybes – juo jau spausdinami klubo sąnariai ar kaukolės dalys, kurios vėliau sėkmingai implantuojamos. Šių gaminių sėkmės priežastis medicinoje – galimybė kiekvienam žmogui individualiai pritaikyti tokį protezą.

Platų spausdintuvo pritaikomumą lemia ir galimybė spausdinti iš įvairiausių medžiagų: plastiko, silikono, sidabro, aukso, vaško, dervos, medžio, betono, titano, anglies pluošto, šokolado ir net iš gyvo audinio. Šios medžiagos gali būti naudojamos miltelių, pastos, skysčių pavidalu.

Įžvelgęs 3D spausdinimo technologijų potencialą, KTU tapo viena pirmųjų Lietuvos aukštųjų mokyklų, įsteigusių 3D spausdinimo mokslo programą.

„Vienas KTU tikslų – mokslo pažangą pasiūlyti verslui, bendradarbiauti ir kartu kurti paklausą atitinkančius produktus“, – sako KTU Nacionalinių inovacijų ir verslo centro (NIVC) direktorius Edmundas Šalna.

Jo teigimu, 3D spausdintuvai ir jų spausdinimo technologijos – viena iš tokių sričių. Neseniai praūžusioje KTU organizuotoje jaunųjų mokslininkų parodoje „Technorama 2015“ savo vietą rado ir keli svarbūs atradimai, atskleidžiantys 3D spausdinimo galimybes bei pritaikymą žmogaus buityje.

Vienas jų – KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) trečiakursio Povilo Trimailovo sukurtas „3DPixel“ spausdintuvas, skirtas buitiniam naudojimui. Jo kūrėjas pelnė pirmąją KTU profesoriaus Giedriaus Kuprevičiaus stipendiją.

Galimybės – beribės, riboja tik kaina

KTU NIVC specialistų teigimu, 3D spausdinimo galimybės yra beribės. Nors trimatės spausdinimo technologijos po truputį pinga, atviros prieigos įrenginiai dar labiau didina konkurenciją, tačiau kol kas toks spausdinimas nepigus.

KTU MIDF Gamybos inžinerijos katedros docentas Marius Rimašauskas įsitikinęs, kad tradiciniu būdu pagamintas daiktas – pigesnis ir greitesnis pasirinkimas, tačiau tradicinės technologijos nėra tokios lanksčios. Jau dabar verslininkai, galvodami apie naujų gaminių gamybą, svarsto ar pirmajai partijai nevertėtų panaudoti 3D spausdintuvo.

„Ar skiriasi trimate technologija atspausdintų gaminių kokybė nuo tradiciniu būdu pagamintų gaminių kokybės? Taip, gaminio, spausdinto su atviros prieigos įrenginiu ir pramoniniu įrenginiu kokybė skirsis“, – sako M. Rimašauskas.

Jo teigimu, spausdintų gaminių kokybė labai priklauso nuo naudojamos technologijos ir medžiagų savybių, todėl negalima vienareikšmiškai teigti, kad ji yra geresnė ar blogesnė. Pavyzdžiui, technologijoms, kuriomis galima spausdinti įvairius žmogaus kūno implantus, keliami ypatingi reikalavimai.

„Pagrindinis 3D spausdintuvo privalumas – konstrukcijos laisvumas. Tai reiškia, kad bet kuri konstruktoriaus idėja gali būti realizuota naudojant šias technologijas ir tai gali būti atlikta greitai. Be abejo, didžiausias trūkumas – vis dar spausdinimo kaina“, – sako M. Rimašauskas.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai